Odė mėgstamiausiam knygos herojui

Nijolė Jasinavičienė
,
Kauno rajono savivaldybės administracijos Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė

Vytauto Didžiojo universiteto Ugnės Karvelis gimnazija (UKG) kartu su Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos katedra vasario–kovo mėn. organizavo Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų 5–10 klasių mokinių respublikinį nuotolinį lietuvių kalbos konkursą „Odė mėgstamiausiam knygos herojui“. Konkurso rengėjai puoselėjo gražią idėją – ieškoti naujų literatūros talentų skatinant mokinius skaityti, ieškoti sąsajų su literatūros personažų gyvenimu ir meniškai interpretuoti. Pasirinktas geriausiai konkurso idėją atitinkantis odės žanras. Dalyvauti konkurse buvo kviečiami mėgstantys skaityti, turintys mylimiausią knygos herojų ir norintys kūrybiškai interpretuoti jo paveikslą mokiniai. Norą dalyvauti konkurse pareiškė 87 jaunieji kūrėjai iš 48 ugdymo įstaigų.

 

Mokiniai dedikavo savo kūrinius tautosakos, antikos ir renesanso literatūros veikėjams, šiuolaikinių lietuvių ir užsienio literatūros kūrinių personažams: Antigonei (Sofoklio tragedija „Antigonė“), Liūdnojo vaizdo riteriui (Migelio de Servanteso romanas „Don Kichotas“), Anai („Ana Frank dienoraštis“), Dorianui Grėjui (Oskaro Vaildo romanas „Doriano Grėjaus portretas“), Dondonui (Vytautės Žilinskaitės pasaka „Robotas ir peteliškė“), Eglei (lietuvių liaudies pasaka „Eglė žalčių karalienė“), Mažajam princui (Antuano de Sent-Egziuperi filosofinė pasaka „Mažasis Princas“), Junatanui (Astridos Lindgren knyga „Broliai Liūtaširdžiai“) ir kt.

Konkursui pateikti mokinių darbai pasižymi savitumu, turinio ir formos originalumu, juose atsispindi pasirinkto personažo individualumas ir išskirtinumas. Iškeliamos tokios vertybės kaip meilė gyvenimui, tiesos troškimas, garbingumas ir sugebėjimas išlikti doram, kantrybė ir atkaklumas, drąsa ir atsakomybė, valia ir pasiaukojimas, pagarba autoritetui ir išmintis. Žavimasi veikėjų kuklumu, nuoširdumu, paprastumu, jiems priešpastatoma puikybė ir išdidumas.

 

Konkursui pateiktus darbus vertino VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos katedros dėstytoja dr. Eugenija Valienė, VDU UKG lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Rasa Raižienė, VDU UKG lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Gintarė Lialienė.

 

Darbai buvo vertinami koncentrais (5 ir 6, 7 ir 8, 9 ir 10 klasės). Iš viso paskelbta 16 nugalėtojų. Pirmąją vietą 5–6 klasių grupėje laimėjo Vykintė Pivoraitė (Ukmergės r. Siesikų gimnazija), dvi antrąsias vietas pasidalijo Tija Ivanauskaitė (Anykščių r. Svėdasų J. Tumo-Vaižganto gimnazija) ir Emilija Savickaitė (Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinė mokykla), dvi trečiosios skirtos Mariai Roščinskai (Vilniaus Vladislavo Sirokomlės gimnazija) ir Gvidui Ramanauskui (Raseinių r. Šiluvos gimnazija).

 

7–8 klasių grupėje nugalėtojomis tapo Ugnė Dabravolskaitė (VDU Ugnės Karvelis gimnazija) ir Vytautė Kuprionytė (Ukmergės Dukstynos pagrindinė mokykla). Dvi antrąsias vietas laimėjo VDU Ugnės Karvelis gimnazijos mokinės Paula Artmonaitė ir Ula Juškevičiūtė, dvi trečiąsias – Skaistė Vaitkevičiūtė (Kaišiadorių r. Kruonio gimnazija) ir Romualdas Rakauskas (KTU Vaižganto progimnazija).

 

9–10 klasių koncentre nugalėtoja paskelbta Evelina Griškonytė (Kauno Šančių mokykla – daugiafunkcis centras), antrosios vietos laimėtojomis – Akvilė Jakutytė (Kėdainių Šviesioji gimnazija) ir Austė Rimkutė (Kauno Juozo Grušo meno gimnazija), trečiosios – Miglė Lukoševičiūtė (Alytaus r. Butrimonių gimnazija) ir Roberta Jonaitytė (Biržų „Saulės“ gimnazija).

 

Konkurso nugalėtojams bus įteikti diplomai ir Kauno rajono savivaldybės prizai – knygos, jų darbai publikuojami VDU UKG svetainėje ir Vytauto Didžiojo universiteto svetainėje. Kiti konkurso dalyviai gaus elektronines padėkas.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.