Projekto „Mano močiutės valgiai” mobilumo savaitės Lietuvoje ir Belgijoje

Mobilumo savaitė Lietuvoje

Kauno rajono Garliavos Juozo Lukšos gimnazija dalyvauja „Erasmus” projekte „Mano močiutės valgiai” (angl. „My Granny‘s Dishes“). Šis projektas, kurį inicijavo gimnazijos anglų kalbos mokytoja ekspertė Edita Liutkevičienė, vyksta kartu su 5 šalimis: Turkija, Kroatija, Serbija ir Belgija bei Italija.

 

Kai už lango dar buvo gražus rudeniškas oras, į gimnaziją sugužėjo projekto dalyviai iš Belgijos, Italijos, Turkijos ir Serbijos. Nors visame pasaulyje laikas labai sudėtingas dėl pandeminės situacijos, bet mes sugebėjome sutelkti visas jėgas ir šauniai praleidome spalio 18–22 d. kartu su partneriais Lietuvoje organizuodami 5 veiklas ir jose dalyvaudami: tai projekto logotipo konkursas, regioninių prieskoninių žolelių ir prieskonių paieška bei pristatymas, Velykų tradicijų demonstravimas bei tautinių vestuvių papročių ir patiekalų pristatymas.

 

Jau pirmadienio (spalio 18 d.) rytą visus projekto dalyvius pasveikino gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas. Vėliau mūsų mokiniai pravedė lietuvių kalbos pamokėlę, kurios metu dalyviai išmoko kelis, pačius svarbiausius lietuviškus žodžius. Vakare vyko vakaronė, kurioje dalyvavo tautinių šokių kolektyvas „Gegutala” (vad. Nijolė Grivačiauskienė). Jie dainavo ir šoko daug senovinių vestuvinių šokių ir dainų, parodė mūsų senelių papročių. Taip pat svečiai ir mūsų gimnazistai dalyvavo susipažinimo žaidimuose, kurie mūsų senelių buvo žaidžiami vestuvių išvakarėse ir puikiai leido laiką.

 

Kitą dieną  pradėjo labai svarbus įvykis, t. y. projekto logotipo konkursu. Šiame konkurse dalyvavo visos šalys. Kroatijos atstovai negalėjo atvykti į Lietuvą, bet jiems buvo suteikta galimybė dalyvauti virtualiai. Šį konkursą ir laimėjo Kroatija. Po konkurso ir pietų vykome į Birštoną. Pakeliui pakilome į aukščiausią apžvalgos bokštą, vaikščiojome po apylinkes ir susipažinome su įvairiomis prieskoninėmis ir arbatinėmis žolelėmis. Mūsų puikią dieną užbaigėme ekskursija po nuostabų Lietuvos kurortinį miestelį bei įsitikinome, kad ir mineralinis vanduo vartojamas patiekalų gamybai.

 

Trečiadienis buvo skirtas ypatingai sudėtingam organizaciniu požiūriu ir labai įdomiam  įvykiui – maisto gaminimo konkursui. Kiekvienos šalies komanda, kurią sudarė trys mokiniai, turėjo pagaminti savo močiutės patiekalą. Žiūri, sudaryta iš kiekvienos partnerių šalies atstovo mokytojo, ragavo ir vertino patiekalus. Geriausiu buvo pripažintas belgų komandos patiekalas.

 

Ketvirtoji diena buvo skirta Velykų tradicijoms. Pirmiausia susipažinome su pavasario šventėmis tose šalyse, kur nėra švenčiamos Velykos. Paskui buvo pristatytos mūsų tradicijos, parodytos kiaušinių dažymo technikos ir dalyviai išbandė jas praktiškai. Kai margučiai buvo paruošti, vyko ridenimo konkursas. Po pietų visi partneriai vyko į Kauno senamiestį ir klausėsi pasakojimų bei aplankė svarbiausias vietas Kauno senamiestyje.

 

Savaitę vainikavo išvyka į Druskininkų rajoną, į sodybą „Dzūkijos perlas”, kur vyko imituotos senovinės vestuvės. Su sodybos šeimininkų, jų darbuotojų ir mūsų mokinių pagalba senovinės lietuvių vestuvės pademonstruotos su visais papročiais ir patiekalais.

 

Mobilumo savaitė taip pat buvo aptarta ir įvertinta. Vertino užsienio partneriai – mokytojai ir mokiniai – bei mūsų projekte dalyvaujantys mokiniai. Dalyvavimą mobilumo veiklose patvirtina įteikti sertifikatai. Mokiniai įvykdė visas planuotas veiklas, pasiekė visus numatytus tikslus bei patobulino daugybę kompetencijų – bendrąsias, specialiąsias.

 

Projektą „Mano močiutės valgiai” (Nr. 2019-1-IT02-KA229-062123) finansuoja Europos Sąjunga, programa „Erasmus+”.

 

Raimonda Žvinienė, anglų kalbos mokytoja, projekto darbo grupės narė

 

Projekto dalyvių vizitas Belgijoje

 

Lapkričio 14–21 d. 6 moksleiviai ir 2 mokytojos iš Kauno rajono Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos dalyvavo „Erasmus+“ KA229 projekto „Mano močiutės valgiai” (angl. „My Granny‘s Dishes“) mobilumo savaitėje Belgijoje, Geel mieste.

 

Pirmadienio (lapkričio 15 d.) rytą atvykusius į Belgiją projekto dalyvius pasveikino Geel miestelio Sint Aloysius mokyklos direktorius. Vėliau vyko kalbos pamokėlė, kurios metu dalyviai turėjo galimybę susipažinti su belgų kalba ir orientacinis žaidimas apie Geel miestelį ir jo istoriją.

 

Kitą dieną gimnazijos atstovai lankėsi antrame pagal dydį Belgijos mieste Antverpene, kur turėjo progą ne tik susipažinti su miestu, bet ir pamatyti vieną iš gražiausių traukinių stočių pasaulyje.

 

Trečiadienį dviračių žygio metu buvo aplankytas netoliese įsikūręs vėjo malūnas, kur vyko projekte numatyta edukacija ir buvo ragaujama įvairių rūšių duona, susipažinimas su malūnų mechanika, storija bei duonai skirtų miltų gamyba.

 

Kitą dieną projekto dalyvių laukė apsilankymas medicinos muziejuje ir projekto veiklos – pažintis su Belgijos vestuvių tradicijomis bei maisto ruošimo varžytuvės, kurių metu gimnazijos atstovai paruošė tradicinį lietuvišką patiekalą – šaltibarščius.

 

Paskutinę dieną projekto dalyviai dviračiais vyko į sodybą, kurioje mokėsi tradicinio belgų amato – pynimo iš vytelių ir dalyvavo pėsčiųjų žygyje. Vėliau lankė Geel mietelio bažnyčią, kavos muziejų, kuriame turėjo progą padegustuoti patikusios rūšies kavą. Galiausiai Sint Aloysius mokykloje įvyko projekto mobilumo savaitės aptarimas, veiklų įvertinimas ir sertifikatų dalyviams įteikimas.

 

Visos planuotos projekto veiklos buvo įvykdytos, o vizitas Belgijoje buvo kupinas įspūdžių ir sužadino dar didesnį norą sužinoti, atrasti bei patirti. Todėl projekto dalyviai jau dabar su nekantrumu laukia naujo susitikimo, kuris balandžio mėnesį vyks Kroatijoje.

 

Alina Vitkauskienė, Violeta Marija Vėjelytė, mokytojos

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.