Šiaurės šalių literatūros savaitė Šiaulių „Romuvos“ progimnazijoje

Ala Norvilienė
,
bibliotekos vedėja

Štai ir pasibaigė dar viena, jau 23-ioji, Šiaurės šalių literatūros savaitė. Baltijos šalys šiame projekte dalyvauja 22-ąjį kartą. Šiaurės šalių literatūros savaitė – šviesos ir knygos šventė. Jos pagrindinė idėja – garsinis grožinių kūrinių skaitymas žvakių šviesoje. Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų, darželių ir kultūros centrų Šiaurės šalyse ir jų kaimyniniuose kraštuose buvo rengiami skaitymai, parodos, popietės, kiti kultūriniai renginiai. Šių metų tema – šventės Šiaurės šalyse.

 

Garsinių skaitymų rytmetį Šiaulių „Romuvos“ progimnazijos 4 klasės mokiniai su savo mokytoja Regina Kėbliene sugužėjo į mokyklos biblioteką, kur bibliotekininkė visus supažindino su Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja, tema, plakatu. Tada žvakių šviesoje visi atsivertė vaikams rekomenduojamos knygos „Pepė ilgakojinė“ (Astrida Lindgren) ištrauką „Pepė švenčia gimimo dieną“. Mokiniams buvo smagu prisiminti visiems gerai žinomą pramuštgalvę Pepę. Beskaitydami ištrauką, ketvirtokai turėjo ištaisyti klaidas Pepės gimtadienio kvietime, paspėlioti, ką knygos veikėjai sutiko palėpėje. Žinoma, kaip gimtadienis be dovanų – kiekvienas dovanojo klasės draugui dovaną, kurią reikėjo suvaidinti. Ištraukos pabaigoje Pepė prasitaria, kad ateityje bus jūrų plėšikas, ketvirtokai taip pat pasidalijo mintimis, kuo bus užaugę.

 

Kitą dieną 5–6 klasių mokiniai buvo pakviesti į popietę „Šventės Šiaurės šalyse“, kur geografijos mokytojos Zita Rimkevičienė, Jūratė Paulauskienė ir aš, bibliotekininkė Ala Norvilienė, supažindinome mokinius su Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja, visi „pakeliavo“ po Šiaurės Europos šalis, susipažino su jų gamtovaizdžiu, ten gyvenančių žmonių buitimi ir tradicijomis. 8 klasės mokinės Jogailė Vaigauskaitė, Gustė Gutauskaitė įdomiai ir išradingai pristatė popietės dalyviams Šiaurės šalių svarbiausias šventes. Per šią „kelionę“ įdėmiai klausiusiųjų ir teisingai atsakiusiųjų į merginų pateiktus klausimus laukė staigmenos. Šios popietės metu mokiniai ne tik susipažino su skaitymams rekomenduojamais kūriniais, bet ir praplėtė savo geografines žinias.

 

Šią savaitę progimnazijos mokinių laukė kitokios, nei įprasta, literatūros pamokos. Septintokai, aštuntokai kartu su lietuvių kalbos mokytojomis Jolanta Stulgiene, Ingrida Samulioniene, Milda Viltrakiene, Gitana Kovalioviene atsivertė šiaurietišką knygą, jos skaitė paaugliams siūlomos knygos „Sofijos pasaulis“ (Josteino Gaarderio) ištrauką, šis kūrinys priverčia pagalvoti, susimąstyti ir naujai pažvelgti į būtį ir mūsų pasaulį.

Be skaitymų, popiečių, integruotų pamokų, skirtų „Šiaurės šalių literatūros savaitei“, mokyklos skaitykloje veikė literatūrinė paroda „Šiaurietiškas kampelis“, kur mokiniai galėjo susipažinti su Šiaurės šalių žinomiausiais rašytojais ir jų kūriniais.

 

Buvo smagu vėl pasinerti į Šiaurės šalių literatūros savaitės renginių sūkurį, visiems kartu tuo pačiu metu prie žvakių šviesos skaityti tą patį kūrinį, kurį skaitė tūkstančiai mažų ir didelių skaitytojų visose Šiaurės šalyse.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.