Organizavome Lietuvos mokinių filmų festivalį „Laisvas kinas 2023“

Marius Janulevičius
,
lietuvių kalbos mokytojas, Kino klubo vadovas

Gegužės 5 d. Naujosios Vilnios kultūros centre šauniai nugriaudėjo trečiasis Lietuvos mokinių trumpametražių filmų festivalis „Laisvas kinas 2023“, kurį organizavo Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubas! Festivalio svečius ir dalyvius pasveikino renginio globėja Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, Vilniaus miesto savivaldybės Bendrojo ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Lisauskienė, Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos direktorė Jolanta Gutauskaitė-Janulevičienė. Jau trečią kartą rengiamo festivalio tikslai – propaguoti kiną kaip mokyklų bendruomenes vienijančią priemonę, ugdyti moksleivių mąstymo „judančiais vaizdais“ įgūdžius, lavinti jų vizualinę kalbą, populiarinti naujųjų medijų meną, skatinti išmokti kūrybiškai panaudoti skaitmenines technologijas, formuoti bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius. Po pusantros valandos trukusios festivalio filmų programos peržiūros buvo apdovanoti geriausius filmus pateikę mokinių kolektyvai.

 

Vilniaus Barboros Radvilaitės progimnazijos savos kūrybos muzikos grupės „Baltas vėjas“ (mokytojai Tomas Bartkus ir Gediminas Ožalinskas) vaizdo klipas „Šiąnakt baigės ruduo“ pripažintas lyriškiausiu muzikiniu klipu. Įdomu, kad jame filmavosi ir mokiniai, ir mokytojai, ir mokinių tėvai.

 

Anykščių Jono Biliūno gimnazijos Kino klubo (mokytoja Renata Miškinienė) filmas „Samtis samčiui“ festivalyje pripažintas geriausiu eksperimentinių filmų kategorijoje, o to paties Kino klubo filmas „Mokytojų naktis“, kurį kūrė bendra mokytojų ir gimnazistų komanda – geriausiu vaidybiniu filmu. Renatos Miškinienės vadovaujamas Kino klubas veikia jau 12 metų ir aktyviai dalyvauja šalies ir tarptautiniuose kino konkursuose, tarptautiniuose Prancūzijos, Ispanijos kino projektuose „Le Cinema, cent ans de jaunesse“, „Moving cinema“, „CinEd“ ir kt.

 

Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokinių Ervino Naujoko ir Pijaus Vigelio filmas „Gyvenimas iki praplikimo“ apdovanotas kaip geriausias festivalio filmas paauglystės tema. Filme šiuolaikiška forma ironiškai pasakojama apie paaugliškas vaikinų problemas, kurios suaugusiems gali pasirodyti nesvarbios, tačiau penkiolikmečiams – aktualios ir atpažįstamos.

 

 

Geriausiu filmu apie gimtąją kalbą pripažintas bendras Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos filmų kūrimo studijos „Už kadro“ ir Kauno moksleivių techninės kūrybos centro kino studijos „Kadras“ darbas „Kalba – mūsų turtas“ (vad. Jonas Kuzminas). Kauniečiai festivalio programoje taip pat pristatė eksperimentinį filmą „Ką man reiškia tyla“, vaidybinį filmą apie Kauno fortų požemiuose slypinčias paslaptis „Eik į šviesą“, o filmas „Miestelis pakelėje“ (vad. Danguolė Čiurlionienė ir Taurimas Šukauskas), pristatantis Karmėlavą, pripažintas geriausiu reportažu.

 

Geriausia reklamos parodija tapo Vilniaus šv. Kristoforo progimnazijos septintokų klipas „Batai“, o šios mokyklos penktokai apdovanoti už komediją „Tėčio paslaptis“, kurioje pavaizdavo išlepinto sūnelio ir saldumynus dievinančio tėčio nuotykius.

 

Vilniaus Žirmūnų gimnazijos kino kūrimo grupė (vad. Rasa Kulytė-Polini) festivaliui pateikė du įdomius filmus. Šios grupės filmas „Vienišas“, kuriame analizuojamos socialinių tinklų ir vienišų žmonių skaičiaus augimo sąsajos bei virtualaus bendravimo ypatumai, pripažintas geriausiu aktualiosios dokumentikos filmu, o vaidybinis filmas „Frankenšteinas“ apdovanotas už subtiliai perteiktą senojo nebyliojo kino žavesį.

 

Gustės Kubiliūtės ir Neilo Minioto (Klaipėdos technologijų mokymo centras, mokytoja Jekaterina Sereda) filmas „Time Flies“ apdovanotas už geriausią vaizdo montažą. Šiemet šis filmas jau buvo įvertintas II vieta tarptautiniame konkurse „When Sound Creates Image!/ Quand le son crée l’image!“ Prancūzijoje.

 

Šalčininkų r. Jašiūnų Mykolo Balinskio gimnazijos mokinių filmas „Kaladė ir kirvis“ (vad. Lucija Mickevič-Ozarovska), sukurtas Kosto Ostrausko pjesės motyvais, pripažintas geriausia literatūrine ekranizacija.

 

Šiaulių r. Kužių mokyklos mokinių filmas „Eilinio partizano prisiminimai“ (mokytojos Tatjana Borisevičienė ir Violeta Laurutienė) tapo geriausiu filmu apie Laisvės kovas, o „Laisvės trajektorijos“ išrinktos geriausiu repo klipu.

 

Šilutės r. Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokinių darbas „Laisvės pėdomis“ (mokytojos Dainora Grevienė ir Rita Šarkienė) pripažintas patriotiškiausiu vaizdo klipu.

 

Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija (mokytojos Violeta Laurutienė ir Raimonda Rumbinaitė) festivalio programai pateikė dokumentinį filmą apie Emiliją Pliaterytę „Nors moteris, bet karžygys dvasia“, kuris buvo nominuotas už moterų vaidmens istorijoje aktualizavimą.

Visą festivalio filmų programą galite pamatyti čia:

 

Renginio akimirkos

Ačiū visiems dalyviams iš dvylikos Lietuvos mokyklų bei festivalio rėmėjams – įmonėms UAB “CINE SERVICE” ir „Mylida prizai“!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.