Tarptautinė vertybių formavimo stovykla „Mums rūpi! 2018“

Kristina Urbonienė
,
Šiaulių Didždvario g-jos anglų kalbos mokytoja

Šią stovyklą Dvarčėnų dvare, Alytaus rajone, organizavo JAV ambasada Vilniuje kartu su Lietuvos anglų kalbos mokytojų asociacija (LAKMA). Stovykloje veiklas vykdė ir patirtimi dalijosi 48 mokiniai bei 12 mokytojų iš šešių Lietuvos, vienos JAV (Charles Wright Academy, Vašingtono valstija) ir vienos Lenkijos (Szkoła Podstawowa Nr. 5 iš Świdniki miesto) mokyklų.

Kiekviena diena stovykloje prasidėdavo ir baigdavosi savanorių entuziastų Simo ir Tomo organizuojamomis veiklomis. Rytinės dūdmaišio melodijos ir rytinė mankšta bei sportiniai žaidimai ne tik visus pažadindavo, bet ir suteikdavo teigiamų emocijų bei energijos visai dienai. Vakare jaunuoliai kvietė stovyklautojus prie laužo, kur visi dalijosi tradicijomis, pasakojimais, legendomis bei dainavo visų šalių dainas pritariant gitarai.

 

Kiekvienai stovyklos dienai buvo skiriama vis kita tema ar problema: „Susipažinimas. Stovyklos taisyklių kūrimas“, „Šalys, kultūros, kalbos“, „Asmeninės, socialinės ir globalios vertybės“, „Teisės ir pareigos“, „Mūsų planeta: ekologija, paveldas ir istorija“, „Ateitis mūsų rankose“. Stovykloje praleistos dienos buvo intensyvios: vyko teminės veiklos, diskusijos, praktiniai žaidimai, vaidybinės situacijos, susitikimai ir pokalbiai su JAV ambasados pareigūnais ir alumnais – įvairių JAV ambasados remiamų mainų programų dalyviais. Mokiniai diskutavo apie šalis, kultūras, istoriją, demokratiją, vertybes, žmogaus poreikius ir norus, ekologiją, apie savanorystę, pagalbą, norą keisti ir keistis. Savanorystės ir pagalbos idėjos padėjo susikurti įvairioms tarptautinėms organizacijoms, tokioms kaip UNESCO, UNICEF, Jungtinės Tautos, NATO, „Gydytojai be sienų“ ir kt. Jos veikia savanorystės pagrindu ir mokiniams buvo svarbu ne tik sužinoti apie šias organizacijas, jų veiklą visame pasaulyje, bet ir pasvarstyti apie galimybę vienoje iš jų savanoriauti.

 

Stovyklautojų temines veiklas ir diskusijas keitė sportas, judrieji žaidimai, maudynės Suvingio ežere ir žygis į Merkinę, kur mokiniai fotografavo vieni kitus gamtos objektų fone. Kiekvienos dienos veiklos baigdavosi tos dienos konkurso laimėtojų paskelbimu. Visos stovyklos metu turėjome „slaptuosius draugus“, kuriems rengdavome staigmenas arba rašydavome malonias žinutes slaptuoju stovyklos paštu.

 

Stovyklą vainikavo JAV ambasados pareigūnas Tedas Janis, JAV ambasadorės Anne Hall vardu įteikdamas stovyklos dalyviams ir mokytojams pažymėjimus, liudijančius apie sėkmingą veiklą stovykloje. Kiekvienas stovyklautojas savo dėkingumą išreiškė laišku JAV ambasadorei.

 

Vertybių formavimo stovykla „Mums rūpi! 2018“ – neįkainojama patirtis kiekvienam mokiniui ir mokytojui. Dalyviai patobulino asmenines kompetencijas, kalbinius įgūdžius (visos veiklos vyko anglų kalba), įsitikino komandinio darbo svarba, įsisąmonino savo kaip asmenybės bei jaunimo nuomonės įtaka visuomenės gyvenime.

 

Esame dėkingi stovyklos organizatoriams – JAV ambasadai Vilniuje, Lietuvos anglų kalbos mokytojų asociacijai ir ypač stovyklos sielai, asociacijos prezidentei Eglei Petronienei už galimybę praleisti 7 turiningas dienas kartu su mokiniais iš Lietuvos, Lenkijos ir JAV bei išmokti tiek daug. Įgytas žinias bei įgūdžius panaudosime organizuodami Tolerancijos ir Demokratijos dienų renginius savo gimnazijoje.

 

Šeši būsimieji Šiaulių Didždvario gimnazijos pirmokai – Austėja Lesnickaitė, Marija Muningytė, Gustas Jarašūnas, Deina Balčiūnaitė, Beatričė Kaunickytė ir Alanas Saiko – kartu su anglų kalbos mokytoja Kristina Urboniene dalyvavo tarptautinėje vertybių formavimo stovykloje „Mums rūpi! 2018“ („We Care! 2018“).

 

Didždvariečiai apie stovyklą:

 

„Stovykloje susipažinau su įdomiais, talentingais žmonėmis. O sėdėdama prie laužo ir dainuodama lietuviškas dainas dar kartą suvokiau, kaip stipriai myliu savo šalį.“ Deina Balčiūnaitė

 

„Stovykloje išmokome pasitikėti savimi ir kitais. Išmokome gerbti vieni kitus, susipažinome su kitų tautų tradicijomis. Linksmai praleisdavome vakarus prie laužo klausydami įdomių istorijų, grodami, dainuodami. Jei būtų galimybė į šią stovyklą tikrai vykčiau dar kartą.“ Gustas Jarašūnas

 

„Visi šios stovyklos nariai buvo draugiški, o atvykę svečiai papasakojo įdomių istorijų. Buvo smagu čia dalyvauti, nes daug sužinojau apie demokratiją, vertybes, žmogaus teises ir pareigas.“ Alanas Saiko

 

„Stovykloje patobulinau savo anglų kalbos žinias ir išmokau dirbti grupėje bei klausytis kitų nuomonės. Susipažinau su Amerikos ir Lenkijos kultūra, istorija, gamta ir dainomis. Labiausiai įstrigęs prisiminimas iš stovyklos – paskutinė diena prie laužo su dainomis lietuvių, lenkų ir anglų kalbomis. Ši stovykla suteikė man daug žinių ir naujos patirties, tikiuosi kada nors man pavyks į ją sugrįžti.“ Austėja Lesnickaitė

 

„Patobulinau anglų kalbos įgūdžius, bendravau ir bendradarbiavau su bendraamžiais iš užsienio ir supratau, kokios vertybės man svarbiausios.“ Beatričė Kaunickytė

 

„Stovykla man patiko. Sužinojau daug dalykų apie demokratiją, vertybes, teises, apie keletą Jungtinių Amerikos valstijų, išmokau naujų anglų kalbos žodžių.“ Marija Muningytė

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.