Šešėlių teatras pagal pasaką „Saulė ir mėnulis“

Gruodžio 21 d. minima Elnio devyniaragio šventė ir žiemos saulėgrįža. Elnias devyniaragis – senovės lietuvių mitologinė būtybė, savo raguose nešanti dangaus kūnus. Jis siejamas su mėnuliu, tačiau daug kur vaizduojamas ir su saule. Pasakojama, kad baltas elnias išbėga per saulėgrįžą, o parbėga per Kalėdas. Gruodžio 21 d.–24 d. vyrauja ilgiausios naktys ir trumpiausios dienos.

 

Elnio vaizdiniai daugiausiai išlikę kalėdinėse apeigose. Lietuvių tautosakoje gerai žinomas iš Kalėdų giesmės „Atbėga Elnias devyniaragis“.

 

„Atbėga Elnias devyniaragis“

Atbėgo elnis, devyniaragis,
Oi kalėda, devyniaragis.
Vai ir atbėgo, vandenin žiūri,
Vandenin žiūri, ragelius skaito.
Ant mano galvelės devyni rageliai,
Devyni rageliai, dešimta šakelė.
Ant tos šakelės kalveliai kala,
Kalveliai kala, sliesorėliai lieja.
Oi jūs, kalveliai, mano broleliai,
Jūs man nuliekit aukselio kupką,
Aš palaistysiu žalią rūtelę.

 

Šiais metais, šias šventes, Vilniaus lopšelis-darželis „Gabijėlė“ kvietė minėti su šešėlių teatru, kai susitinka šviesos ir tamsos žaismas viename taške. Atsižvelgiant į Elnio devyniaragio kosminę reikšmę buvo pasirinkta lietuvių pasaka „Saulė ir mėnulis“.

 

Spektaklio kūrėjų grupės tikslas buvo šiuo magišku laikotarpiu vaikus supažindinti su netradiciniu švenčių laukimu. Norėjosi vaikams padovanoti dalelę šventinio stebuklo. Spektakliui buvo pasirinkta netradicinė renginiams vieta – viena iš darželio laiptinių. Džiaugtis spektakliu kvietėme net ir pačius mažiausius darželio žiūrovus – lopšelio grupes.

 

Magiškai atmosferai kurti naudojome įvairius audeklus, šviesas, švieseles, lemputes, šviestuvus, žibintus, pačių gamintas dekoracijas ir šešėlių teatro lėles. Daugelį dekoracijų ir teatro lėlių gaminoome iš antrinių žaliavų. Pasitelkėme ne tik muziką, dainavimą ar vaidybą, bet ir netikėtus garsus. Stengiamės sukurti visapusiškai magišką spektaklio atmosferą. Žiūrovus susodinome ant suolelių, pagalvėlių ir čiužinukų.

 

Interpretuodamos pagal pasaką „Saulė ir mėnulis“ vaidinome, sekėme ir dainavome. Prijungėme stilizuotą žvaigždžių šokį pagal dainą „Ant mėnulio ragelio“ (muz. ir ž. Daivos Bauerienės, atl. Daiva Bauerienė ir Elzė Sabutytė). Spektaklio pabaigoje skaitėme Salomėjos Neries eiliuotą pasaką „Senelės pasaką“ ir linkėjome vaikams nuostabių, šiltų, jaukių ir stebuklingų Šventų Kalėdų.

Vaikų reakcijos po spektaklio buvo įvairios, tyla ir triukšmas, bet visiems labai patiko. Labiausiai nustebino mažiausieji, lopšelio amžiaus, žiūrovai – daug plojo ir dėkojo.

Linkime ir kitiems paprastuose dalykuose įžvelgti stebuklus, kuriuos galime kurti vaikams.

 

Simona Šatkuvienė, ikimokyklinio ugdymo vyresnioji mokytoja

Vita Kuktienė, ikimokyklinio ugdymo mokytoja

Diana Markevičienė, priešmokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė

Renata Jankauskienė, priešmokyklinio ugdymo vyresnioji mokytoja

Danuta Podolskaja, priešmokyklinio ugdymo mokytoja

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.