Šilutės profesinio mokymo centras prisideda prie taršos mažinimo

Taip jau nutinka, kad dideli darbai ar projektai, kuriais tikrai verta pasigirti, būna užgožti smulkių kasdienių reikalų ir tarytum lieka antrajame plane. Štai ir Šilutės profesinio mokymo centras tik besibaigiant šildymo sezonui prisiminė, jog nepasidalino žinia apie tai, kas buvo nuveikta siekiant taupyti biudžeto lėšas ir svariai prisidėti prie taršos mažinimo bei klimato atšilimo stabdymo – o juk kiekviena, net menkiausia iniciatyva yra vertinga ir prasminga.

Bet apie viską nuo pradžios.

 

Šilutės PMC Pagrynių katilinė nuo pat mokyklos pastatymo 1984-aisiais buvo kūrenama iškastiniu kuru – akmens anglimi. Dieną naktį vienu metu čia darbuodavosi du kūrikai, o iš viso – net 8. Ir per sezoną dūmais būdavo paleidžiama apie 300–350 tonų akmens anglies. Juodais dūmais dūmijantis kaminas tikrai nepuošė nei mokyklos, nei kaimo. O pagalvojus apie taršą net šiaušdavosi plaukai – į orą kasmet būdavo išmetama daugiau apie 25 tonos teršalų. Deja, valstybės biudžeto lėšomis finansuojama įstaiga niekada neturėjo tiek pinigų, kad galėtų investuoti į katilinės rekonstrukciją. Tačiau 2022-aisiais, kai dėl sudėtingos geopolitinės situacijos, kurią sukėlė karas Ukrainoje, ėmė stigti anglies, o ir jos kaina šoktelėjo dvigubai, buvo pradėta ieškoti sprendimo. Svarstyta, diskutuota, skaičiuota, konsultuotasi su specialistais, ir galų gale apsispręsta šilumą išgauti iš žemės gelmių, t. y. vienu ekologiškiausių, draugiškiausių planetai būdų.

 

O laukti nebuvo kada. Apsispręsti reikėjo iš karto, vos tik baigėsi 2021–22 m. šildymo sezonas. Juk įrengti naują šildymo sistemą pastatui, kurio šildomas plotas beveik 5000 kv. metrų – ne vienos dienos darbas. O jau ypač šiuo nelengvu metu, kai dėl medžiagų tiekimo trikdžių stringa ir įrenginių gamyba, ir logistika. Tad buvo žengtas labai rizikingas ir drąsus žingsnis – pradėtas projektavimas ir paskelbtas viešasis pirkimas… neturint nė cento kišenėje. Ir tada pradėjo šypsotis sėkmė: rugpjūčio mėnesį LR Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra paskelbė dokumentą „Dėl finansavimo skyrimo projektams, pateiktiems pagal plėtros programos pažangos priemonės veiklą „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, geoterminės energijos, biokuro) panaudojimą valstybės, savivaldybių, tradicinių religinių bendruomenių, religinių bendrijų ar centrų poreikiams, pakeičiant iškastinį kurą, Nr. KK-AM-KV02-0003“, kuriuo visos Lietuvos poreikiams skirta 2 mln. eurų.

 

Paraišką centras užpildė tiesiog akimirksniu, nes jau buvo apskaičiavę kiekvieną kilovatą, kiekvieną centimetrą, kiekvieną centą. Ir net darbai, su nerimu stebint orų prognozes, kadangi buvo svarbu suspėti iki šildymo sezono pradžios, buvo beveik įpusėti. O spalio 3 dieną atėjo žinia, jog pagal 2022–2030 metų aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programą (priemonės Nr. 02-001-06-04-02 „Didinti klimato kaitos politikos veiksmingumą“) Šilutės PMC katilinės rekonstrukcijai skirtas 100% finansavimas! Kitaip sakant, centras pateko tarp 18-kos laimingųjų, o pagal gautą sumą nusileido tik Vilniaus universitetui bei Prūdiškių socialinės globos namams. Tikrai verta pasigirti: APVA skyrė projektui „Esamų šilumos gamybos ir tiekimo tinklų, adresu Mokyklos g. 3, Pagrynių k., Šilutės r. sav., modernizavimas“ net 270 000 eurų! Už šią sumą buvo įrengti šeši 36 kW galingumo šilumos siurbliai (žemė–vanduo) – iš viso 216 kW., visas mokyklos pastatas – sanitariniai mazgai, valgykla, laboratorijos, klasės – buvo aprūpintos karštu vandeniu, o atšilus orams savo pačių lėšomis šilumos siurblį centras dar „pakinkys“ ir oro vėsinimui klasėse, kurias labiausiai prikaitina ryto ir popiečio saulė. Tad atšilus orams mokiniai ir mokytojai galės komfortiškai mokytis ir dirbti, o abiturientams, kurie mokykloje laiko mokyklinį lietuvių kalbos egzaminą, bus lengviau susikaupti ir siekti geresnių rezultatų. Ir tai tikrai ne smulkmena.

 

Sakoma, kad negražu skaičiuoti svetimus pinigus, tačiau šį kartą su malonumu sau leisime paviešinti skaičius: įrengus geoterminę šildymo sistemą, Šilutės PMC vieno šildymo sezono metu sutaupo 70 000 Eur darbo užmokesčio ir socialinio draudimo lėšų, 6 000 Eur taršos mokesčio, apie 140 000 Eur, kuriuos tiesiogine žodžio prasme paleistų dūmais per kaminą, o dar pridėkime katilinei reikalingo vandens ir elektros sąnaudas – gausime gana apvalią 216 000 eurų sumelę. O štai šilumai, gaunamai iš žemės gelmių, reikalinga tik elektros energija. Žinoma, nerimą kėlė ir staiga pašokusios elektros energijos kainos, tačiau net ir tokiomis sąlygomis ekonomija labai didelė. Naujoji katilinė visu pajėgumu pradėjo veikti lapkričio mėnesį. Tiesa, dėl gana šiltos žiemos to viso pajėgumo panaudoti nė karto ir neprireikė. Mokykloje šilta ir jauku. O šildymo kaina šalčiausiais mėnesiais tesudarė tokią sumą, už kurią šių dienų kainomis akmens anglies būtų galima nupirkti tik 3–4 dienoms. Tačiau tai – tik pusė geros žinios. Antroji, kaip jau minėta, yra ta, kad mokykla neišleidžia šiltnamio efektą sukeliančių dujų, ugdo visos bendruomenės sąmoningumą, rodo pavyzdį ir drąsina visus, kurie dar vis dvejoja: imtis pokyčių išties naudinga!

 

Šilutės profesinio mokymo centro inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.