Respublikinis mokinių konkursas „Aš – Lietuvos pilietis“ Butrimonyse

Rita Peckuvienė, Asta Šarkelienė
,
pradinių klasių mokytojos

Šiais metais Lietuva švenčia atkurtos valstybės šimtmetį. Siekiant paminėti šią svarbią datą, kovo 1 d. Butrimonių gimnazijoje vyko Lietuvos pradinių klasių mokinių konkursas „Aš – Lietuvos pilietis“, kurio tikslas – puoselėti bendruomenines, pilietines ir tautines vertybes, ugdyti mokinių komunikacinę, kultūrinę kompetencijas, diegti pagarbą gimtajam kraštui. Šis renginys – viena iš kvalifikacijos kėlimo seminaro „Pilietiškumo ugdymas pradinėse klasėse“ veiklų.

 

Į mūsų, Alytaus r. Butrimonių gimnazijos pradinių klasių mokytojų metodininkių Ritos Peckuvienės ir Astos Šarkelienės, kvietimą dalyvauti konkurse atsiliepė 7 komandos iš keturių šalies savivaldybių: Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazija, Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos Ūdrijos pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcis skyrius, Alytaus r. Daugų Vlado Mirono gimnazija, Alytaus r. Daugų V. Mirono gimnazijos Alovės pagrindinio ugdymo skyrius, Prienų r. Jiezno gimnazija, Kaišiadorių r. Rumšiškių Antano Baranausko gimnazija ir Elektrėnų sav. Vievio pradinė mokykla, taip pat švenčianti gyvavimo šimtmetį. Prie svečių prisijungė 2 šeimininkų komandos: Butrimonių gimnazijos ir jos skyriaus komanda iš Punios mokyklos.

 

Visus susirinkusiuosius pasveikino Butrimonių gimnazijos 4 klasės mokiniai. Jie kvietė drauge statyti simbolinę pilį Lietuvai. Kiekviena konkurse dalyvavusi komanda atsivežė kubą, ant kurio užrašė šūkį Lietuvai, pristatė savo mokyklą ir žymias savo krašto vietas. Iš kubų buvo sudėta spalvinga pilis. Po komandų prisistatymo renginio gimnazijos direktorius Valdas Valvonis pasveikino svečius ir šeimininkus bei visiems įteikė po simbolinę Lietuvos šimtmečio dovanėlę. Gražių žodžių mažiesiems nestokojo akademikas emeritas Algirdas Sliesaravičius, Butrimonių gimnazijos Garbės galerijos narys.

 

Mokytojos, palinkėjusios savo mokiniams sėkmės konkurse, rinkosi į paskaitą „Pilietiškumo ugdymas pradinėse klasėse“, kurioje pranešimus skaitė Butrimonių gimnazijos pradinių klasių vyresnioji mokytoja Sigita Žvinakienė ir mokytoja metodininkė Gina Griškonienė. Savo knygą „Veikla ir patirtis. Pilietinis ir tautinis ugdymas Alytaus rajono Butrimonių vidurinėje mokykloje“ (2008) pristatė etikos mokytoja metodininkė Genovaitė Žiurinskienė. Vėliau viešnios susipažino su gimnazijos netradicinio ugdymo erdvėmis.

Tuo metu 9 komandos aktyviai varžėsi konkurse „Aš – Lietuvos pilietis“. Svarbiausia užduotis, reikalavusi teorinių istorijos ir geografijos žinių, – testas „Ką žinau apie Lietuvą“. Vėliau komandų nariai atliko įvairias užduotis: dėliojo kompiuterinę dėlionę „Lietuvos žemėlapis“, iš detalių rinko šalies himną, žemėlapyje žymėjo nurodytas vietoves, stebėdami nuotraukas įvardijo žinomus Lietuvos objektus. Linksmiausia pradinukams buvo užduotis „Sudėk žodį“: komandos nariai gavo 4 kubelius su raidėmis, iš kurių kuo greičiau turėjo sudėti nurodytus žodžius.

 

Visas mokinių veiklas atidžiai stebėjo vertinimo komisija: pirmininkas A. Sliesaravičius, Alytaus r. savivaldybės viešosios bibliotekos atstovės Asta Daironienė ir Irena Kaškonienė, pradinių klasių mokytojos Nijolė Karkauskaitė ir Janina Vaicekauskienė. Po atkaklios kovos buvo paskelbti konkurso rezultatai: I vietą laimėjo Prienų r. Jiezno gimnazija (mokytojos Danutė Acuvienė ir Roma Kandrotienė), tik vienu tašku atsiliko Alytaus r. Butrimonių gimnazijos komanda (mokytoja R. Peckuvienė) ir užėmė II vietą. III vieta dalijosi Kaišiadorių r. Rumšiškių A. Baranausko gimnazija (mokytoja Dalia Grigaliūnienė) ir Alytaus r. Butrimonių gimnazijos Punios pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcio skyriaus komanda (mokytoja Daiva Bartkevičienė). Tik vienu tašku komandoms prizininkėms nusileido Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos Ūdrijos pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcio skyriaus pradinukai. Džiaugiamės aktyviais mokiniais, juos rengusiais ir atlydėjusiais mokytojais.

 

Vydūnas teigė, kad mokytojo uždavinys – kiekvienos tautos vaiką padaryti gyvybės veiksniu. Mokiniai, dalyvaudami bendruomenės veikloje, ją organizuodami ir vykdydami, ugdosi pilietiškumo ir tautiškumo pagrindus. Pradinių klasių mokytojams aktualu aptarti rūpimus pilietiškumo ugdymo klausimus, pasidalyti patirtimi, atrasti daugiau galimybių ugdant jaunąją kartą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.