„Populiariausi liaudies žaidimai ir dainos Vilniuje“

Jelena Chvostova
,
Vilniaus l.-d. „Zylutė“ mokytoja metodininkė

Suprasdami tautinio muzikinio paveldo išsaugojimo ir puoselėjimo svarbą, ne vienas pedagogas, dirbantis ikimokyklinėje įstaigoje, užduoda sau klausimą, kaip darželinukui patraukliai pristatyti liaudies muziką. Pastebėjome, kad ikimokyklinis amžius etnokultūriniams ugdymui yra palankus, nes šio amžiaus vaikai yra imlūs naujai patirčiai, dar neturi suformuotų stereotipų, kuriuos yra įgiję vyresni jų šeimų nariai. Aktyvių ugdymo formų įvairovė turėtų padėti vaikui tapti tradicijų perėmėju, tenkinti prigimtinius žaidybinius, kūrybinius ir pažinimo poreikius. Bet problema yra ta, kad šiuolaikiniai vaikai mažai žino apie etninę istoriją Vilniaus krašte ir dar mažiau žaidžia liaudies žaidimus, dainuoja liaudies dainas ir šoka ratelius. Šeimoje vaiko įgyta etnokultūrinė (muzikinė) patirtis tampa minimali, pažintinė, dažnai praktiškai netaikoma. Taip gimė mintis sukurti projektą „Populiariausi liaudies žaidimai ir dainos Vilniuje“.

Siekiant projekto tikslo – puoselėti ir išlaikyti vilniečiu tautines muzikines tradicijas bendradarbiaujant su šeima – numatėme įgyvendinimo etapus:

 

  1. Per ryto ratą pokalbis su vaikais apie tai, ką jie žino apie liaudies žaidimus.
  2. Vaikų supažindinimas su populiariais vilniečių žaidimais-rateliais.
  3. Edukacinė pamoka vaikams: „Pažintis su liaudišku muzikos instrumentu – kanklėmis“ .
  4. Šventinė programa, skirta Vilniaus 700 m. jubiliejui. Muzikinis liaudies dainos „Du gaideliai“ vaidinimas.
  5. Edukacinė pamoka Valdovų rūmuose: „Pasivaikščiojimas muzikos karalystėje“.
  6. Filmuko „Populiariausi liaudies žaidimai ir dainos Vilniuje“ sukūrimas.

Labai džiaugiamės, kad tėvai aktyviai dalyvavo įgyvendinant mūsų grupės projektą. Atskirai norėtųsi padėkoti Sigitai Nikolovai, kuri padėjo organizuoti edukacinę pamoką „Pažintis su kanklėmis“ visiems darželio vaikams. Labai tikimės, kad ateityje vaikai prisimins vaikystės žaidimus ir perduos jos savo vaikams. Taip liaudies tradicijos tęsis iš kartos į kartą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.