Šiaulių Gegužių progimnazijoje vyko renginys, skirtas V. Mačernio metams

Birutė Petkuvienė
,
Šiaulių Gegužių prog-jos lietuvių kalbos mokytoja

2021-uosius LR Seimas skyrė pagerbti Lietuvai nusipelniusias istorines asmenybes. Viena iš jų yra ir iš Žemaitijos kilęs poetas Vytautas Mačernis. Įkūnyti šio jauno ir labai talentingo rašytojo atminimą sumanė ir Šiaulių Gegužių progimnazijos direktorė Silvija Baranauskienė (renginio koordinatorė). Ta proga progimnazijos lietuvių kalbos mokytojos miesto 7–8 klasių mokiniams suorganizavo rašinių / esė konkursą „Aš pažinau karalių tavyje“ ir pasiūlė pasvarstyti tema „Kaip suprantu V. Mačernio žodžius: „Mes patys esame šviesa, mes patys esame saulė“?“. Beje, konkursas ta pačia tema organizuojamas ir respublikiniu mastu. Jį, minėdama Tarptautinę kultūros dieną (balandžio 15-ąją), organizuoja Taikos vėliavos komitetas. Gegužių progimnazijai jame atstovauja septintokas Aurelijus T. ir aštuntokai Ugnė L. bei Tautvydas K.

 

Nors paaugliams pasiūlyta tema ne iš lengvųjų, kviečianti pažvelgti į savo, kaip asmenybės, gyvenimo prasmę, tačiau organizatorius labai nudžiugino gausus dalyvių būrys. Sulaukta darbų iš „Juventos“, Medelyno, Rėkyvos, Gytarių ir Gegužių progimnazijų. Iš viso beveik 20 rašinių. Mokiniai rašydami remiasi ir savo asmenine, ir kultūrine bei socialine patirtimi. Šviesą nešančius žmones vadina „brangiais kaip kristalai“ (Ema, 7 kl.), sako, kad „šviesti – kiekvieno žmogaus prigimtinė pareiga“ (Ugnė, 8 kl.), o „šalia gėrį ir šviesą skleidžiančio žmogaus visada norisi būti“ (Danielius, 8 kl.)… Išties daug gražių ir tikrai prasmingų minčių parašė konkurse dalyvavę paaugliai, kuriuos neretai „nurašome“ dėl pernelyg sudėtingo jų amžiaus tarpsnio. Betgi ir pats V. Mačernis nebuvo „standartinis“: rimtesnis, gilesnis, liūdnesnis nei bendraamžiai…

Baigiamasis konkurso „Aš pažinau karalių tavyje“ etapas vyko nuotoliniu būdu balandžio 13 d. „Zoom“ programoje. Renginio dalyvius nuotaikinga G. Abariaus ir G. Mackevičiaus daina „Vaivos juosta“ pasveikino Gegužių progimnazijos jaunučių choras „Strazdanėlės“ (vadovė Raimonda Janulienė). Iškart po muzikinio sveikinimo žodį tarė renginio koordinatorė S. Baranauskienė. Ji pasidžiaugė, kad jauni žmonės ieško šviesos ir savyje, ir kituose, kad mokosi pažinti karalių žmoguje, nedėvinčiame jokių karališkųjų regalijų. Ji paskelbė ir konkurso nugalėtojus. Iš septintų klasių jais tapo:

 

  • Simona Kievišaitė, 7 klasės mokinė, Rėkyvos progimnazija,
  • Ema Peleckytė, 7 d klasės mokinė, Gegužių progimnazija,
  • Ieva Baltramaitytė, 7c klasės mokinė, Gegužių progimnazija.

 

O aštuntokų geriausius darbus parašė šie mokiniai:

 

  • Luka Balčiūnaitė, 8b klasės mokinė, Medelyno progimnazija,
  • Barbora Balčiūnaitė, 8b klasės mokinė, „Juventos“ progimnazija,
  • Eva Jankutė, 8a klasės mokinė, Gegužių progimnazija.

Visus susirinkusiuosius taip pat pasveikino ir Šiaulių žemaičių kultūros draugijos „Saulaukis“ pirmininkas Jonas Bartkus. Jis pasidalijo mintimis apie tragiško likimo poetą V. Mačernį, prisiminė, kad poeto žūties vietą Žemaičių Kalvarijoje lanko jau 20 metų…

 

Po sveikinimo žodžių dar kartą vaizdu, žodžiu ir daina buvo prisiminta tragiška V. Mačernio lemtis: jo biografija, pasaulėžiūra, kūryba. Visi konkurso nugalėtojai perskaitė savo darbus ir tokiu būdu tarsi pasidalijo V. Mačernio atminimu vieni su kitais, įprasmino šio jauno rašytojo atminimą. Rėkyviškė Simona mintimis kvietė pasivaikščioti po Šarnelę – V. Mačernio gimtinę, Aurelijus pasidžiaugė savo šiltu ir nuoširdžiu santykiu su mama (manoma, kad V. Mačerniui kaip tik ir stigo motiniškos šilumos), Eva teigė, kad šviesų žmogų galime atpažinti vos jį sutikę ir pažvelgę į akis, nes jos – tai sielos veidrodis… Kone pusantros valandos trukęs renginys visai neprailgo dėl savo prasmingumo, gilumo ir… jaunatviškumo. Konkurso laureatų ir jų mokytojų be Gegužių progimnazijos bei Šiaulių žemaičių kultūros draugijos „Saulaukis“ padėkos raštų ir diplomų, unikalių žemaitiškų kalendorių laukia dar viena išskirtinė dovana – išvyka į V. Mačernio tėviškę Plungės rajone, pakeliui susipažįstant su kitomis svarbiomis Žemaitijos vietomis (tikimės, kad pandeminė situacija birželį išvykai bus palanki).

 

Taigi minint 100-ąsias V. Mačernio gimimo metines, norisi dar kartą priminti, kad nuo mūsų gyvenimo priklauso ne daug kas šiam pasaulyje (kaip dažnai teigiama), o VISKAS, nes „mes patys esame šviesa, mes patys esame saulė“!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.