„Sąmoningumo didinimo mėnuo be patyčių“

Gintarė Pečiulienė
,
direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Šiemet „Sąmoningumo didinimo mėnuo be patyčių 2021“ edukacinėse akcijose „Pagarbių santykių pica, kuria malonu dalintis“ ir  „Skaitykime, kalbėkime, draugaukime!“ dalyvavo ne tik vyresnieji Vilniaus lopšelio-darželio „Delfinukas“ (5–6 m.), bet ir mūsų jauniausieji vaikai (3–4 m.). Grupės auklėtojos rinkosi iš pasiūlytų temų atsižvelgdamos į vaikų poreikį, gebėjimus, pritaikė veiklas pagal vaikų amžių.

 

Vaikai su auklėtojomis gamino „Pagarbių santykių picą, kuria malonu dalintis“, „Draugystės“ plakatus, iš vaikų piešinių gamino „Draugystės knygą“, iš šiaudelių vėrė „Draugystės apyrankes“. Vaikai piešė save ir savo draugus, kūrė draugystės miestelį: „Aš čia nupiešiau save laimingą ir draugišką“, „Nupiešiau dideles akis ir aš čia su mėgstamiausiais rūbais“.

 

Vaikai kalbėjo, pasakojo apie savo draugus, kaip jie draugauja, kaip jaučiasi supykę, kodėl susipyksta, kaip susitaiko: „Tada ne draugas, jei ima žaislus iš manęs“, „Draugai draugauja, nereikia jokio aš“. Auklėtojos pastebėjo, kad šiuo pandemijos metu, grįžę į darželį vaikai vėl pratinasi draugauti, spręsti konfliktus, dažnai pykstasi. Pasiūlė vaikams išbandyti nusiraminimo būdus: burbulinės plėvelės sprogdinimą, kuris vaikams suteikė daug teigiamų emocijų. Išbandė kvėpavimo pratimus. Iš baliono ir krakmolo gamino antistresinius kamuoliukus. Vaikai sprendė ir vaidino įvairias situacijas, kaip išspręsti vieną ar kitą konfliktą.

 

Vaikų mintys: „Pyktis negalima, mes nenorim stumdinėtis“, „Negalima pyktis su Augustu, nu ir su broliu“, „Pyktis – ne draugystė“.

 

Trečiadienį, komplimentų dieną, vaikai mokėsi sakyti vienas kitam komplimentus – sutarė draugauti, mylėti vienas kitą, draugiškai žaisti, nesipykti o susipykus siūlė susitaikymo būdus. Diskusijų metu suprato, kad draugas reikalingas ne tik kartu pažaisti, bet gali ir nelaimėje padėti.

 

Kas yra patyčios?: „Mano gražios kelnės, o tavo negražios“, „Pastatau namą, kitas vaikas ateina, sugriauna“, „Aš gražus, tu negražus“, „Apsivardžiuoja“, „Sako: aš mažas, o aš didelis!”.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.