Šimtas amatų pasitinkant Lietuvos valstybingumo jubiliejų

Amatai sujungia darbą ir meną bei liudija tautos išminties gyvybingumą. Norėdama įvertinti ir atgaivinti šį protėvių palikimą, Vilniaus Balsių progimnazijos bendruomenė šių metų gruodžio 8 d. šeštą kartą vykstančią šventę „Etnokultūra šiandien / Amatų diena“ skyrė Lietuvos valstybės šimtmečio jubiliejui.

Jau įprasta, kad tą dieną mokytojais tampa profesionalūs amatininkai, sukviesti iš visos Lietuvos. Ankstų penktadienio rytą gausybė jų sugužėjo į mokyklos kabinetus. Skleisdami advento nuotaiką juos dainomis pasitiko tautiniais drabužiais pasipuošę pradinių klasių mokiniai ir mokytojai. Vėliau prasidėjo neįprastos pamokos.

 

Pačius mažiausius kiaušinių marginimo subtilybių mokė patyręs liaudies menininkas Vladas Martikonis, vilną su mokiniais vėlė Albina Žutautienė, Rita Juodkienė ir Jolanta Greičiuvienė. Kiti pradinių klasių mokiniai su profesionalais ir progimnazijos mokytojais mokėsi pinti iš vytelių, rišti sodus, marginti juostų raštus, karpyti karpinius, gaminti muilą ir kalėdinius žaisliukus, angeliukus, lieti žvakes… Vaikai įsitikino, kad rankų darbo suvenyrai originalūs, švelnūs, jais galima sušildyti savo mokyklą ir namus.

Pradinukai ir vyresniųjų klasių mokiniai, trumpam pavirtę kariais ir vaidilutėmis, mokėsi senovinių šokių ir žaidimų kartu su gyvosios istorijos klubu „Leitgiris“, „Vikingų kaimu“, o liaudies dainas užtraukė su Lietuvos jaunimo ramuva. Vyriausieji domėjosi senąja juvelyrika, apie kurią pasakojo Evaldas Babenskas, pirties papročiais ir tradicijomis su Ramune Žukauskiene, žiūrėjo filmą apie tautinį kostiumą, siuvo nagines iš džinsų ir dažė siūlus augaliniais dažais. Taigi folkloras prasmingai atgijo mokinių lūpose ir rankose.

 

Šiemet mokykla ne tik tęsė bičiulystę su vilniečiais menininkais, bet ir pradėjo bendradarbiauti su Alytaus dailiųjų amatų mokykla bei Valstybiniu Kernavės kultūriniu rezervatu. Šeštokai vyko į Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos rengiamas dirbtuves, o septintokai apsilankė Alytuje ir Kernavėje. Ten jie tapė ant vandens ir indų, cianotipijos būdu kūrė atvirukus, pynėsi apyrankes ir netgi patys pasigamino knygas pagal senųjų knygrišių pavyzdžius. Tai buvo nepakartojama proga prisiliesti prie autentiškų įnagių, darbo medžiagų.

Po pietų visa mokyklos bendruomenė susirinko į šventės kulminacija tapusį valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ koncertą, o dieną užbaigė Balsių bendruomenės organizuota amatų mugė ir Kalėdų eglutės įžiebimas. Mokinių tėvai, kaimynai, artimieji dalijosi savo sukurtomis ir užaugintomis gėrybėmis, džiaugėsi galimybe susitikti, pabendrauti, paviešinti savo veiklą. Pasak mugės organizatorės Mildos Mitrikevičienės, mugė – tai tarsi stabtelėjimas kasdieniame bėgime, proga pasidžiaugti palaikančia kaimynų šypsena, talentais, kūrybingumu.

 

Renginio organizatoriai galėjo džiaugtis, kad edukacijos forma, paskatinusi bendradarbiauti mokinius, mokytojus, tėvelius ir savo darbą gerai išmanančius Lietuvos amatininkus, pasiteisino. Mokiniai pažino bene šimtą senųjų amatų, kurie reiškė ne tik kruopštų darbą, bet ir išmonę prasmingai puoštis, linksmintis, dalintis. Šventė parodė, kad amatai nepraranda vertės, o atvirkščiai – tampa tautinio ir pilietinio tapatumo pagrindu, sujungia praeitį, dabartį ir ateitį. Jie padeda užmegzti pokalbį tarp skirtingų kartų ir kraštų. Šventė „Etnokultūra šiandien / Amatų diena“ galima sakyti nenutrūksta – ji perauga į naują visus metus truksiančią Balsių progimnazijos ir bendruomenės iniciatyvą „100 gerų darbų Lietuvai“.

 

Vida BUTIENĖ, Giedrė VAIŠNORAITĖ

Vilniaus Balsių prog-jos lietuvių kalbos mokytojos

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.