Šiaurės šalių literatūros savaitė

Ala Norvilienė
,
bibliotekos vedėja

Kiekvieną rudenį į visas Šiaurės ir Baltijos šalis ateina Šiaurės šalių literatūros savaitė. Šiemet ji jau 22-oji, Baltijos šalys šiame projekte dalyvauja 21-ąjį kartą. Šiaurės šalių literatūros savaitė skatina garsinį grožinių kūrinių skaitymą žvakių šviesoje, puoselėja Šiaurės šalių literatūrą ir tradicijas. Visą savaitę viešosios, mokyklų bibliotekos, darželiai ir kultūros centrai rengia skaitymus, parodas, popietes, kitus kultūrinius renginius. Kasmet Šiaurės šalių literatūros savaitės proga yra išleidžiamas plakatas, šiemet jį piešė Islandijos iliustruotoja. Šių metų tema – Šiaurės herojai.

 

Tamsų pirmadienio rytą Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos mokinių laukė kitokios nei įprasta literatūros pamokos. Šį rytą septintokai, šeštokai kartu su lietuvių kalbos mokytojomis Jolanta Stulgiene, Ingrida Samulioniene, Milda Viltrakiene, Gitana Kovalioviene atsivertė šiaurietišką knygą, skaitė paaugliams siūlomos knygos „Tie, kurių nėra“ (Simonas Strangeris) ištrauką. Šiame kūrinyje aprašoma pabėgėlių situacija Europoje, tad mokiniams buvo gera proga pakalbėti apie visuomenės problemas, vyko diskusija apie tai, ką daryti, kai atsiduri netikėtoje situacijoje, kaip nuspręsti, kas yra teisinga ir kas ne. Kaip pasielgti, kai į duris staiga pabeldžia dokumentų neturintis pabėgėlis?

 

Garsinių skaitymų rytmetį 4c klasės mokiniai su mokytoja Jūrate Ostrauskiene sugužėjo į skaityklą. Čia aš, bibliotekininkė Ala Norvilienė, visus supažindinau su Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja, tema, plakatu. Tada žvakių šviesoje visi atsivertė vaikams rekomenduojamą knygą „Superherojų vadovas“ (Eliasas ir Agnes Vahlundai). Po garsinių skaitymų visi pasidalijo mintimis, kurios kilo beklausant ištraukos, aptarė pagrindinės herojės elgesį, užvirė diskusija apie patyčias mokykloje. Po diskusijos mokiniai vienas kitam rašė gražius žodžius ir palinkėjimus, kuriuos vėliau su malonumu skaitė.

Su šia vaikams rekomenduojama knyga iš arčiau susipažino ir 3b klasė bei jų mokytoja Rolanda Miškūnienė. Trečiokai žiūrėjo filmuką – knygos pristatymą, aptarė kūrinio pagrindinę temą, mintį, apibūdino knygos veikėjus, kiekvienas pasidalijo savo patirtimi patyčių tema. Nemažai klasės vaikų susižavėjo knyga, domėjosi, ar ji yra išleista lietuvių kalba.

 

Tą pačią dieną mokyklos bibliotekoje 1c klasės mokiniai su mokytoja Daiva Popoviene taip pat susipažino su Šiaurės šalių literatūros savaitės tema ir plakatu. Pirmokai kalbėjosi apie jiems žinomus knygų herojus, išsiaiškino, kas būdinga herojams, ką jie veikia. Pasidalijo mintimis, kur panaudotų savo supergalias, jei jų turėtų. Kad pasijustų tikrais herojais, pirmokai pasidarė superherojų kaukes.

Kitomis dienomis 5–8 klasių mokiniai buvo kviečiami į popietes „Kelionė po Šiaurės šalis“, kur vedini geografijos mokytojų Zitos Rimkevičienės, Jūratės Paulauskienės bei 8b klasės mokinių Augustės Každailytės ir Vakarės Valiukaitės apkeliavo Šiaurės šalis, susipažino su jų gamtovaizdžiu, ten gyvenančių žmonių buitimi, tradicijomis ir žinomais rašytojais. Per šias „keliones“ įdėmiai klausęsi ir teisingai atsakę į pateiktus klausimus, mokiniai gavo po siurprizą.

 

Visą savaitę pirmų klasių mokiniai kalbėjosi apie žinomiausius knygų herojus, kiekvienas nupiešė savo superherojų. Savo piešiniais mokiniai papuošė mokyklos biblioteką.

Be skaitymų, popiečių, integruotų pamokų, skirtų Šiaurės šalių literatūros savaitei, mokyklos skaitykloje veikė literatūrinė paroda „Šiaurietiškas kampelis“, kur mokiniai galėjo susipažinti su Šiaurės šalių žinomiausiais rašytojais ir jų kūriniais.

Buvo smagu vėl pasinerti į Šiaurės šalių literatūros savaitės renginių sūkurį, visiems kartu vienu metu skaityti tą patį kūrinį, kurį skaitė tūkstančiai mažų ir didelių skaitytojų visose Šiaurės šalyse.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.