Molis ir molinukai vaikų rankose

Rita Garalienė, Andrius Paleičikas
,
 ikimokyklinio ugdymo mokytojai

Senovėje, kad gyventi būtų šilčiau, žmonės iš molio mūrijo pečius, koklines krosnis, su moliu gydėsi nuo įvairių ligų. Šeimininkės savo namus puošė molinėmis puodynėmis ir ąsočiais, kuriuose laikė įvairius maisto produktus: pieną, rūgpienį, varškę, sviestą. Kaip šių dienų laiko tėkmėje prisijaukinti molį vaiko rankose, kaip susidraugauti su juo ir įgyti praktinių įgūdžių?

 

Sakoma, kad kartą prisilietus prie molio, jis užburia, norisi vis labiau ir labiau jį pažinti ir kurti. Ir ne tik užburia. Vaikai lipdydami atlieka judesius, kurie padeda vystytis vaiko raidai, jo kalbai ir smegenų veiklai, o kai kurie pirštų ir riešo judesiai turi įtakos erdvinio suvokimo ir intelektinės smegenų veiklos formavimuisi. Edukacinio užsiėmimo metu Mažeikių lopšelio-darželio „Žilvitis“ grupės „Kiškučiai“ ugdytiniai susipažino su moliu, jo savybėmis, aptarė spalvą, kvapą. Keramikos būrelio vadovas Andrius parodė vaikams, kaip atrodo molis, papasakojo, kur jį galima rasti ir ką iš jo galima sukurti. Vaikai ne tik įgijo žinių apie molį, jo dirbinius, bet ir patys atliko užduotis. Prie interaktyvios lentos ieškojo paveikslėlių, kuriuose pavaizduotas molis. Susidomėję aiškinosi, kaip atrodo ir kitos medžiagos: kreida, smėlis, žemė. Aptarę molio savybes, vaikai entuziastingai ir noriai įsijungė į kūrybos procesą, kurio metu atsipalaidavo, meditavo ir kūrė. Vaikai mirkė pirštukus į dubenėlį su vandeniu, lygino ir dailino molio masę, o naudodami pagaliukus ir lazdeles, puošė ir raižė įvairiais ornamentais savo meno kūrinius. Molinukai atskleidė kiekvieno vaiko-lipdytojo meninę raišką ir saviraišką, vaizduotę, o meniniai darbeliai visus džiugino. Vaikai džiaugėsi, kad jų rankose mažas molio gabalėlis virto nepakartojamu ir šiltu meno kūriniu. Šis praktinis lipdymo užsiėmimas suteikė vaikams galimybę išbandyti, kurti ir atrasti save.

 

 

Įdomi ir prasminga meninė-kūrybinė veikla plečia vaikų pažinimo ir kūrybiškumo galimybes, teikia džiugių emocijų, įgyjama nauja patirtis. Palikę savo gamybos molinukus džiūti, vaikai apsilankė darželyje veikiančios etnokultūros kūrybinės grupės suorganizuotoje parodoje „Molinukas“. Vaikus nustebino molinių gaminių gausa ir įvairovė. Smagu buvo matyti vaikų nuostabą, pamačius kiek visko daug galima pagaminti iš molio. Mūsų kaip pedagogų siekiamybė, kad vaiko sąlytis dabartyje glaudžiai sietųsi su senolių tradicijomis ir papročiais.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.