Šilti ir kvapnūs vasaros prisiminimai darželio edukacinėse erdvėse

Rita Pilypaitienė
,
Vilniaus l.-d. „Vaidilutė“ vyresn. mokytoja

Jau kelerius metus Vilniaus lopšelyje-darželyje „Vaidilutė“ plėtojame ir puoselėjame žaliąsias lauko erdves taip, kad jos skatintų vaikus ne tik žaisti, bet ir žadintų smalsumą, motyvuotų tyrinėti. Esame įrengę savo darželyje „Etno daržą“,„Laukinę pievą“, gėlyną „Nuo pavasario iki rudens“, „Miško augalėlių“ bei kitas zonas. Jose organizuojame veiklas, kurių metu ugdome vaikų gamtamokslines kompetencijas, atliekame STEAM tyrinėjimus.

 

Vienos tokios įdomesnės veiklos patirtimi ir norėtume pasidalyti. Veikla buvo skirta pažinčiai su tradiciniais lietuviškais augalais bei žolynais. Šiltą vasaros pabaigos dieną pakvietėme 4–5 m. amžiaus vaikus pasivaikščioti, patyrinėti, palyginti dviejų edukacinių zonų „Etno daržo“ ir „Laukinės pievos“ augalus: kokie jie, kokios jų savybės, pritaikymas. Su vaikais apžiūrėjome „Etno darže“ lapojančius burokėlius, linus, grikius, petražoles, šalavijus, mėtas, vaistines medetkas, gvazdikinius serenčius. Atkreipėme dėmesį, kaip augalai bei daržovės atrodo, kokios jų dalys. Kai kurie vaikai labai stebėjosi, pamatę žydintį grikį, nes paprastai mato tik grikių grūdus (kruopas), kai valgo skanią ir naudingą grikių košę. Vaikai skynė, trynė delniukuose mėtų, šalavijų lapelius ir mėgavosi jų aromatu. Visiems patiko aštrokas petražolės kvapas. Atsargiai per padidinamuosius stiklus stebėjome mėtų žieduose besidarbuojančias kamanes. Vaikai švelniai lietė subrandintus linų vaisius-dėžutes, svarstė, kiek sėklyčių – daug ar mažai jose slepiasi Mergaitėms labai patiko ryškūs, kvapnūs gvazdikinių serenčių, vaistinių medetkų žiedai. Zonoje „Laukinė pieva“ berniukai susidomėję tyrinėjo smilgas, prisirinko pilnas saujas šių žolelių sėklų, klausinėjo, ar pabertos į žemę išdygs. Taip pat mokytojos padedami visi ieškojo trūkažolės, dobiliukų, kraujažolės.

 

Patyrinėję ir daug sužinoję apie „Etno daržo“ ir „Laukinės pievos“ augalus, prisirinkę patikusių žolynų ir gėlių, su vaikais nukeliavome į neseniai mūsų darželyje įrengtą lauko „Žaliąją klasę“, kurioje pratęsėme pažintį su mūsų lauko erdvių lobynais. Žiūrėdami į mokytojos rodomus augalus vaikai stengėsi prisiminti ir pasakyti jų pavadinimus, surasti ir pažymėti šiuos augalus užduočių lapuose. Vėliau visi augalus rūšiavo. Kūrybinio džiaugsmo visiems daugiausiai suteikė meninė veikla „Paveikslėliai iš augalų“. Surinktus žolynėlius vaikai dėliojo į dėkliukus nuo kompaktinių diskų, taip prikeldami juos antram gyvenimui ir paversdami spalvingais natiurmortais.

 

Po smagių darbų atėjo laikas pertraukėlei – visi gaivinomės vandeniu, paskanintu įvairiais prieskoniniais ir vaistiniais augalais. Vandeniui savito aromato ir skonio suteikė mėtų lapeliai, gvazdikinių serenčių, vaistinių medetkų, grikių žiedai. Karštą dieną tai buvo tikra atgaiva. Veiklos pabaigoje visi pasidžiaugėme atliktomis užduotėlėmis, smagiais ir netikėtais pojūčiais gamtoje. Nutarėme ir toliau stebėti augalus, esančius mūsų darželio edukacinėse zonose. Vaikai žadėjo į jas pakviesti ir tėvelius, papasakoti jiems, ką čia matė, sužinojo. Tokia buvo mūsų vasara, kurios atradimai mus dar ne vieną dieną šildys savo kvapniais prisiminimais. Ne tik šildys, bet ir vėl skatins naujiems tyrinėjimams, juk į gamtą su savo pokyčiais jau keliauja  įdomybių kupinas metų laikas – spalvingasis ruduo.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.