„Pone prezidente, jums laiškas!”

Aurelija Dirginčienė
,
pradinių klasių mokytoja

Klimato kaita yra viena plačiausiai aptarinėjamų temų pasaulyje. Klimato kaita veikia viso pasaulio regionus. Tirpsta ledynai, kyla vidutinis jūros lygis, vanduo šildamas plečiasi. Šiaurės Europoje gausėja kritulių, todėl žiemos potvyniai gali tapti reguliariais. Miestams, kuriuose gyvena keturi penktadaliai europiečių, pavojų kelia karščio bangos ir potvyniai.

 

Informacijos apie klimato kaitą galima rasti labai daug. Su pradinukais diskutuojame apie tai, kas bus ateityje. Dėl gausybės kylančių klausimų šiais mokslo metais įsitraukėme į „eTwinning“ projektą „Mr President, You Have a Letter“ („Pone prezidente, Jums laiškas“). Projekto dalyviai – Albanijos, Turkijos, Graikijos, Portugalijos, Ukrainos, Italijos, Ispanijos, Čekijos, Lenkijos, Kroatijos, Rumunijos, Prancūzijos, Lietuvos pedagogai ir mokiniai.

 

Projekto metu vaikai ir jaunuoliai rašys laiškus Kinijos, JAV, Indijos, Rusijos, Indonezijos (šalių, garsėjančių didžiausia tarša) prezidentams. Nors klimato kaita – žmogaus sukeltas reiškinys, todėl mes galime imtis kaitos. Tikimės, kad bus atkreiptas dėmesys į vaikų laiškus, tikimės, kad laikui bėgant bus vartojama švari energija, naudojami pažangesni automobiliai ir mažiau taršūs lėktuvai… Bet, visų pirma, turime matyti, žinoti, kas dedasi mūsų šalyse ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.

 

Savaitę nemažai laiko skyrėme ne tik judumui, bet ir klimato kaitai. Trečiokams vyko integruotos lietuvių, anglų kalbos, muzikos, etikos, tikybos, pasaulio pažinimo pamokos. Planšetėse vaikai piešė Žemės problemas, popieriaus lape vaizdavo klimato kaitą, muzikos pamokose (mokytojos L. Mikutienė, L. Stankuvienė) dainavo ir kalbėjo apie orą, vėją, lietų, per anglų kalbos pamokas (mokytoja V. Bernikienė) mokėsi naujų žodžių apie klimato kaitą, žiūrėjo ir aptarė filmuką.

 

Lietuvių kalbos pamokos buvo skirtos laiško, skirto prezidentui, rašymui. Trečiokai pristatė laiškuose savo mažą, bet labai gražią ir žalią šalį, jos gamtą. Džiaugėsi galėdami sportuoti ir poilsiauti švarioje aplinkoje. Su rūpesčiu užsiminė apie planetos užterštumą, domėjosi, koks prezidento požiūris į kylančias problemas. Linkėjo, kad svečiose šalyse būtų atkreiptas dėmesys į Žemės išsaugojimą.

 

Laukia dar ne viena projektinė veikla (susitikimas su partneriais, pasidalinimas darbais, mintimis, idėjomis, pasiūlymais). Tačiau svarbiausia, jog trečiokai supranta, kad Žemei iškilęs pavojus yra ne kažkur toli, o čia pat. O ateitis priklauso žmogui!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.