Profesinis mokymas atviras visiems

Lina Triponienė
,
VšĮ Elektrėnų profesinio mokymo centro direktorė

Nesinori guostis ir dūsauti dėl sudėtingos situacijos, nes tam nėra laiko. Kiekvienas socialiai atsakingas ir bendruomeniškas žmogus, reaguodamas į šių dienų įvykius, nelieka nuošalyje. Dar nepasibaigus pandeminei situacijai šalyje, pasaulį sudrebino kariniai įvykiai. Štai čia reaguoti ėmėme ir mes, kaip Elektrėnų profesinio mokymo centras. Jau kovo pirmomis dienomis atvyko pirmosios šeimos iš Ukrainos. Pradžia buvo išties sunki, neaiškūs apgyvendinimo, maitinimo, įsikūrimo, darbo, vaikų priežiūros klausimai. Nerimo daug, bet jam išsklaidyti ašaros nepadeda, reikia imtis veiksmų. Laimei, labdaros organizacijų ir geranoriško verslo pagalba padėjo sukurti gerbūvį pirmosiomis dienomis. Profesinio mokymo centrai turi gerai išvystytą infrastruktūrą. Mokinių patogumui yra įrengti bendrabučiai, kuriuose tuo metu turėjome laisvų vietų, tad juose galima buvo apgyvendinti šeimas, pabėgusias nuo karo. Šeimos buvo labai dėkingos, net ir nedideliuose kambarėliuose su bendra virtuve jie jautėsi ramūs ir saugūs.

 

Visgi čia ypač svarbi buvo emocinė pagalba. Elektrėnų profesinio mokymo centro bendruomenė ne tik finansiškai įsijungė į paramos teikimą, bet ir ėmėsi to, ką moka geriausiai – organizuoti edukacines veiklas ir užimtumą. Jau pirmą kovo mėnesio savaitgalį kvietėme įsikūrusias šeimas į užimtumo veiklas. Šypsenos ir palengvėjimas širdyse. Sunku. Sudėtinga organizuoti veiklas skirtingo amžiaus vaikams ir net tėvams. Todėl pradžioje nekėlėme užduoties rezultatui, svarbiausia buvo procesas. Bėgant laikui veiklos išsigrynino. Jau šiai dienai veiklos yra orientuotos į profesinį užimtumą. Veiklų įvairovė yra nuo robotikos iki picų kepimo, nes tokią įvairovę gali pasiūlyti Elektrėnų profesinio mokymo centras.

 

Ėmėmės ir lietuvių kalbos mokymo. Problema dėl metodinės medžiagos tapo labiau iššūkiu nei stabdžiu. Lietuvių kalbos mokytojos pasikeisdamos mokė ir moko ukrainiečius lietuvių kalbos pagrindų bendravimui. Šiai dienai jau rengiama Užimtumo tarnybos lietuvių kalbos neformalioji programa.

 

 

Džiugu, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skubos tvarka pakeitė ukrainiečių priėmimo mokytis pagal profesinio mokymo programas sąlygas ir bendrą profesinio mokymo organizavimą. Jau dabar ukrainiečiai gali ateiti mokytis į profesinį mokymo centrą su prašymu tęsti mokymąsi pagal konkrečią profesinio mokymo programą, jeigu pagal panašią programą mokėsi Ukrainoje. Svarbu, kad tie, kurie mato ateitį čia Lietuvoje, nuo birželio 1 d. galės stoti ir įgyti profesiją Lietuvoje, kad greičiau ir lengviau integruotųsi.

 

Šiai dienai mūsų bendrabutyje jau skaičiuojame atvykusius ir išvykusius 59 asmenis iš Ukrainos. Jie rado nuolatines gyvenamąsias vietas, darbus ir vieni įsikūrė čia, kiti keliavo tolyn į kitas ES šalis. Svarbu suteikti pirminę apsaugą ir galimybę įsijungti, atjautą, nukreipti ir palaikyti. Tiesa, dabar gyvena dar 22 asmenys, kurie tikimės irgi greitu metu integruosis ir galės įsikurti erdvesnėse patalpose. Štai dar vienas skambutis ir laukiame naujos 5 asmenų šeimos.

 

Mes esame ne tiesiog profesinė mokymo įstaiga, mes esame jautrūs saviems ir šalia esantiems.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.