Pilietiškumo mėnuo Senamiestuko pasaulyje

Alytaus Senamiesčio pradinėje mokykloje įgyvendintas projektas „Pilietiškumo mėnuo Dzūkijos (Dainavos) metams bei Lietuvai įsimintinoms datoms paminėti“ sujungė dvi visiems svarbias datas – Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją. Projekto įgyvendinimo metu mokiniai domėjosi ir gilinosi į tautodailę: lankėsi autorinėje tautodailininkės Renatos Žiūkienės tautinių juostų parodoje „Skambančios spalvos“, susitikime su muziejininke Rasa Stanevičiūte susipažino su Dzūkijos užtiesalų audimo tradicijomis, siūlų ir raštų įvairove. Įgavusi žinių visa mokyklos bendruomene audė ir kūrė bendrą tautinę juostą, o klasių ir kabinetų duris papuošė margaspalviais, vaikų nuspalvintais juostų raštais.

 

Pažinti ir suprasti dzūkišką šnektą padėjo į svečius atvykusi alytiškė Svetlana Žadeikienė. Vaikai išgirdo gyvą dzūkišką šnektą, mindami mįsles, skaitydami eiles, žaisdami liaudies žaidimus, išmoko pasisveikinti ir atsisveikinti dzūkiškai „Su Dzievuliu“, klausėsi lopšinių, paliūliavimų ir pasūpavimų dzūkiška tarme.

 

Nuotolinėje pamokoje su kitų Lietuvos mokyklų pradinukais „Didžiausioje bendradarbiavimo pamokoje“, skirtoje Vasario 16-ajai paminėti, senamiestukai skaitė ir iliustravo Anzelmo Matučio eilėraščius, matavo savo sukurtas tautines juostas, dalijosi mintimis, kuo mums svarbi Lietuvos laisvė ir nepriklausomybė. Pasidalijo savo sukurtais laisvę atspindinčiais piešiniais, skirtais parodai „Laisvės ir taikos siekis Lietuva – Ukraina“.

 

Kovo 10-osios rytą senamiestukai pakvietė savo tėvelius kartu su visa mokyklos bendruomene šventinį paminėjimą pradėti tautiška giesme. Nuskambėjus himnui mokyklos direktorė Jolita Petkevičienė pasveikino artėjančios gražios Lietuvos šventės proga, pakvietė visus kartu savo darbais kurti laisvą valstybę, draugišką senamiestuko aplinką. Renginyje skambėjo eilės ir dainos, antros klasės mokinės dzūkų tarme sekama linksma pasaka, smagiai sukosi šokėjų poros. Nuotaikingai pradėta diena tęsėsi klasėse: vaikai rinko labiausiai patikusį dzūkišką žodį, jį meniškai užrašė, apipavidalino ir kartu sukūrė dzūkiškų žodžių medį. Antrokų klasėje surengtoje tautinio paveldo daiktų parodėlėje apsilankę mokiniai apžiūrėjo austas juostas, rankšluosčius, užtiesalus, tautinius drabužius, pintą kūdikio lopšį, išaustą Lietuvos trispalvę vėliavėlę.

 

Daug smagių akimirkų suteikė į svečius atvykę Alytaus mokyklos-darželio „Drevinukas“ teatro studijos mažieji artistai, kurie pasveikino senamiestukus 33-iojo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pavasario proga ir parodė pagal Anzelmo Matučio kūrybą pastatytą nuotaikingą spektaklį „Nemunėlė“. Smagios veiklos, pokalbiai apie vertybes skatino senamiestukus tapti aktyviais piliečiais.

 

Alytaus Senamiesčio pradinės mokyklos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.