Projektinė savaitė „Ekologija aplink mane“

Jolita Jasulaitytė
,
ikimokyklinio ugdymo mokytoja 
Lina Lesniauskienė
,
ikimokyklinio ugdymo vyr. mokytoja 

Koks popierius greičiausiai plyšta? Kas nutinka su popieriumi, kai jis sušlampa? Kodėl sušlapintas ir išdžiovintas popierius pavirsta į kietą masę?

 

O kaip galvoji, ar plastikinis jogurto indelis plaukia ar skęsta? Jis plaukia, tačiau į jį pritekėjus vandens, žinoma, kad paskęs.

 

Kaip keisis surūdijusio metalo paviršius, kai jį įmesime į „Coca colą“, sodos tirpalą, actą ar paprastą geriamą vandenį? O kas yra magnetas? Ką jis traukia? Kiek daug jis gali pritraukti metalo?

 

Kaip skamba skirtingi stikliniai indai, kurie yra skirtingo tūrio arba su skirtingu kiekiu vandens?

 

Į visus šiuos ir kitus klausimus atsakėme projektinės savaitės metu „Ekologija aplink mane“, vykusiame kovo 13–17 d. Šiaulių lopšelyje-darželyje „Pasaka“. Skirtingos atliekų rūšys buvo suskirstytos pagal amžių: 5–6 m. vaikai susipažino  su stiklo paslaptimis. 4 m. – ieškojo metalo panaudojimo būdų. 3 m. vaikai – dėmesį skyrė plastikui., o patys mažiausieji bandė kūrybingai panaudoti popierių ir kartoną. Savaitės pradžioje su vaikais kiekvienoje grupėje buvo kalbama ir apie ekologiją. Kodėl ji mums taip svarbi, ir kodėl taip svarbu rūšiuoti atliekas, kur galime padėti daiktus, kurie mums nereikalingi, bet gali dar nugyventi antrą gyvenimą. Kadangi darželis dirba pagal mąstymo mokyklos principą, todėl pildėme mąstymo žemėlapius, kėlėme aukštesnio lygio klausimus. Žiūrėjome įvairius mokomuosius filmukus apie atliekų rūšiavimą, kurie padėjo vaikams geriau suprasti rūšiavimo svarbą.

 

 

Mokomųjų filmukų metu sužinojome, kiek reikia laiko popieriui, plastikui ar stiklui, kad šie suirtų, stebėjome ir aiškinomės, kokios temperatūros reikia, kad perrūšiavimui skirtos atliekos būtų perdirbtos antram kartui.

 

Į veiklas įtraukėme ir STEAM elementus. Atlikome įvairius eksperimentus: stebėjome per kiek laiko sušlampa popierius, kaip karštame vandenyje išsilygina suglamžytas plastikinis butelis, kokį metalą traukia magnetas ar kaip skirtingai skamba stikliniai indai pripildyti skirtino kiekio vandens. Savaitės pabaigoje aktų salę papuošė kiekvienai grupei skirtas iššūkis – iš antrinių žaliavų pagamintas dirbinys.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.