Šįkart „Erasmus+“ projektai tęsiasi… Ispanijoje

Simona Karbauskaitė
,
Ig klasės mokinė

Šiaulių r. Meškuičių gimnazijos mokiniai vėl kėlė sparnus – šį kartą į saulėtąją Ispaniją, kurioje „Erasmus+“ projektas „Mixing and Enriching us“, organizuotas gegužės 16–20 d., suteikė galimybę susitikti, susipažinti ir susidraugauti su bendraamžiais iš Graikijos, Italijos ir Rumunijos. Mūsų gimnazijai atstovavo Ig klasės mokiniai Gvidas Klimas, Austėja Gramailaitė, Rugilė Dikšaitė, Simona Karbauskaitė ir IIIg klasės mokinys Konstantinas Rimkus, juos lydėjo anglų kalbos mokytoja Jurga Bučnienė ir pradinių klasių mokytoja Dacė Šimulionienė. Projekto mobilumas vyko Ispanijos Chichono mieste esančioje „IES Fernandez Vallin“ gimnazijoje.

 

„Įspūdžiai ir patirtys nepakartojami“, – sakome mes, projekto dalyviai. Tad štai kuo dalijamės…

 

Pirmosios projekto dienos rytą susipažinome su savo koordinatore Teresa, ji visą savaitę mus lydėjo iki mokyklos. Čia mus ir kitus projekto dalyvius pasitiko ispanų mokiniai, su jais pasidarėme keletą nuotraukų, pabendravome. Paskui mokyklos aktų salėje vyko pasiskirstymas: vieni mokiniai keliavo į ispanų kalbos pamoką, o kita dalis mokinių pristatė savo šalis. Ši diena buvo skirta susipažinti ir bent jau pradėti dėkoti bei sveikintis italų, rumunų, ispanų kalbomis. Žinoma, pasistengėme, kad kiekvienas prakalbtų lietuviškai. Visi mokiniai ir mokytojai gavo lapus su užduotimis, kiekvienai užduočiai atlikti buvo kviečiama po vieną šalies atstovą. Čia reikėjo tinkamai išversti žodžius, užbaigti sakinius, tinkama kalba įrašant savo vardą, amžių, šalį ir mėgstamiausią pomėgį, sujungti žodelius su jiems tinkamu vertimu. Po veiklų apžiūrėjome mokyklos kiemą, o sugrįžus į aktų salę visiems projekto dalyviams buvo įteikti „Erasmus+“ megztiniai. Po veiklų kartu su ispanų mokiniais keliavome į pirmąjį Chichono miesto pažintinį žygį. Apžiūrėjome San Lorenzo Martin ir San Pedro katalikų parapijas, jachtų uostą, Chichono statulą ir parką.

 

 

Antroji projekto diena mokykloje buvo skirta savo miesteliui, šalies mokymo sistemai ir filmukams apie savo mokyklą pristatyti. Po pristatymo projekto dalyviai pasidalijo simbolinėmis dovanėlėmis iš savo šalies ir mokyklos. Po organizuotos trumpos ekskursijos po gimnaziją ir klases visi susirinkome mokyklos kiemelyje kartu su gimnazijos direktoriumi pasodinti medelių, kurie įamžino šį mūsų susitikimą. Pasibaigus veikloms mokykloje autobusu keliavome aplankyti vieno gražiausių universitetų Ispanijoje – University of Oviedo. Ten pamatėme sodus, kartu su gide apžiūrėjome senąją universiteto virtuvę ir kambarius, išpuoštus tapytomis freskomis. Dieną vainikavo neparastu savo grožiu atsivėrę Atlanto vandenyno horizontai, nusidriekę už kalnuotos gyvenvietės.

