Respublikinis vaikų tapybos darbų konkursas „Mane augina Lietuva“

Lina Statkevičienė
,
Kauno menų darželio „Etiudas“ dailės mokytoja ekspertė

Minint Lietuvos valstybės ir nepriklausomybės atkūrimo dienas, Kauno menų darželis „Etiudas“ organizavo virtualų ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų tapybos konkursą „Mane augina Lietuva“. Konkurse dalyvavo vaikai iš Elektrėnų, Jonavos, Joniškio, Kauno, Kelmės, Klaipėdos, Kupiškio, Mažeikių, Panevėžio, Palangos, Nidos, Radviliškio, Raseinių, Šalčininkų, Šiaulių, Švenčionių, Tauragės, Telšių, Vilniaus, Visagino ugdymo įstaigų.

 

Konkursas „Mane augina Lietuva“ organizuotas siekiant skatinti vaikų pagarbą tėvynės istorijai, gamtai, žmonėms, kultūros vertybėms, lavinant tapybinės raiškos gebėjimus. Virtuali konkurso forma pasirinkta supažindinant kuo platesnę visuomenės dalį su vaikų kūrybiniais pasiekimais.

 

Konkursui pateikti vaikų darbai atskleidė, kaip jie supranta, vertina laisvės ir nepriklausomybės idėjas, kaip jas įprasmina kintančiame laike. Savo mintis vaikai išreiškė tapydami įvairiomis technikomis, vaizduodami tai, ką pastebi, patiria, jaučia, kas jiems brangiausia, gyvenant Lietuvoje. Vaikų darbuose regime Lietuvos simbolius, žymius architektūros statinius: Vilniaus, Trakų, Kauno pilis, Garliavos bažnyčią, Kauno rotušę, Pažaislio vienuolyną, Vytauto Didžiojo karo muziejų, Vilniaus katedros varpinę, Trijų Kryžių paminklą, Kryžių kalną, Vilniaus televizijos bokštą. Vaikai nutapė gimtųjų miestų vaizdus, gamtos kampelius įvairiais metų laikais, Baltijos jūrą, pajūrį, Nemuną, Kauno marias. Daugelyje darbų vaikai vaizdavo save, šeimą, augintinius, artimiausią aplinką – savo namus, kiemą, sodą, pievą. Juk čia ir vyksta svarbiausi vaikų gyvenime atradimai ir patyrimai.

 

 

Tapant buvo remtasi literatūros ir muzikos kūriniais apie Lietuvą. Telšių lopšelio-darželio „Eglutės“ Rainių skyriaus vaikai (mokytoja M. Čėsnė) savitai interpretavo dainą „Lietuviais esame mes gimę“. Kauno lopšelio-darželio „Smalsutis“ vaikai (mokytoja I. Kolaitienė) ir Klaidas iš Jonavos raj. Ruklos Jono Stanislausko mokyklos-daugiafunkcio centro (mokytoja R. Repečkienė) iliustravo Vytės Nemunėlio eilėraštį „Mano Vytis ir trispalvė“. Elektrėnų lopšelio-darželio „Drugelis“ auklėtinis Gytis (mokytoja V. Paulauskaitė) pavaizdavo taurą iš kunigaikščio Gedimino sapno legendoje apie Vilniaus įkūrimą. To paties darželio auklėtinės Urtės (mokytoja A. Marcinkevičienė) darbas pavadintas žinoma ištrauka „Šviečia dieną, šviečia naktį Elektrėnų žiburiai“ iš S. Žlibino dainos. Benas iš Vilniaus lopšelio-darželio „Strazdelis“ (mokytoja K. Gaidukianec), Edvardas iš Kauno lopšelio-darželio „Pagrandukas“ (mokytoja K. Balčiūnienė) ir Rugilė iš Kauno lopšelio-darželio „Drevinukas“ (mokytoja I. Vasiliauskienė), tapydami savo darbus, rėmėsi M. Mikutavičiaus daina „Aš tikrai myliu Lietuvą“.

 

Stebint vaikų tapybos darbus, matome, kad jie domisi pasaulyje vykstančiais įvykiais, vertina Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Eividas iš Kauno menų darželio „Etiudas“ (mokytojos M. Akambakienė ir L. Bartkevičienė) nutapė Ukrainos ir Lietuvos vėliavas, darbą pavadindamas „Laisvė yra graži“. O Ievos iš Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos (mokytoja J. Raškevičienė) darbas vadinasi „Aš saugau Lietuvą“.

 

Reikia pastebėti, kad dalyvaujant virtualiose dailės darbų parodose-konkursuose, svarbus vaidmuo mokytojams tenka ne tik įkvepiant vaikus kūrybai, bet ir tinkamai pateikiant darbų nuotraukas. Tenka apgailestauti, kad keleto darbų vertinimo komisija negalėjo vertinti dėl to, kad nuotraukose matėsi pašaliniai objektai, darbai buvo nekokybiškai nufotografuoti.

 

Vaikų tapybos darbus vertino dailės mokytoja ekspertė, meninės saviraiškos studijos „Spalvų pasakos“ įkūrėja Jurgita Stravinskienė, dailininkė Audronė Dambrauskienė-Šiurkienė ir dailės mokytoja ekspertė Lina Statkevičienė. Vertinimo kriterijai: temos atskleidimas tapybiniu vaizdu, kūrybiškumas, originalumas, estetiškumas, spalvinių derinių, kompozicijos išraiškingumas.

 

 

I amžiaus grupėje (3–5 metų vaikai) laureatais tapo:

 

  • Arielė Žvinklytė „Mano miestas Klaipėda“

Klaipėdos lopšelis-darželis „Dobiliukas“, mokytoja Ingrida Petrylienė

 

  • Gaudrė Grigaliūnaitė „Aš nešu Lietuvą“

Vaikų dizaino studija „Kukutis“, Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centras, mokytoja Renata Sondaitė – Bunevičienė

 

  • Vytautė Neimontaitė „Mano miestas Klaipėda“

Vaikų dizaino studija „Kukutis“, Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centras, mokytoja Renata Sondaitė – Bunevičienė

 

 

II amžiaus grupėje (6 –7 metų vaikai) laureatais tapo:

 

  • Adrija Jakomaitė „Geniukų namai“

Telšių lopšelis-darželis „Eglutė“, mokytoja Jurgita Nagienė

 

  • Vytė Laučiūtė „Nemunas“

Kauno menų darželis „Etiudas“, mokytoja Virginija Vaičiulienė

 

  • Gustas Rutkauskas „Lietuva žiemą”

Kelmės lopšelis-darželis „Ąžuoliukas”, mokytoja Jūratė Bimbienė

 

Visi konkurso dalyviai buvo apdovanoti padėkomis. Speciali padėka už puikų vaikų paruošimą tapybos darbų konkursui įteikta Kauno lopšelio-darželio „Girstutis“ meninio ugdymo mokytojai Reginai Kitavičienei.

 

Dėkojame visiems vaikams ir mokytojams, dalyvavusiems konkurse „Mane augina Lietuva“. Visi esame laimėtojai, nes mokame džiaugtis laisve, mylėti tėvynę, tai išreikšdami savitais, nuotaikingais tapybos darbais.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.