Ryškiaspalviais žiedais floristų išpuošta Šiluva

Raimonda Jonuškienė
,
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras

Rugsėjo 7–15 d. Šiluvoje vyksta didieji Švč. Mergelės Marijos Gimimo (Šilinių) atlaidai. Kasmet piligrimus pasitinka įspūdingai floristų išpuoštos sakralios erdvės – Švč. Mergelės Marijos Gimimo bazilika, Apsireiškimo koplyčia ir lauko altorius. Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro floristikos mokytojos Evelina Grėbliauskė, Kristina Baronienė ir gausus būrys esamų ir buvusių mokinių dirbo 5 dienas, po 16 valandų, kad suspėtų įgyvendinti kūrybinę puošybos koncepciją.

Dominuoja ryškios spalvos ir gėlių įvairovė

 

„Šiemet Šiluvos sakralios erdvės pražydo ypač ryškiai. Dominuoja mėlynos ir violetinės spalvos hortenzijos. Spalvos pasirinktos neatsitiktinai. Mėlyna – ne tik  Švč. Mergelės Marijos spalva, bet ir simbolizuoja taiką, dvasingumą, ramybę, platumas bei tolius. Lauko altoriaus dekorui panaudotos net 66 šiaudų ryšuliai, juos atvežė ir padėjo sumontuoti vietinis ūkininkas. Tarp jų dėjome gubojas, atkeliavusias iš Pervalkos kopų. Šiaudas – nenutrūkstamos gyvybės simbolis, o jų gausa tarsi aliuzija į nuveiktus darbus ir gausų derlių“, – pasakoja puošimo koncepcijos autorė Evelina Grėbliauskė.

Spalvų žaismą išgauti, sunaudota daugiau nei tūkstantis įvairiaspalvių gėlių – leukadendronų, lelijų, gvazdikų, delfiniumų, gerberų, pūkenių, pampų, jurginų, lemūrų, hortenzijų ir kt. Anot floristės, daugelis žmonių pasitikslina, gal šios gėlės dirbtinės. Daugelis įpratę, jog ryškios spalvos dažnai nenatūralios. Evelina pasakoja, jog kasmet dirbama tik su gyvomis ir net nedažytomis gėlėmis, nes siekiama atskleisti tikrą ir gyvą gamtos grožį. „Tikime, jog ryškios spalvos džiugins žmonių akis ir širdis iš tolo, suteiks optimizmo, privers nusišypsoti. Gėlių gausoje kiekvienas atras sau mielą žiedą“, – viliasi floristė.

 

Karaliaus Mindaugo PMC nuotraukos

Iššūkiai ir techniniai sprendimai

 

Anot E. Grėbliauskės, puošiant sakralias erdves, reikalingos specifinės žinios, kurias privalo įgyti būsimasis floristas. Augalai turi išlikti dekoratyvūs visų atlaidų metu, tad juos komponuojant ieškoma įvairių techninių sprendimų.

„Šiemet didžiausias iššūkis – sukomponuoti gėlių vainiką Apsireiškimo koplyčioje po Švč. Mergelės Marijos kojomis. Reikėjo lipti labai aukštai, nukelti sunkias angelų konstrukcijas, kad pavyktų įgyvendinti sumanymą. Taigi floristo darbas nėra labai malonus ir lengvas. Mes mokomės ir betoną maišyti, dirbame su metalu, gipsu ir įvairiomis kitomis medžiagomis“, – pasakoja Evelina ir priduria, jog į floristiką žvelgiama kaip į meną, ieškoma naujų formų, kompozicijų, žengiama koja kojon su naujausiomis tendencijomis.

Praktika ir dvasinė palaima

 

Floristė Evelina džiaugiasi, jog kasmet mokiniai ir absolventai noriai prisideda prie Šiluvos puošimo darbų. Intensyviai dirbdami, jie ne tik tobulina praktinius gebėjimus, bet ir susipažįsta su autentiškomis vietomis, išgyvena ypatingų jausmų.

„Tai visiškai unikali patirtis. Dirbdamos iki išnaktų tokioje ypatingoje vietoje jaučiamės pakylėtos, tarsi viena šeima. Tokia patirtis ne tik tobulina profesinį meistriškumą, bet ir turtina dvasiškai. Kasmet tradiciškai Šiluva savaitei mums tampa tarsi antraisiais namais, ten jaučiamės savos ir reikalingos“, – džiaugiasi floristė Evelina.

 

Karaliaus Mindaugo PMC floristų puošybos koncepcija pristatyta rugsėjo 6 d. Šiluvos Apsireiškimo koplyčioje. Dalyvavo – Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas, Karaliaus Mindaugo PMC bendruomenė ir miestelio svečiai. Didieji Švč. Mergelės Marijos gimimo (Šilinių) atlaidai kvies tikinčiuosius iki rugsėjo 15 d.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.