Pažinkime save patirdami

Martyna Galūzaitė
,
Panevėžio l.-d. „Žvaigždutė“ sekretorė

Pažinimas vaikystėje yra vienas svarbiausių. Jo dėka vaikai pradeda suprasti juos supančią aplinką, kurioje išmoksta daugelio dalykų. Jie patiria vis naujų įspūdžių, atranda dar nematytus potyrius ir priartėja prie dar platesnio pažinimo.

 

Lengviausias kelias vaikui pažinti save – tai leisti jam patirti. O taip nutiko ir Panevėžio lopšelyje-darželyje „Žvaigždutė“, kuris puoselėja gamtosaugines nuostatas, nuo 2019 m. dalyvauja Tarptautinėje gamtosauginių mokyklų programoje, o 2020 m. ir 2021 m. gavo aukščiausią tarptautinį apdovanojimą už gamtosauginę veiklą – Žaliąją vėliavą ir tarptautinį sertifikatą. Tikslas vienas – skatinti vaikų smalsumą, sudaryti sąlygas vaikams pažinti harmoningą gamtą ir joje vykstančius procesus bei ugdyti pažintines kompetencijas, orientuotas į gamtosaugą.

 

Dėka aplinkosauginio projekto „Plečiu pažinimo erdves per patirtį 2“ vaikai priartėjo prie procesų, kurie vyksta artimoje aplinkoje. Šio projekto metu įstaigos kieme buvo įrengtas „Vabalų viešbutis“. Šio viešbučio paskirtis ne tik vaikų smalsumą patenkinti, bet ir supažindinti su vabzdžių gyvenimu iš arti. Vaikai ne tik noriai stebėjo vabalų kasdienybę, bet ir įsitraukė į edukacines veiklas, kurių metu dar labiau įsisavino gyvybės prasmę gamtoje.

Projektas nesibaigė vien tuo, kad buvo įrengtas viešbutis vabalams. Buvo pasinaudota galimybę praplėsti jau turimą sodą, kuriame pastatytas šiltnamis. Įstaigoje sodelyje buvo pasodinti vaismedžiai (abrikosai, obelys, kriaušės) ir vaiskrūmiai (šilauogės, serbentai). Taip pat kiekviena įstaigos grupė kartu su mokytojomis ant palangių daigino augalus, o vėliau juos persodino į šiltnamį. Šis sodinimo, auginimo procesas vaikams sukėlė daug emocijų, jie susipažino su augalo vystymosi procesu, suprato, kad augalu kaip ir žmogumi turi rūpintis kiekvienas. Nepaisant to, jog viso proceso metu vaikai buvo skatinami domėtis, ugdė savo kantrybę, tačiau smagiausioji ir laukiamiausia dalis – užaugintų daržovių ragavimas.

 

Kiekvienas projektas skatina domėtis, ieškoti ir atrasti. Projektų dėka auga ir maži ir dideli, tai puiki galimybė sutelkti geriausias savo savybes į vieną bendrą rezultatą. Nieko nėra nuostabesnio, kai veikla skatina vaikų, jų tėvų ir darbuotojų bendruomeniškumą, bendravimą ir bendradarbiavimą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.