Respublikinio ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų projekto „Vaikų atradimai darželyje“ geroji patirtis

Greta Stundžienė
,
projekto organizatorė, Kėdainių l.-d. „Puriena“ mokytoja, dirbanti pagal priešmokyklinio ugdymo programą

2021 m. spalio–gruodžio mėn. buvo įgyvendintas respublikinis ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų projektas „Vaikų atradimai darželyje“. Projekto tikslas – organizuoti vaikų eksperimentinę veiklą, siekiant sužadinti ugdytinių smalsumą, norą tyrinėti, pažinti ir atrasti.

 

Projekte buvo kviečiami dalyvauti visų respublikinių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų ugdytiniai ir pedagogai. Šiuo projektu buvo siekiama paskatinti pedagogus organizuoti įstaigoje įvairius eksperimentus, bandymus ir atradimus pasitelkiant įvairias eksperimentines ar buitines priemones, taip pat gamtines bei antrines žaliavas.

 

Kiekvienas mokytojas, dirbantis su vaikais, žino, kaip šiais laikais svarbu savo ugdytinius kažkuo sudominti ir prikaustyti jų dėmesį. Tad tam puikiai tinka įvairūs eksperimentai ir atradimai, kurių metu vaikai turi galimybę ne tik stebėti patį procesą, bet ir būti patys aktyvūs veiklos dalyviais.

 

Kodėl gimė idėja organizuoti šį projektą? Eksperimentų ir bandymų su vaikais galima išbandyti įvairių, tik kaip juos tiksliai organizuoti, ne visada aišku. Skirtinguose šaltiniuose internete galima atrasti tam tikrų pavyzdžių, bet tai užima pakankamai daug laiko, o jei ir randama įdomesnė veikla, neretai ji aprašyta užsienio kalba, kas vyresniems pedagogams kelia tam tikrų sunkumų. Tad kilo mintis, kad organizuojant tokį projektą, būtų galima sukurti metodinį leidinį, kuriuo vėliau ateityje būtų patogu naudotis, nes vienoje vietoje būtų galima rasti daug įvairių eksperimentų, bandymų ir atradimų pagal skirtingas vaikų amžiaus grupes.

 

Tad šio respublikinio projekto „Vaikų atradimai darželyje“ metu, pedagogai savo įstaigoje organizavo įvairias atradimų veiklas, kurių metu naudojo tikrai įvairias medžiagas: gamtines, antrines, eksperimentines, buitinės. Pedagogai sukūrė veiklų aprašymus ir procesą užfiksavo nuotraukose. Gavus visus veiklų aprašus buvo sukurtas vienas bendras el. metodinis leidinys, kuriame sugulė beveik 80 įvairių eksperimentinių veiklų, kurios gali būti organizuojamos vaikų darželyje.

 

Projekto ir organizuotų veiklų metu vaikai patyrė tikrai daug teigiamų emocijų. Jie stiprino savo pažintinius įgūdžius, tyrinėjo ir atrado tikrai daug neįprastų reiškinių. Vaikai turėjo galimybę diskutuoti, reflektuoti apie organizuojamos veiklos procesą bei gautą rezultatą. O svarbiausia buvo sudarytos sąlygos vaikams atrasti tai, kas jiems yra dar visiškai naują, o kaip sakoma vaikų smalsumui nėra ribų, tad pedagogams tikrai pavyko įvairiomis veiklomis nustebinti ir pradžiuginti savo ugdytinius. Respublikinis projektas „Vaikų atradimai darželyje“ padėjo plėtoti bendradarbiavimą tarp projekto dalyvių, dalinantis gerąja patirtimi organizuojant eksperimentinę vaikų veiklą darželiuose.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.