Nuotolinis mokslas paskatino vadovėlių skaitmenizaciją – kaip tai pakeis ugdymo kokybę?

Ilgiau nei metus trukęs nuotolinis mokymasis lėmė ne tik moksleivių ir mokytojų kompiuterinio raštingumo įgūdžių tobulėjimą. Taip pat augo elektroninių mokymosi priemonių naudojimas, ryškėjo spartesnės skaitmenizacijos poreikis.

 

Noras sukurti šiuolaikinius mokymosi poreikius atliepiančias, nuotoliniam mokslui tinkančias priemones paskatino ugdymo platformų kūrėjus „Ateities pamoka“ ir leidyklą „Šviesa“ imtis praturtintų skaitmeninių vadovėlių pilotinio projekto. Į dviejų pirmųjų vadovėlių, papildytų skaitmeninėmis užduotimis, kūrimą jau investuota daugiau nei 50 tūkst. eurų.

Pagrindinis tikslas – turinio kokybė

 

Nuotolinis mokymo procesas atskleidė, jog mokytojams trūksta kokybiškai paruoštos mokymo medžiagos, palengvinančios ruošimąsi pamokoms ir užpildančios visą pamokos laiką bei turinį. „Tikimės, kad naujieji praturtinti vadovėliai tiek kontaktinio, tiek nuotolinio ugdymo metu taps viena pagrindinių mokymosi priemonių, papildančių popierinį vadovėlį. Siekėme, kad juose mokytojai ir moksleiviai rastų kiekvienos pamokos informaciją: nuo pamokos pradžios – teorinės informacijos, iki pabaigos – apibendrinimo ir įsivertinimo“, – kalba Jūratė Mikulevičiūtė, „Ateities pamoka“ ugdymo turinio grupės vadovė.

 

Milda Juonė, leidyklos „Šviesa“ vadovė džiaugiasi pilotinio projekto rezultatais. Ji sako, kad tokia partnerystė tarp leidėjų ir skaitmeninio turinio kūrėjų yra nuosekli mokymosi priemonių plėtojimo praktika, suteikianti galimybę sušiuolaikinti mokymosi patirtį. „Leidėjai gali suteikti modernų, naujausios kartos turinį su įdomiais kontekstais, netikėtais klausimais, apgalvotomis įtraukimo formomis. Tuo tarpu skaitmeninio turinio specialistai praturtina mokinio ir mokytojo patirtį būtent elektroninėje erdvėje. Taip mokymosi procesas tampa patrauklesnis, interaktyvesnis, geriau atitinkantis šiuolaikinius moksleivių poreikius ir ugdymo metodus“, – teigia M. Juonė.

Paskatins išmokti daugiau                

 

Vadovėlių praturtinimo dalies autoriams buvo svarbu, jog virtualus turinys padėtų lengviau suprasti, vizualizuoti sunkiai įsivaizduojamus dalykus, pagilintų mokomąjį dalyką, leistų patikrinti savo žinias tiek mokantis klasėje, tiek savarankiškai. „Tikime, kad toks šiuolaikiškai pateiktas turinys su integruotais vaizdo įrašais, interaktyviomis užduotimis, iliustracijomis, pamokos prezentacijomis, infografikais bei skaitmeninių užduočių „EMA“ bankais labiau motyvuos, įtrauks, paskatins sužinoti daugiau ir suprasti geriau. O lengvai įvertinti per mokslo metus įgytas žinias leis specialūs diagnostiniai testai“, – dalijasi J. Mikulevičiūtė.

Jai antrina Elena Motiejūnienė, švietimo konsultantė ir EMA recenzentė. „Didžiausias skaitmeninio praturtinimo privalumas – dar daugiau galimybės tiek geriau atliepti mokinių poreikius ir skatinti jų motyvaciją, tiek praturtinti ugdymo turinį aktualiais, informatyviais, vaizdžiais mokymosi ištekliais ir nuolat juos atnaujinti. Tokiu būdu galima vaizdžiai paaiškinti įvairius reiškinius ir procesus, situacijas, taip pat panaudoti efektyvesnius ir įvairesnius vertinimo bei grįžtamojo ryšio būdus“, – teigia E. Motiejūnienė ir priduria, kad skaitmeninius vadovėlius lengviau naudoti ir mokymuisi per nuotolį.

