Netradicinės lėlės vaikų gyvenime

Rita Garalienė
,
Mažeikių l.-d. „Žilvitis“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja

Kiekvienas vaikas yra unikalus, galintis ir gebantis kurti. Žaisdami ir kurdami vaikai geriau pažįsta pasaulį, plėtoja kūrybinius gebėjimus, rodo iniciatyvumą, įsitraukia į veiklas, kurios kupinos atradimų ir ieškojimų. O lėlių kūrimas – puiki galimybė vaikų saviraiškai plėtoti, kurti savitai ir individualiai.

 

Mūsų darželio etnokultūros kūrybinės grupės atstovės yra iniciatyvios ir kūrybingos. Puoselėdamos etnokultūrinę veiklą, ieško būdų, kaip įdomiau vaikus supažindinti su senovės tradicijomis ir papročiais, su margu ir didžiuliu tautos lobynu, kaip sužadinti norą ir įtraukti vaikus į įdomias ir patrauklias etnokultūrines veiklas, kurios turi išliekamąją vertę. Vaikų įgytos etnokultūrinės žinios bei patirtis stiprina santykį su mūsų krašto praeitimi ir dabartimi. Pažindami tautos tradicijas bei papročius, vaikai perima patirtį, formuojamos nuostatos gerbti ir puoselėti savo krašto tradicijas.

 

Mes, etnokultūros puoselėtojos, nuolat mokomės ir pačios, o įgijusios naujų žinių ir gebėjimų, mielai dalijamės gerąja patirtimi su darželio ir rajono pedagogais. Į darželį kviečiame amatininkes. Svečiavosi amatininkė, kuri mokė pedagoges siūti lėles. Lėlių meistrė mano, kad lėlės kūrimas turi terapinį poveikį. Kurdamos lėles bendravome ir bendradarbiavome, kėlėme naujas idėjas, džiaugėmės savo ir kolegių pasiekimais. Kita amatininkė pati gamino lėles, rodė mums ir vaikams, kokios jos yra įvairios, įdomios, supažindino su gamybos procesu. O kiek vaikams buvo džiaugsmo gavus dovanų netradicinę lėlę, kurios parduotuvėje nenupirksi.

 

Darželio etnokultūros kūrybinė grupė kvietė visas mokytojas sužinoti, išmokti ir kurti lėles seniausiu rišimo būdu. Rišome lėlės kūną ir drabužius iš įvairių medžiagos skiaučių. Lėles aprengėme dryžuotais ir spalvingais sijonais, baltais marškiniais, prijuostėmis, galvos apdangalais. Visos pedagogės džiaugėsi darbo rezultatais, o kiekviena lėlė buvo sukurta su savo charakteriu, nuotaika ir emocija, o svarbiausia – su noru ir meile.

 

Ugdytiniams organizavome kūrybines dirbtuves „Netradicinės lėlės vaikų gyvenime“, kurių metu vaikai turėjo galimybę patys kurti, gaminti netradicines lėles: modernias ir senovines skudurines, ant medinių skalbinių segtukų ir ant vienkartinių medinių šaukštelių. Edukaciniuose užsiėmimuose vaikai naudojo įvairias priemones: siūlus, klijus, įvairių medžiagų likučius, šenilo vielos strypelius. Vaikai savarankiškai kūrė lėles, patyrė teigiamų emocijų, kūrybiškumo džiaugsmą, plėtojo socialinius ir emocinius įgūdžius. Kūrybiškumo galimybės buvo plėtojamos ir grupės veiklose, įvairios žaidybinės veiklos metu. Pedagogų ir vaikų kūrybiškumas yra beribis, o vaikų rankomis sukurtos lėlytės ir šypsenos džiugina visus.

 

Manome, kad labai svarbu į etnokultūrinę veiklą įtraukti ir tėvelius. Kūrybinėse dirbtuvėse „Kuriu su vaiku“ vaikai, tėveliai, močiutės savo rankomis įgyvendino naujas idėjas, kūrė netradicines lėles, kurios vėliau papuošė darželio erdvę, džiugino įvairove, savitais ir netradiciniais gaminimo būdais. Vaikams tokios lėlės yra mielos, greitai visų pamilstamos, mažiesiems smagu su jomis žaisti. Tad būkime kūrybingi ir kurkime kartu su vaikais.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.