Saugesnis internetas – visiems: mokiniams, tėvams, mokytojams

Arvydas Praninskas

Internetas ir skaitmeninės komunikacijos ne tik pakeitė kelių kartų žmonių gyvenimą, bet jau tapo neatskiriama kone kiekvieno kasdienės veiklos dalimi. Ne tik su savo teikiamomis plačiomis darbo, mokymosi, pažinimo galimybėmis, bendravimo patogumais, viliojančiomis pramogomis, bet ir skaitmeninio pasaulio pavojais. O jų virtualioje erdvėje ne mažiau, nei realiame gyvenime.

 

Kaip atpažinti internete ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius tykančias grėsmes, kaip jų išvengti, kaip padėti kitiems išmokti saugaus skaitmeninio elgesio taisyklių, ką daryti patekus į keblią situaciją? Apie tai ir daugelį kitų saugaus elgesio internete dalykų Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) surengtoje nuotolinėje vaizdo konferencijoje kalbėjo Saugesnio interneto projekto vykdytojai ir partneriai.

 

NŠA kuruojamą Saugesnio interneto projektą agentūra vykdo su pagrindiniais partneriais – Ryšių reguliavimo tarnyba, pagalbos vaikams ir paaugliams tarnyba „Vaikų linija“ ir asociacija „Langas į ateitį“. Saugesnio interneto projekto vadovė, NŠA Stebėsenos ir vertinimo departamento Mokymo priemonių sklaidos skyriaus vedėjo pavaduotoja Salomėja Bitlieriūtė konferencijos dalyviams pristatė svarbiausius nuveiktus darbus ir naujausio projekto etapo uždavinius. Ji priminė, kad Saugesnio interneto projektas yra vienas seniausių, kuriuos įgyvendina NŠA.

 

Pasak S. Bitlieriūtės, 2005 metais kaip iššūkis pradėtas vykdyti projektas per keliolika metų ne tik neprarado savo aktualumo, bet tapo ir dar svarbesnis. „Tai labai svarbi skaitmeninio ugdymo dalis. Kaip plėtoti saugesnio interneto įgūdžius ir gebėjimus? Kaip teikti pagalbą šeimai, tėvams? Kaip formuoti pagrindinius skaitmeninius gebėjimus nuo pat ankstyvo amžiaus?“ – skaitmeninio raštingumo įgūdžių ugdymo būtinybę pabrėžė Saugesnio interneto projekto vadovė.

 

S. Bitlieriūtės teigimu, Saugesnio interneto projektas atliepia Europos Komisijos parengtą Skaitmeninio švietimo veiksmų planą 2021–2027 m. ir vykdomas pagal tarptautinę Europos Komisijos koordinuojamą saugesnio interneto programą. Ją įgyvendina 32 visose ES šalyse veikiantys centrai. Jų tikslas bendras – saugesnio elgesio internete kompetencijų ugdymas, atitinkamo ugdymo turinio kūrimas, pagalba vartotojams, jų konsultavimas. Lietuvoje už šios srities pagalbą vaikams ir paaugliams atsakinga „Vaikų linija“, už pranešimų apie neteisėtą ar žalingą turinį internete paslaugą – Ryšių reguliavimo tarnyba. NŠA ir asociacija „Langas į ateitį“ dirba ugdydamos saugesnio elgesio internete kompetencijas, kurdamos ugdymo turinį, įgyvendina su skaitmeniniais įgūdžiais susijusias vaikų ir jaunimo veiklas, konsultuoja ir teikia pagalbą tėvams bei pedagogams.

 

Nuotolinės konferencijos dalyviai buvo supažindinti su naujausio Saugesnio interneto projekto etapo, vykdomo 2021–2022 m., tikslais ir priemonėmis. S. Bitlieriūtės teigimu, šis etapas ypatingas tuo, kad finansuojamas lygiomis Europos Komisijos ir nacionalinio biudžeto lėšų dalimis. Saugesnio interneto projekto koordinuoja NŠA, tiesiogiai su projektu dirba 12 agentūros darbuotojų: vieni atsakingi už projekto administravimą, kiti rūpinasi turinio, mokymų ruošimu, mokytojų kvalifikacijos tobulinimu, jaunimo ir tėvų konsultavimu.

 

Savo veiklas vykdant projektą konferencijos dalyviams pristatė ir NŠA partnerių atstovai: Ryšių reguliavimo tarnybos Saugesnio interneto skyriaus vedėjas Vilius Nakutis, pagalbos vaikams ir paaugliams tarnybos „Vaikų linija“ projektų koordinatorė Elvyra Vilkienė ir kampanijos „Be patyčių“ koordinatorė Eglė Tamulionytė bei asociacijos „Langas į ateitį“ veiklų ekspertė Rita Šukytė.

 

Visi besidomintys saugaus elgesio internete problemomis, jų sprendimo būdais, Saugesnio interneto projekto vieta švietimo sistemoje, kviečiami apsilankyti projekto tinklapyje www.draugiskasinternetas.lt.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *