Šiaurės literatūros savaitė Kupiškio r. Alizavos pagrindinėje mokykloje

Danutė Miknevičienė
,
Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Nuvilnijo nubangavo „Šiaurės šalių literatūros savaitė 2020“, pasiūliusi pakeliauti po pasaulį su vertingomis knygomis, pakvietusi susimąstyti, kokia kiekvieno atsakomybė būti pasaulio piliečiu? Pakvietusi ieškoti išradingiausių būdų joje dalyvauti sudėtingomis visuotinio karantino sąlygomis.

Kūryba pagal Metų plakatą

 

Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos mokytojos (vyresn. lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Kuliukienė, vyresn. anglų kalbos mokytoja Daiva Miciūnienė) pasiūlė mokiniams tokias nuotolines užduotis – parašyti pamąstymus pagal Metų plakatą lietuvių ir anglų kalbomis. Šiaurės šalių literatūros savaitės plakatas šiais metais – ypatingai spalvingas ir gražus. Plakatą nupiešė iliustratorė Anni Wikberg iš Alandų salų.

Mokiniai rašė tema „Aš ir pasaulis. Aš – pasaulio pilietis“. Jie palietė įvairius aktualius klausimus, nors ir dominavo dabartinės situacijos poveikis, tačiau mokiniai svarstė, ką reiškia būti šių dienų piliečiu, kokias laisves ir pareigas turi žmogus. Palietė tokias temas, kaip: ar mes netampame tik vartotojais ir užmirštame atsakomybę pasauliui ir gamtai. Kai kurie mokiniai rašė apie taršos daromą įtaką pasauliniam atšilimui. Ir, žinoma, beveik visi svajojo, kur keliaus ir kokias šalis aplankys, kai bus įveiktas virusas.

 

„Pasaulis platus, įvairus, todėl noriu keliauti, noriu iš arti pamatyti jo grožybes, stebuklus… Man dar neteko iškeliauti iš gimtosios šalies, gal todėl ir traukia svetur“, – rašo Eimantas Čereškevičius, 8 klasės mokinys.

„Noriu daug kur nukeliauti. Tačiau negaliu dėl įvairių priežasčių: neturiu dabar atostogų (tikrų!), didelės lėktuvų bilietų kainos, dėl koronaviruso uždrausti skrydžiai į kitas šalis. Labai noriu, kad visi sergantys pasveiktų ir vėl galėtume gražiai šypsotis ir pramogauti, kaip iki šiol galėjom – laisvai ir plačiai. Koronavirusas man nepatinka – jis padarė pasaulį liūdną!“, – tokias mintis dėsto Rokas Vaitiekūnas, 8  klasės mokinys.

„Nori pažinti pasaulį – mokykis kalbos. Kalbėdamas svetima kalba sutiksi daug naujų draugų, kurie, pasakodami apie savo šalį, vilios ją aplankyti. Dabar ją aplankyk virtualiai, o vėliau – gyvai. Sugrįžęs pasidalink džiaugsmu su pažįstamais“, – mintimis dalijasi Gabrielė Rasimavičiūtė, 7 klasės mokinė.

Virtuali geografijos pamoka apie keliones

 

Geografijos mokytoja metodininkė Inga Inapienė pakvietė 6–10 kl. mokinius į virtualią kelionę  aplink pasaulį, po Šiaurės Europos šalis (Švediją, Suomiją, Norvegiją, Islandiją, Daniją, Farerų ir Alandų salas) bei pasiūlė nuotolinę užduotį – surasti namuose egzotišką daiktą iš tolimos šalies ir rašinyje papasakoti jo atsiradimo istoriją.

Įdomių suvenyrų ir nuotraukų atsiuntė mokiniai. Viena už kitą įdomesnių, juose slypinčių istorijų parašė. Apie Olandijos klumpę, apie turkišką magnetuką su sėkmę nešančia akimi. Apie kriaukles, koralus ir jūrines žvaigždes, rinktus po audros Norvegijos fiorde. Apie neužmirštamą kelionę kruiziniu laivu į Švediją ir jos metu ištikusią didžiulę audrą. Apie labai labai seną paveikslą, pieštą ant papiruso, kurį iš Egipto parvežė tėčio pusbrolis. Apie Ispanijoje įsigytą vazą, apie latvišką lauko žibintą, airišką pieštukų drožtuką, apie norvegiškos katės medinę statulą. Apie slovėnišką ąsotį, puoštą tos šalies geometriniais raštais, apie Venecijos karnavalo nuotrauką, kurioje įamžinti giminaičiai. Apie jaunųjų turistų stovyklos metu aplankytą šiaurės rytų Lenkijos vandens sostinę Augustavą. Apie Jūrmalos pajūryje rastą kriauklę bei nepaprasto grožio turkiškas apyrankes ir kt.