 

Trečiąją projekto dieną apsilankėme etnografiniame Astūrijos muziejuje, susipažinome su obuolių sidro gamyba, senų laikų namais, darbo įrankiais, senovės papročiais, tradicijomis ir gyvenimo būdu. Taip pat viešėjome netoliese esančiame tarptautiniame dūdmaišių muziejuje, kuriame pamatėme ne vien įvairių dūdmaišių, bet ir radijo imtuvų, gramofonų ir senų pianinų. Vėliau muziejaus kiemelyje mus pasitiko folklorinis dūdmaišių ansamblis, kuris grojo ir savo muzika kvietė šokti. Pasibaigus pasirodymui vaišinomės tradiciniais ispaniškais patiekalais: omletu su bulvėmis, sumuštiniais, trijų rūšių sūriais ir bandelėmis. Pavalgę turėjome laisvo laiko, todėl jį praleidome kartu su kitais projekto mokiniais parke.

 

Ketvirtadienį apsilankėme Chichono miesto tarybos rūmuose, kur susitikome su miesto meru. Jam įteikėme simbolinių dovanėlių iš savo šalies ir mokyklos. Meras taip pat mūsų neišleido be dovanų, gavome seges su miesto pavadinimu ir pieštukus su žaismingu trintuku. Vėliau aplankėme keletą kitų žymių miesto vietų, tokių kaip Embarcadero del Rey – karaliaus prieplauką, Santa Catalina Headland – istorinį šventosios Kotrynos kyšulį, ant kurio stovėjo Elogio del Horizonte statula. Po pažintinio žygio keliavome į paplūdimį, kuriame kartu su naujaisiais draugais linksmai leidome laiką žaisdami tinklinį ir kitus paplūdimio žaidimus. Šalia esančio vandenyno vanduo buvo gana vėsus, panašios temperatūros kaip Lietuvoje, tad niekas, išskyrus vieną italą, nesiruošė pasiplaukioti.

 

Paskutiniąją projekto dieną nusiteikėme varginančiai, bet įspūdingai kelionei. Aplankėme kvapą gniaužiantį Pico de Europa kalnyną, šalia esančius skaidriuosius ežerus, pasivaikščiojome tarp debesų ir glostėme šalia besiganančias karvutes, kurios vėliau išvykstančiam mūsų autobusui užstojo kelią. Nusileidę kiek žemiau užsukome į kalno papėdėje esančią Santa Cueva de Covadonga katalikų šventovę ir kalne įsikūrusią nuostabaus grožio gėlėmis išpuoštą baziliką, kurios apačioje radome šaltinėlį, šalia esančią septynių kranelių girdyklą. Legendos kalba, kad žmogus, iš kiekvieno kranelio išgėręs šaltinio vandens, greitai ves ar ištekės, todėl išgirdę šią legendą nedvejojome ja pasikliauti. Vėliau pasivaikščiojome po Cangas de Onis miestą, esantį šalia Atlanto vandenyno ir jachtų uosto. Po įspūdingos kelionės vykome atgal į savo viešbutį.

 

Prieš išvažiuodami į oro uostą keletą valandų leidome laiką su projekto draugais žaisdami įvairius žaidimus, besidalydami savo įspūdžiais, nuotykiais ir išreikšdami dėkingumą projekto organizatoriams už galimybę dalyvauti tokiame projekte. Jis padėjo mums patobulėti, papildyti žinių bagažą ir pažinti daug nuostabių žmonių, su kuriais vis dar palaikome ir, tikiuosi, toliau palaikysime ryšį. Naktį, likus kelioms minutėms iki išvažiavimo, sunkiausia buvo atsisveikinti su tame pačiame viešbutyje apsistojusiais mūsų artimiausiais draugais iš Graikijos. Kiekvienas išspaudėme po graudžią ašarą, buvome dėkingi, kad „Erasmus+“ projektai ne tik plečia akiratį, bet ir leidžia pažinti kitas kultūras, išmokti naujų dalykų ir sutikti nuostabių draugų. Verta patirti kiekvienam.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.