Rudenėjančiu keliu istorijos ir kultūros žinių

Raimonda Rumbinaitė
,
Kuršėnų Lauryno Ivinskio g-jos mokytoja, 3GB klasės vadovė

Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos 2GD ir 3GB klasių mokiniai kartu su savo klasių vadovėmis iš 7 programų, siūlomų Šiaulių r. savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro, Kultūros pase susirado sau tinkančią ir patinkančią programą ir rudenėjančiu keliu per naująjį Ventos tiltą nuskubėjo semtis istorijos ir kultūros žinių.

 

Mokiniai apie dvarą buvo girdėję per lietuvių kalbos ir literatūros pamokas, savo žinias buvo gilinę per istorijos pamokas. Taip pat buvo girdėję, kad nuo seno žmonės į dvarą žvelgė skirtingai, kad XVIII a. K. Donelaičio poemos veikėjai dejavo, kad dvaras juos išnaudoja. Kiek kitokį požiūrį į dvarą yra išsakę rašytojai Šatrijos Ragana, Vincas Mykolaitis-Putinas. Jo romano ,,Altorių šešėly“ pagrindinį veikėją Liudą Vasarį dvaras žavėjo aplinka, prabanga, didžiule biblioteka, išsilavinusiais savo gyventojais. Tad atsirado galimybė ir patiems mokiniams pamatyti dvarą, jo aplinką iš arčiau, dar kartą pagilinti savo žinias, išgirsti, kaip su Gruževskių dvaru Kuršėnuose susijęs Žygimantas Augustas, Steponas Pacas, Zigmantas Vaza, iš kur kilusi pati Gruževskių giminė.

 

Linos Šukienės nuotr.

Mokinius nustebino, kad šis dvaras daugiau kaip 300 metų priklausė Gruževskių giminei, kad išgelbėtas nuo visiškos pražūties, nes renovuotas. Tai vienintelis Lietuvoje likęs leno teisę (t. y. turtas priklauso giminei tol, kol yra paveldėtojų) turėjęs XIX a. pr. medinės architektūros šedevras. Ypač malonu buvo išgirsti, kad dvaras, naikintas ir naudotas ne pagal paskirtį, dabar atkurtas pagal kuršėniškio architekto Stuopelio ir jo žmonos projektus išlaikant visas nuo 1812 m. mūsų dienas pasiekusias medinės architektūros tradicijas.

 

Apžiūrėję dvare esančią Baltąją salę, ponių buduarus, kopėme tarnų ir ponų laiptais į antrą dvaro aukštą. Mūsų, ekskursijos lankytojų, dėmesį dvare akį traukte traukė Kalendorių muziejaus ekspozicija, Joanos Imbrasienės autorinių darbų paroda ,,Karpiau Jums džiaugsmą“, Kuršėnų mokytojų įvairia technika atlikti piešiniai – paveikslai. Mokiniai džiūgavo pamatę savo dailės mokytojos Žygintos Ivanavičienės, technologijų mokytojos Alinos Gricienės darbus Gruževskių dvare. Tačiau didžiausio susidomėjimo sulaukė, kaip minėjau, ponių buduaras ir arbatos gėrimo ceremonija, kurios metu mokiniai galėjo paragauti ir garsiojo Kuršėnų vyniotinio, sužinoti jo gamybos istoriją, pamatyti didžiuliame televizoriaus ekrane recepto autorę konditerę Eugeniją Dragūnienę ir vyniotinio receptą.

 

Ačiū Gruževskių dvaro ekspozicijų kūrėjams ir tradicijų puoselėtojams, Šiaulių r. savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorei Birutei Poškienei ir Informacinio centro vadybininkei Linai Šukienei už sutikimą, ekskursiją, įspūdžius ir galimybę pasisemti iš dvaro kultūros.

 

Džiugu, kad ir Kuršėnuose, nedideliame Žemaitijos mieste, yra kur pačiam nueiti ir ką svečiui parodyti.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.