Rudens gausa

Indrė Šimelienė

Ruduo – kasmet neįprastas ir laukiamas metas tiek pedagogams, tiek vaikams. Prasideda nauji mokslo metai, o gamta nusidažo nuostabiomis spalvomis ir apdovanoja mus pilnomis saujomis ir pintinėmis gėrybių. Tai burokėlių raudonumas, spanguolių rūgštumas, grybų įvairovė, gilės ir kaštonai.

 

Su vaikais grupėje nutarėme susipažinti ir aptarti šių gerybių įvairovę. Pasirinktas metodas – eksperimentas. Tyrinėjant skatinamas smalsumas, gebėjimas kelti problemas, gebėjimas apmąstyti rezultatus. Tobulėja tokios sritys, kaip domėjimasis aplinka, ugdomi įvairūs pojūčiai, geriau įsimenama nauja informacija.

 

Eksperimento tikslas – supažindinti vaikus su rudens gėrybių (vaisių) gausa, ugdyti vaikų kultūrą, kalbinę raišką, kūrybiškumą, uždaviniai – skatinti sveiką gyvenseną, domėtis aplinka, suteikti vaikams galimybę tyrinėti ir pažinti per pojūčius. Eksperimentui panaudoti įvairūs vaisiai, apsauginės priemonės: prijuostės, kepuraitės, sulčiaspaudė, puodeliai.

 

Pirmiausia vaikams buvo pristatytos turimos priemonės. Vaikai stengėsi įvardinti visus matomus vaisius, jas išrūšiuoti pagal spalvą, dydį. Ar vaikai visus vaisius išvardijo teisingai, pasitikrinome stebėdami vaisių pavadinimus išmaniojoje lentoje.

 

Pirmajam eksperimentui penkis vaikus atrinkome, sakydami skaičiuotę. Vaikai apsirengė reikiamas apsaugos priemones – kepuraites ir išgirdo taisykles. Užrištomis akimis jie ragavo vaisius ir stengėsi nusakyti skonį (pavyzdžiui, saldu, trašku) ir atspėti, koks tai vaisius.

 

Antrajam eksperimentui dar penki vaikai taip pat atrinkti skaičiuote. Jie užsirišo prijuostes, užsidėjo apsaugines kepuraites ir padedami mokytojos spaudė sultis. Vėliau jas ragavo, bandė atskirti, kokie vaisiai įdėti.

 

Po veiklos vaikai susirinko refleksijai. Aptarėme, kaip jie suprato veiklą, ar jiems buvo sunku, ar paprasta atpažinti vaisius užrištomis akimis. Taip pat apsitarėme, kokius vaisius vaikai pamatė / ragavo pirmą kartą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.