Priešmokyklinukai susipažino su savanoryste

Violeta Kričenienė
,
Vilkaviškio r. Kybartų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Vilkaviškio r. Kybartų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ priešmokyklinio ugdymo grupėje „Boružėlės“ šių metų rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyko mokymosi tarnaujant projektas „Aš mažas – aš galiu padėti“, finansuojamas Vilkaviškio LIONS klubo lėšomis. Visuomenėje oficialiai laikomasi nuostatos, kad galinčiu savanoriauti žmogus pripažįstamas nuo to amžiaus, kai jis prisiima teisinę atsakomybę dėl savo veiksmų, tačiau šiuo metu pastebima, kad savanoriauja vis jaunesni. Priešmokyklinis amžius yra labai naudingas pažinčiai su savanoryste ir šios vertybės pradmenų formavimuisi. Vertybės, kurias žmogus ima ugdytis vaikystėje, dažnai jam būna svarbios ir suaugus ir lydi jį visą gyvenimą.

 

Vilkaviškio r. Kybartų lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ patalpose įsikūrę Vilkaviškio rajono neįgaliųjų draugijos Kybartų grupės nariai. Darželį lankantys vaikai įstaigos kieme dažnai sutinka šios draugijos narius pasivaikščiojimų lauke metu ar tėvams atvedant į darželį bei iš jo pasiimant. Natūralu, kad vaikams kyla klausimų: „Kas šie žmonės?“, Kodėl jie čia ateina?“ ir panašiai. Šių dviejų organizacijų – darželio ir neįgaliųjų draugijos – kaimynystė paskatino projektinę veiklą, kurioje dalyvaudami vaikai susipažintų su savanorystės idėja, formuotųsi supratimą, kad kiekvienas žmogus labai vertingas, kad jautrumas, pagalba, dėmesys kitam žmogui – labai svarbūs.

 

Projektą pradėjome pažintiniu susitikimu. Vaikai apsilankė neįgaliųjų draugijoje, prisistatė, pakvietė pažaisti žaidimą „Graži mūsų šeimynėlė“, kad visi elgtųsi drąsiau ir pasijaustų tarsi viena didelė šeima. Vėliau drauge gaminome boružėles iš graikinių riešutų kevalų ir plastilino, jomis papuošėme neįgaliųjų draugijos patalpas. Galiausiai buvo vaišinamasi pyragu, arbata ir kakava, nuoširdžiai bendraujama.

 

Žmones suartina bendra veikla, todėl projekto dalyviams surengtos išvykos ir edukacinės programos, kuriose priešmokyklinukai, jiems smagiu ir suprantamu būdu, susipažino su savanorystės prasme, ugdėsi pagarbą, empatiją, jautrumą, draugiškumą vyresniems žmonėms, pagal savo galimybes jiems padėdami. Vaikai, drauge su neįgaliųjų draugijos nariais, lankėsi Jono Basanavičiaus tėviškėje, ten apžiūrėjo muziejaus ekspoziciją, pasivaikščiojo po Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną, iškylavo ir bendravo. Projekto metu neužmirštas ir gimtasis miestas – surengta kelionė pėsčiomis į Kybartų geležinkelio stoties požemius, kuriuose kadaise buvo saugomos per muitinę keliavusios prekės. Viena iš smagiausių projekto veiklų, labiausiai suartinusių vaikus ir neįgaliųjų draugijos narius – išvyka į bendruomenės „Virbalio vartai“ Senųjų amatų centrą ir dalyvavimas edukacinėje programoje „Duonos kelias“.

Vaikai su neįgaliųjų draugijos nariais ne tik pramogavo, bet ir, kiek galėdami, ruošos darbus nudirbti padėjo neįgaliųjų draugijos patalpose dirbančioms moterims: valė dulkes, šlavė grindis, liejo gėles.

 

Projekto „Aš mažas – aš galiu padėti“ uždarymas ir apibendrinimas vyko švenčiant Pyragų dieną. Tądien būrys „Boružėlių“ grupės vaikų į neįgaliųjų draugijos patalpas įžengė dainuodami, o lydinčios mokytojos – gardžiais pyragais nešinos.

Projekto dalyviai labai susidraugavo, lūkesčiai pasiteisino su kaupu. Vaikai ugdėsi mandagumo, pagarbos vyresniems žmonėms jausmą, mokėsi su jais dalyvauti bendroje veikloje, bendrauti, jiems padėti, pasitarnauti. Neįgaliųjų draugijos nariams veiklos su vaikais suteikė daug džiaugsmo, jie stebėjosi vaikų linksmumu, aktyvumu ir nuoširdumu, gėrėjosi atliekamomis nuotaikingomis dainelėmis, dalijosi įspūdžiais, kad vaikai juos atpažįsta ir pasisveikina sutikę gatvėje ar parduotuvėje, pristato savo tėveliams.

 

Smagu, kad projektas pakrypo kiek netikėta linkme. Kaip įmanydami stengdamiesi padėti, pagalbos iš neįgaliųjų draugijos narių sulaukė ir vaikai. Patyrusios rankos, išvykose dažnai padėdavo užsisegti striukės ar megztinio užtrauktuką, užsidėti kepurę, bendraujant prie stalo – pasiekti pyrago gabalėlį, budrios akys ir padrąsinimai padėjo geriau orientuotis naujoje aplinkoje ar imtis iniciatyvos. O ką jau kalbėti apie vaikus taip nudžiuginusias saldžias neįgaliųjų draugijos Kybartų grupės vadovės Leonardos Dovidaitienės ir kitų grupės narių dovanas, įteikiamas kiekvieno susitikimo metu! Taigi, dėmesys – abipusis, todėl visiškai pasiteisino mintis, kad duodamas kitiems, gauni dešimteriopai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.