Kitaip mokysis matematikos ir pasaulio pažinimo

 

Skaitmeniniu turiniu praturtinti du šiais metais leidyklos „Šviesa“ išleisti vadovėliai: serijos „Taip!“ pasaulio pažinimo vadovėlis antrai klasei ir serijos „Tempus!” dešimtokų matematikos vadovėlis. Jau šiais mokslo metais juos galės naudoti ir įvertinti „EDUKA klasė“ licenciją turinčios mokyklos. „Pilotiniam projektui pasirinkome skirtingų dalykų vadovėlius norėdami patikrinti, ar mūsų sumanytos mokymosi priemonės tinka šių disciplinų mokymuisi ir kaip jas vertina skirtingo amžiaus mokiniai“, – sprendimą paaiškina J. Mikulevičiūtė.

 

Vienas iš naujojo matematikos vadovėlio turtinimo dalies autorių, Antanas Apynis, įsitikinęs, kad skaitmeninėje erdvėje atsiveria visiškai kitos galimybės atskleisti mokomąjį dalyką. „Noriu, kad mokiniai turėtų galimybę į matematinius objektus pažvelgti iš įvairių pusių, galėtų tirti, bandytų įžvelgti dėsningumą, mokėtų apibendrinti, daryti išvadas, svarbiausia – samprotauti. Skaitmeninėje erdvėje atsiveria visiškai kitos galimybės mokomąjį turinį atskleisti interaktyviai ir įvairiapusiškai“, – kalba A. Apynis.

 

Kuriant užduotis atnaujinamam dešimtokų vadovėliui, įmonė „Ateities pamoka“ aktyviai bendradarbiavo su Nacionaline švietimo agentūra. Buvo siekiama, kad šis vadovėlis ne tik padėtų ugdyti matematinius gebėjimus, bet ir suteiktų įgūdžių, reikalingų atlikti užduotis pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo metu.

Turinys turi būti modernus tiek turiniu, tiek forma

 

Ugdymo specialistai sutaria, kad geriausias ir paveikiausias mokiniams yra mišrus ugdymo būdas, naudojant įvairias priemones, derinant klasikinį bei skaitmeninį mokymosi modelius. „Ugdymo metodus ir smegenų veiklą tyrinėjantys mokslininkai atskleidžia, kad ilgalaikėje perspektyvoje skiriasi skaitmeninių ir spausdintų mokymosi priemonių taikymo tikslai bei poveikis. O atsisakius vienos iš šių priemonių, sunkiau ugdyti visapusiškas asmenybes“, – dalijasi leidyklos „Šviesa“ vadovė.

 

E. Motiejūnienė taip pat įsitikinusi, kad skaitmeniniai vadovėliai yra natūralus vadovėlių, technologijų ir ugdymo metodų evoliucijos rezultatas. Todėl visi turėtų ieškoti kuo efektyvesnės dermės tarp skaitmeninio ir popierinio vadovėlio bei kitų mokymosi šaltinių, kad jie ne varžytųsi, o praturtintų ugdymo procesą.

 

J. Mikulevičiūtė atskleidžia, kad įmonė, įvertinusi šio pilotinio projekto sėkmę, nuspręs dėl jo ateities. „Žinoma, bendradarbiaudami su modernaus edukacinio turinio leidėjais, norime tęsti šį skaitmeninių vadovėlių projektą. Tačiau visų pirma siekiame suprasti, ar tokie vadovėliai patinka mokyklų bendruomenei. Mums itin svarbūs visi juos naudojančiųjų komentarai ir vertinimai, tik taip galime tobulėti. Juk svarbiausi – mokytojų ir moksleivių poreikiai“, – akcentuoja „Ateities pamoka“ atstovė.

 

Vaida Sindaravičiūtė-Kuosė

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.