Molėtų gimnazijai – dvylikta Žalioji vėliava

Genovaitė Marcinkėnienė
,
direktorės pavaduotoja ugdymui
Jolanta Liubeckaitė

Molėtų gimnazija nuo 2005 m. dalyvauja Gamtosauginių mokyklų programoje. Ši programa, kurią koordinuoja visuomeninė organizacija Lietuvos žaliųjų judėjimas (LŽJ), orientuoja mokyklas į praktinę gamtosauginę veiklą, skatina mokyklų bendruomenių aktyvumą, ugdo mokinių kūrybiškumą. Per tuos metus gimnazijos bendruomenės nariai išsiugdė poreikį taupyti elektros energiją, vandenį, popierių, pagilino savo žinias gamtosaugos srityje. Programos dalyviai, įvykdę Aplinkosauginio švietimo fondo (angl. Foundation for Environmental Education, FEE) keliamus reikalavimus, apdovanojami Žaliąja vėliava ir fondo sertifikatu. Šis apdovanojimas suteikiamas vieneriems metams. Žalioji vėliava – aukščiausias tarptautinis įvertinimas už gamtosauginę veiklą, ją už 2018 m. darbus gavo 81 Lietuvos mokinių ugdymo įstaiga, tarp jų – ir Molėtų gimnazija.

 

Vidos Juknevičienės nuotraukos

Prieš mokinių rudens atostogas gimnazijai įteikta jau dvylikta Žalioji vėliava ir Aplinkosauginio švietimo fondo sertifikatas. Į apdovanojimo įteikimo renginį susirinko mokiniai, mokytojai, gimnazijos vadovės. Šventę literatūrine-muzikine kompozicija pradėjo muzikos mokytojos Rūtos Vekerotienės etnografinis ansamblis. Aktyviai dirbančius ir įvairiuose aplinkosauginiuose projektuose dalyvaujančius bendruomenės narius sveikino gimnazijos direktorė Rimutė Guobienė. IIIa klasės mokinės Karolina Karvelytė ir Greta Kuveikaitė pristatė gamtosauginę veiklą gimnazijoje, kalbėjo apie svarbiausius nuveiktus darbus. O per metus padaryta tikrai nemažai: dalyvauta aplinkosauginiame projekte „Mes rūšiuojam“ (surinkta per 4 tonas makulatūros, 371 kilogramas plastiko, 166 vienetai elektroninių atliekų), vyko netradicinė pamoka, kurią vedė ekologas Darius Simanavičius, parengtos parodos „Antras stiklo gyvenimas“, „Pakvieskime šventes į savo gimnaziją“ ir „Pirmoji žaluma Žemei“, per tradicinę akciją „Valgyk obuolį lietuvišką“ gimnazijos „Obuolių alėjoje“ ir miesto įstaigose vaišintasi ir vaišinti molėtiškiai sodų gėrybėmis, mokiniai lankėsi Labanoro regioninio parko informaciniame centre, vestos pamokėlės apie gamtosaugą mažiesiems gimnazistų draugams – Molėtų pradinės mokyklos mokiniams, parengta mokinių darbų paroda „Ar žinai, ką valgai?“, pasitikrintos žinios pirmoje nacionalinėje „Žaliojoje olimpiadoje“, tapta nugalėtojais ir laimėta kelionė į Vokietiją, minint Lietuvos šimtmečio šventę, tautinės vėliavos spalvomis papuošta gimnazijos ąžuolų alėja, stebėti gamtos reiškiniai gyvenamojoje aplinkoje, sodinti medeliai su „Aukštaitijos šilu“ Labanoro regioniniame parke, per akciją „Darom“ tvarkyta gimnazijos aplinka, gimnazijos pirmų klasių mokiniai vykdė projektą „Ekologiškas ir energetiškai efektyvus namas“ bei surengė vaizdinės dalies maketų parodą. Trečiokai kūrė projektinius darbus, kuriuose nagrinėjo elektros priemonių panaudojimo transporte, alternatyviosios energetikos ir kitus klausimus. Gimnazijoje veikia gamtosauginis komitetas, kuriam priklauso 26 mokiniai ir 6 mokytojai. Komitetas nuolat atnaujina gamtosauginio kampelio stendą, organizuoja aplinkosauginį auditą, šiemet auditavo šias temas: atliekos, elektros energija, vanduo. Ypač džiuginantys rezultatai yra susiję su gimnazijos gebėjimu tvarkytis su atliekomis: beveik visi atsakiusieji tvirtina, kad gimnazijoje pakanka šiukšliadėžių, žino, kad atliekos rūšiuojamos, taupomas vanduo ir elektros energija. Beveik visi atsakiusieji į audito klausimus tvirtina, kad vandens čiaupai nelaša, yra iškabintos žinutės apie vandens taupymą, šviesa visada išjungiama, kai dieną pakankamas apšvietimas, gimnazistai teigė, kad plastiko ir metalinę tarą priduoda į surinkimo punktus, didžioji dalis respondentų panaudotus galvaninius elementus neša į specializuotus surinkimo taškus, mokiniai puikiai žino, kur galima pristatyti panaudotą buitinę techniką, makulatūrą.

 

Išklausęs gimnazisčių pranešimą, Gamtosauginių mokyklų programos nacionalinis koordinatorius Renaldas Rimavičius pasveikino gimnazijos bendruomenę, pasidžiaugė mokyklos aktyvumu, vykdoma veikla ir įteikė Žaliąją vėliavą bei sertifikatą.

Žalioji vėliava gimnaziją įpareigoja tęsti ir tobulinti Gamtosauginių mokyklų programos inicijuojamą veiklą, įrodyti, kad gyvenimas gamtos prieglobstyje yra patrauklus ir prasmingas, nes tik būdami gamtoje esame sveiki ir laimingi.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.