Nuotykių filme gimnazistai atgaivino Veisiejų miestelio legendas

Marius Janulevičius
,
lietuvių kalbos mokytojas, Kino klubo vadovas

Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubas sukūrė naują vaidybinį filmą, kuriame pasakojama paslaptinga istorija apie legendinį Veisiejų bažnyčios tunelį. Ančios ežero pusiasalyje įsikūrę Veisiejai yra vienas gražiausių Dzūkijos kampelių, rašytiniuose šaltiniuose paminėti dar XXIII a., kai karalius Mindaugas, siekdamas taikos, padovanojo Livonijos ordinui dalį Sūduvos, Dainavos, Nadruvą. Šiame 1253 m. dotacijos akte minima ir Veisiejų (Veyze) sritis.

 

Prieš daugiau nei 200 metų sunykusios senosios bažnyčios vietoje pastatyta Veisiejų šv. Jurgio bažnyčia – viena didžiausių ne tik Dzūkijoje, bet ir Lietuvoje. Ir viena paslaptingiausių: miestelio gyventojai kalba, kad bažnyčios rūsius su Veisiejų dvaru jungia požeminis tunelis. Nors apie šį tunelį rašytiniuose šaltiniuose nėra jokių duomenų, vietiniai gyventojai pasakoja, kad dar sovietmečiu į šį tunelį esą buvo galima patekti. Bažnyčioje lankytojams šiuo metu prieinama tik 2001 m. rekonstruota kripta, kurioje palaidoti bažnyčią statę Žinievai ir kunigaikščiai Oginskiai. Iš Veisiejų dvaro belikęs vienas fligelis, jo rūsiai rekonstruoti, tačiau tunelis į bažnyčią nebuvo rastas. Šiuo metu čia įsikūręs Veisiejų regioninio parko lankytojų centras. Rūsiai yra išlikę ir po buvusiais centriniais dvaro rūmais, nugriautais dar 1929 m., tačiau į šiuos požemius patekti neįmanoma.

 

Norėdama atgaivinti Veisiejų tunelio legendą, mišri Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos gimnazistų ir mokytojų grupė sukūrė vaidybinį filmą apie mokytoją Džuljetą, kurios mokinys Romas po senelio mirties randa seną Veisiejų bažnyčios rūsių planą su pažymėtu tuneliu į dvarą. Mokinys su mokytoja atvyksta į Veisiejus ir suranda įėjimą į painius Veisiejų bažnyčios požemius, tačiau netrukus supranta, kad ši avantiūra labai pavojinga – paslaptingos jėgos saugo bažnyčią nuo smalsių įsibrovėlių.

 

Filmo kūrimas užtruko tris mėnesius, o požemių epizodai buvo filmuojami ne tik Veisiejuose, bet ir Vilniuje bei Kaune, todėl pavyko sukurti iliuziją, jog po miesteliu driekiasi tikras rūsių ir požemių labirintas. Tai ne pirmas Kino klubo filmas, kuriame montažas sujungia skirtingas vietas ir sukuria paralelinę tikrovę. Suvokdami iš esmės neribotas kino ir televizijos galimybes perkurti tikrovę ir manipuliuoti žiūrovais, Kino klubo veikloje dalyvaujantys gimnazistai mokosi kritinio mąstymo ir pastabumo – juk montažo gudrybės šiuolaikinėje žiniasklaidoje dažnai pasitelkiamos toli gražu ne meniniais sumetimais.

 

Filmą kūrė Greta Stanevičiūtė, Aretas Gedžius, Karolis Jablonskas, Raimund Kovalkov, Baltrus Norvaišas, Jūratė Zautraitė, Deividas Gylys, Marius Janulevičius. Kuriant filmą mielai bendradarbiavo Veisiejų parapijos klebonas Žydrūnas Burnys ir Veisiejų regioninio parko lankytojų centras.

 

Pasižiūrėti filmą galite čia.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.