S. Kneipo terapija lopšelyje-darželyje „Saulutė“

Gitana Sniegienė
,
S. Kneipo draugijos koordinatorė Telšių raj., Telšių l.-d. „Saulutė“ mokytoja metodininkė 
Vaida Jokšienė
,
koordinatorės pavaduotoja, mokytoja metodininkė

Sparčiai augančių technologijų pasaulyje bendruomenė, besirūpinanti savo atžalų sveikata, susiduria su naujais iššūkiais, priverčiančiais nepaklysti naujovėse ir ieškoti geriausių ir priimtiniausių sprendimų sveikatinimo ugdymui. Mokytojai ir tėvai siekia, kad vaikai įgytų gebėjimus ir įpročius pakankamai sportuoti, taisyklingai kvėpuoti, valdyti ir tinkamai reikšti emocijas. Psichologų teigimu, pavyzdys, o ne žodiniai pamokymai veikia tiksliausiai – geriausiai vaikai mokosi stebėdami ir mėgdžiodami. Nuolat būdami tarp vaikų, šiuolaikinėje, skubančioje bendruomenėje mokytojai pradėjo skirti žymiai didesnį dėmesį mažųjų fizinėms, psichinėms ir emocinėms sveikatos galioms. Ikimokyklinukams, priešmokyklinukams, pradinukams, mokytojams gali padėti holistinės terapijos skleidėjo Sebastiano Kneipo – žymaus natūropato – filosofija, veiksmingos sveikatinimo veiklos, sėkmingai pritaikomos mažiesiems tyrinėtojams. Tai sėkmingai pavyko įgyvendinti Telšių lopšelyje-darželyje „Saulutė“.

 

Ikimokyklinukų ugdyme praktiškai išbandyti penki S. Kneipo elementai padeda pažadinti nepaprastą vaikų susidomėjimą veikla, gamta, skatina iniciatyvumą. Šiandien ši terapija itin aktuali, naudinga, nes vaikai namie mažai juda, nedaug būna gryname ore, serga.

 

Išbandėme šias priemones: S. Kneipo „kavą“, kontrastines rankų voneles, viso kūno masažus kamuoliukais ir masažiniais šepečiais, pėdų masažą vaikštant rasota žole, rankų ir kojų apsipylimą vėsiu vandeniu, kūno apsitrynimą, rūpinamės sveika mityba, tiek šaltuoju, tiek šiltuoju metų laiku geriame žolelių arbatas.

 

Lopšelio-darželio „Saulutė“ ugdytinių tėveliai suvokia, kad šiuolaikiniam vaikui augti sveikam ir stipriam nepakanka pažaisti lauke ir pasivažinėti dviračiu. Pakalbėjus, paklausius S. Kneipo draugijos iniciatorės ir įkūrėjos Lietuvoje, Liudmilos Pukvitytės paskaitos „Vaikų imuniteto stiprinimas, peršalimo ir kitų ligų prevencija pagal S. Kneipo metodiką“, tėvai pareiškė norą, kad jų vaikams ugdymo metu būtų pritaikyta ši sveikatinimo metodika. Šiais metodais ir galimybėmis sveikatintis „užsikrėtė“ lopšelio-darželio „Saulutė“ mokytoja metodininkė Gitana Sniegienė (Telšių raj. koordinatorė), mokytoja metodininkė Vaida Jokšienė (Telšių raj. koordinatorės pavaduotoja), muzikos mokytoja metodininkė Jolanta Vaitkuvienė (narė), vyresnioji mokytoja Jolanta Rubinienė (narė), kurios aktyviai dalyvauja Lietuvos S. Kneipo draugijos veikloje, didelį palaikymą, supratimą gavome iš lopšelio-darželio „Saulutė“ direktorės Rositos Petkuvienės.

 

Mamos pasiuvo natūralaus pluošto pirštines apsitrynimams, kitos pasiūlė aprūpinti vaistažolėmis, į grupes atnešta daug gamtinės medžiagos, padedami tėčių įsigijome relaksacinės muzikos įrašų. Tai sudarė galimybes gana greitai darželyje pradėti taikyti sveikatinimo veiklas pagal S Kneipą: vandens terapiją, sveiką mitybą (bent jau iš dalies), judėjimą, vaistažolių arbatos gėrimą ir harmoniją. Po kiekvienos veiklos vaikai savo emocijomis, patyrimais dalijosi tarpusavyje ir su tėveliais. Netrukus ir šie „užsikrėtė“ sveikatingumo metodų taikymu namuose, uždaroje „Facebook“ grupėje kėlė nuotraukas, kaip su vaikais leidžia laisvalaikį gamtoje, kaime, prie ežero ar jūros. Nuotraukose atsispindėjo tai, kaip jie žaidžia, sportuoja basomis žolėje, smėlyje, kaip augina, o vėliau valgo daržoves, vaisius, kaip visa šeima kartu grožisi saulėlydžiu, uosto gėles ir t. t. Labai pradžiugino keletas šeimų, kurios žiemą maudosi eketėje, kubile, o paskui bėgioja basomis po sniegą. Džiugu, kad daugelis tėvelių suvokia, jog ne žodiniai pamokymai veikia vaiką, o aplinkinių pavyzdys ir galimybė visa tai patirti, išbandyti kartu.

 

Džiaugiamės ir viliamės, kad prisijungia vis daugiau šeimų, mokytojų, besigilinančių į šią nuostabią S Kneipo metodiką, lyg ir paprastą ir seniai žinomą, bet kartu prisimintą ir pritaikomą iš naujo. Manoma, kad kuo daugiau bendraminčių, tuo tvirtesnė, sveikesnė bendruomenė. Pritaikę S. Kneipo elementus, dar stipriau padėsime vaikams būti geros nuotaikos, sveikesniems, laimingesniems. Tikimės ir viliamės, kad S. Kneipo pasekėjų padaugės ne tik Telšių lopšelyje-darželyje „Saulutė“, bet ir Telšių mieste bei visoje Lietuvoje, nes tai nieko nekainuoja.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.