Meno darbai „Plaukia laivelis į tolimą šalį“

 

Dailės ir technologijų mokytojos metodininkės Audronės Užtupienės pamokyti origami technikos priešmokyklinės grupės vaikai ir pradinių klasių mokiniai lankstė popierinius laivelius. Vienoje pusėje ant laivelio borto užrašė namų uosto pavadinimą, kitoje – uosto, į kurį keliaujama, pavadinimą. Mokiniai kūrė rato istorijas, į kokias šalis pasaulyje, o gal ir visatoje, keliauja šie laiveliai. 5–8 klasių mokiniai taip pat sukūrė gražius kūrybinius darbelius su origami laiveliais. Iš mokinių laivelių sukurtos meninės instaliacijos mokyklos koridoriaus nišose.

 

Visi iki vieno esame svarbūs

 

Į Šviesos ir žodžio šventę pakvietėme trečios ir ketvirtos klasių mokinius. Žvakių šviesoje multimedijos ekrane balsu skaitėme norvegų rašytojos Kristinos Roskifte paveikslėlių knygą „Visi iki vieno“. Stilizuotos knygos iliustracijos, spalvingos žmonių figūros – puslapis po puslapio vis margiau užpildančios visą knygą – prikaustė mažuosius prie ekrano. Su knygos autore aptarėme didžiuosius gyvenimo klausimus. Knygoje vaizduojamoje žmonių jūroje vaikai pamatė, kad kiekvienas žmogutis turi savitą istoriją. Entuziastingai išnagrinėti visi paveikslėliai, garsiai išsakytos nuomonės. Mūsų pasaulis – begalinis žmonių ir jų istorijų margumynas. „Septyni su puse milijardo žmonių vienoje planetoje. Kiekvienas turime unikalią savo istoriją. Visi esame svarbūs, visi iki vieno. Ir vienas jų – esi tu!“

Virtualus susitikimas su islandų rašytoja

 

Suaugusieji Šiaurės literatūros mylėtojai jungėsi į virtualų susitikimą su islandų rašytoja Oidur Ava Oulafsdoutir (Auður Ava Ólafsdóttir). Šiemet skaitome jos romaną „Randai“. Tai knyga apie žmogų žmonių jūroje, apie kelionę tolyn nuo to, kas artima, prapulties link ir grįžimą atgal. Vis pasikartojantis rando motyvas simbolizuoja žmones, miestus ir kūnus – randuotus, tačiau besitiesiančius, atstatomus, randančius naujų formų.

Įdomu buvo klausytis, kaip rašytoja apibūdina Islandiją – šalį, neturinčią kaimynų, neturinčią su kuo kariauti, tačiau turinčią ypatingą gamtą su dviem šimtais veikiančių ugnikalnių. Oidur Ava Oulafsdoutir rašo gimtąja islandų kalba, kuria kalba tik 300 tūkstančių žmonių, tačiau jos knygos verčiamos į daugelį pasaulio kalbų ir kasmet tampa skaitomiausiomis (bestseleriais). Rašytoja kalbėjo, kaip islandams svarbu keliauti. „Pasaulis yra mūsų namai visur“ – toks šios tautos požiūris. – „Kelionė – tai pokytis. Tu išvyksti tam, kad sugrįžtum.“

 

Perskaitę ir išanalizavę Šiaurės literatūros savaitės organizatorių rekomenduotas knygas, aktyviai dalyvaudami įvairiose veiklose, visi: ir maži, ir dideli – pajutome, kaip tas neaprėpiamai platus pasaulis sumažėjo ir tapo savu, nes savo puikiais darbais prisidėjome prie jo kūrimo.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.