Respublikinis muzikos ir dailės festivalis „Tautų įvairovė – mūsų stiprybė“

Rasa Vaičiulytė
,
festivalio meno vadovė bei idėjos autorė, Vilniaus N. Vilnios muzikos m-klos mokytoja metodininkė

Jau 1995 m. UNESCO organizacija lapkričio 16 oficialiai paskelbė Tarptautine tolerancijos diena, skatinančia mokytis atkreipti dėmesį į šalia esantį.

 

Mes gyvename daugiakultūrėje šalyje su turtinga ir įvairialype istorija, kuri šiandien vis išnyra, primindama apie save, mokydama įsiklausyti, ką ji sako. Niekam ne paslaptis, kad po Lietuvos dangumi tilpo ir tebetelpa įvairių tautų žmonės – lietuviai, žydai, baltarusiai, rusai, lenkai, totoriai, karaimai… vieni šalia kitų, tarsi kartu, bet ir atskirai. Puoselėdami tradicijas, jie išlaikė identitetą iki šių dienų, nes būtent tradicijos – skiriamoji tautos dalis. Dėl šios priežasties, norint puoselėti tai, ką suformavo ilgaamžė šalies istorija, kas suformavo pačią šalį ir ją išlaikė, turime puoselėti kultūrą. Siekiant aukščiau išdėstytų tikslų buvo suorganizuotas festivalis, kuriame dalyvavo net 80 jaunųjų dailininkų bei muzikantų. Renginio dalyvių geografija apima Mažeikius, Pakruojį, Ukmergę, Ariogalą, Šiaulius, Kauną bei, žinoma, Vilnių ir jo kraštą.

 

Bendradarbiaujant ugdymo įstaigoms ir kitiems partneriams Vilniuje, Energetikos ir technikos muziejuje – šiuolaikinėje ir pažinimą skatinančioje erdvėje – vyko festivalio dalyvių dailės darbų paroda žydų ir totorių tautų simbolių tema bei muzikiniai pasirodymai, kurių metu jie atliko žydiškus, totoriškus bei lietuviškus kūrinius. Tuo siekta apjungti Lietuvoje gyvenančias tautas. Ypatinga svarba skirta pažinimui ir supratimui apie šalies daugiatautiškumą, kuris sąlygoja ir ypatingą kultūros įvairumą bei turtingumą. Atidarymo renginyje Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos mokiniai suvaidino spektaklį, kuris iliustravo tamsųjį šalies istorijos tarpsnį, nesuteikusį galimybės kaimynui būti šalia. Pasirodymas paliko gilų įspūdį. Dėkojame mokinius ruošusiai gimnazijos mokytojai Jurgitai Palikevičiūtei.

 

Be žydiškos liaudies dainos, kurią atliko ansamblis Klezmer Klangen Vilne, Ramunė Buikaitė bei gimnazijos choras „Simcha“, skambėjo ir profesionalioji žydų autorių kūryba, kurią smuiku atliko LMTA studentė Saulė Buikaitė, akompanuojama Jurgos Budrevičiūtės. Kadangi šių metų festivalio temos – žydų ir totorių tautos, renginyje skambėjo ir totoriška kalba – Kazanės totorių daina, atliekama Ramunės Buikaitės (akompanavo R. Vaičiulytė). Atidarymo renginio puošmena tapo autentiškas totoriškas šokis, atliekamas Lietuvos totorės Džiamilios Šcuckytės.

 

Intensyvios dienos metu nė viena valanda nepraėjo veltui. Dalyviai ne tik muzikavo, dalyvaudami festivalio perklausose, bet ir interaktyviai įsitraukė į muziejaus edukacines veiklas. Jos taip pat paliko didelį įspūdį. Dienos pabaigoje, paskelbus festivalio laimėtojus, nesusilaikėme ir visi kartu su Mažeikių M. Račkausko gimnazijos vaikinų ansambliu BROS (vad. L. Terasius) atlikome bendrą dainą, kuri mums priminė, kad pirmiausia mes esame žmonės ir turime mokytis pajausti ir suprasti šalia esantį ne tik artimą, bet tiesiog kaimyną. Juk būtent jis gali būti pirmas, ateinantis į pagalbą sunkiu metu. Be to, kiekvienam savos kultūros specifiką padeda suvokti kitų kultūrų pažinimas. Jis skatina atkreipti dėmesį į savo kultūros ypatumus, savo kultūros unikalumą, skatina juo domėtis.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *