Profesionali dailiojo jojimo raitelė Ada: žirgai man – gyvenimo būdas

Raimonda Jonuškienė
,
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro viešųjų ryšių koordinatorė

„Trejų metų pirmą kartą atsisėdau ant ponio ir pasakiau tėčiu – aš josiu! Nuo tada prasidėjo mano jojimo istorija“, – taip šmaikščiai pasakojimą apie savo žirginio sporto pradžią pradeda 2018 m. geriausia Lietuvos dailiojo jojimo raitelė jaunių reitinguose ir 2019 m. Lietuvos vasaros čempionato 3 vietos laimėtoja Ada Stankevičiūtė. Mergina didžiąją dalį savo laisvalaikio skiria dailiojo jojimo treniruotėms ir semiasi profesinių žinių besimokydama Žirgininkystės verslo darbuotojo mokymo programoje Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre.

Žirgai – gyvenimo būdas, sportas, laisvalaikis

 

Ada pasakoja, kad aktyviai joja jau 10 metų ir bendravimas su žirgais tapo ne tik puikiu laisvalaikiu, bet ir gyvenimo būdu. „Sportuoju šešis kartus per savaitę po kelias valandas ir atrodo, kad vis maža. Norint kažką pasiekti šiame sporte reikia įdėti be galo daug laiko ir pastangų. Dabar joju su labai charakteringa kumele, tad reikia atrasti raktą į jos širdį“, – pasakoja Ada.

Tai, kad meilė žirgams lydi nuo pat vaikystės, liudija ir viena įsimintina istorija, kai dar besimokydama šeštoje klasėje Ada išgelbėjo žirgą iš liūdnai pagarsėjusios A. Kaušakio bandos. Sužinojusi, kad šios bandos arklius gali parduoti mėsai, Ada negalėjo nurimti ir nusprendė išgelbėti nors vieną. Reikėjo surinkti 1500 litų. Ados tuometinių bendramokslių, draugų ir giminių dėka buvo surinkta reikiama suma ir nuostabus arkliukas, šviesiais karčiais ir uodega, buvo išgelbėtas. „Šiuo metu eržilas Ozis džiaugiasi nuostabiu gyvenimu užsienyje, dirba jojimo mokykloje ir treniruojasi su išmokti joti norinčiais vaikais“, – džiaugiasi Ada.

Dailusis jojimas – tai sporto ir meno derinys

 

Ada pasakoja, kad dailusis jojimas laikomas meniškiausia jojimo sporto šaka. Svarbiausia fiziškai ir psichologiškai ištreniruoti žirgą, kad reikiamus elementus jis atliktų techniškai taisyklingai ir saugiai, o pats pasirodymas žiūrovams sukeltų pasitenkinimą, atrodytų grakščiai ir meniškai. „Šis sportas panašus į dailųjį čiuožimą, kur svarbiausia dueto harmonija. Taip pat teisėjai šiame sporte vertina ne tik techniką, bet ir meniškumą“, – pasakoja Ada.

Jaunoji raitelė aktyviai dalyvauja ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje vykstančiose varžybose. Labiausiai Ada didžiuojasi 2019 m. Lenkijoje iškovota 2 ir 3 vieta dailiojo jojimo rungtyje. „Tai buvo didelio masto varžybos, susirinko daug profesionalių raitelių, tad pasiekti tokias aukštas vietas buvo tikrai sunku. Džiaugiuosi, kad mano ir žirgo pasirengimas pateisino visus lūkesčius ir pavyko taip gerai pasirodyti“, – džiaugiasi Ada, kurios namuose pilnos lentynos taurių, medalių, diplomų.

 

Profesinės žinios – kelias į sėkmę

 

„Aš jau senai žinau, kad noriu savo ateitį ir darbą sieti su žirgais, tad profesijos pasirinkimas man nebuvo didelis iššūkis. Ieškodama, kur galėčiau kuo greičiau mokytis apie žirgus, atradau Žirgininkystės verslo darbuotojo profesiją Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre ir po 10 klasės įstojau mokytis“, – apie profesijos pasirinkimą kalba Ada. Anot jos, sportuojant su žirgu, labai svarbu žinoti visą anatomiją, nes kiekvienam žirgo judesiui yra paaiškinimas. Galbūt žirgas nebėga ar neklauso dėl to, kad jam kažką skauda.

Šioje programoje būsimi specialistai mokomi ne tik anatomijos, bet ir veterinarijos pagrindų, įgyja žinių, kaip auginti žirgą nuo gimimo iki jam suaugant. Taip pat gilinamasi į įvairias žirginio sporto rungtis, mokomasi, kaip paruošti žirgą, kaip jį treniruoti, kaip prižiūrėti, kad jis kuo ilgiau tarnautų žmogui, išliktų sveikas ir pajėgus. Be to, įgyjama ir viena iš specializacijų – žirgo masažo arba žirgo estetinio paruošimo.

 

Anot Ados, kiekvienam, kuris augina žirgą ar sportuoja su žirgu, pravartu būtų įgyti žirgininkystės profesinių žinių. „Labai smagu, kad šioje programoje dirba profesijos mokytojai – praktikai, kurie patys yra žirgų mylėtojai, sportininkai ir daug pasiekę žirgininkystės sporte. Kartu tai labai motyvuoja tobulėti, stengtis įgyti kuo daugiau profesinių žinių dėl savo žirgo gerovės“, – pasakoja Ada.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.