Pamoka-susitikimas su rašytoju, poetu, aktoriumi, scenaristu Alvydu Šlepiku

Marytė Žuromskienė
,
Alytaus Putinų g-jos bibliotekos vedėja

Sausio 20 d. Alytaus Putinų gimnazijos mokiniai ir mokytojai nuotoliniu būdu susitiko su rašytoju, poetu, aktoriumi ir scenaristu Alvydu Šlepiku. Rašytojas pristatė gimnazistams romaną „Mano vardas – Marytė“, kuris išgarsino rašytoją pasaulyje. Nemažai diskutuota apie karą ir jo pasekmes. Romanas „Mano vardas – Marytė“ nušviečia vieną iš baltųjų istorijos dėmių – „vilko vaikų“ situaciją.

 

„Po Antrojo pasaulinio karo Rytprūsių vokietės siuntė vaikus anapus Nemuno, nes ten buvo duonos, tad vokietukai ėjo į Lietuvą, dirbo pas ūkininkus, elgetavo, o sunkiai uždirbtą maistą rizikuodami nešė savo badaujančioms šeimoms“ (Alvydas Šlepikas). „Vilko vaikai“ – tiltas tarp Vokietijos ir Lietuvos.

 

Romanas pateko į geriausių 2019 metų knygų dešimtuką, įtrauktas į skaitytinų knygų sąrašą. Nors šių laikų jaunuomenei romano tema nėra pakankamai apibrėžta, tačiau pasakojamos istorijos labai paveikios emocionaliai. Romano siužetas, apimantis tam tikrą istorinį laikotarpį – baigiantis karui ir po jo – gimnazistams sukėlė didelį susidomėjimą. Jie pateikė rašytojui daug klausimų, į juos knygos autorius atsakė išsamiais pasakojimais ir paaiškinimais.

 

Alvydo Šlepiko romanas pateko į platų literatūrinį lauką, išverstas į daugelį pasaulio kalbų (vokiečių, prancūzų, anglų, lenkų, čekų, estų, latvių ir kt.). Knyga išleista JAV, ten skaitytojų domėjimasis itin didelis. Pasirašytos sutartys išleisti knygą italų, ispanų, arabų kalbomis. Beje, Alytaus miesto teatre pagal šį romaną pastatytas spektaklis „Marytė“ (Rež. Stas Zhyrkov).

 

Pamokoje-susitikime gimnazistai daug sužinojo apie pokario laikotarpį, kurį šiuolaikiniam jaunam žmogui sunku suvokti, pajausti ir įvertinti. Širdį džiugino gausiai rašytojui pateikiami klausimai, vadinasi, mūsų ugdytiniai neabejingi literatūrai ir istorijai.

 

Susitikimą organizavau, surengiau ir moderavau aš, gimnazijos bibliotekos vedėja, Marytė Žuromskienė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.