Mokytis galima ir kitaip

Raimonda Rumbinaitė
,
Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokytoja

Kasmet rugsėjis, į mokyklas sugrąžinantis mokinius ir mokytojus, atneša ne tik susitikimų džiaugsmą, bet ir susirūpinimą, kaip motyvuoti mokinius, ką daryti, kad šie pajustų ir mokymosi džiugesį, ir sėkmę kelyje į Žinių kalną. Tikslui pasiekti ieškome ne tik įvairių ir aktyvių mokymosi metodų, bet ir vedame pamokas netradicinėse erdvėse. Tokiai veiklai dažnai naudojame bibliotekas, nes jose išsaugotas žmonijos patyrimas, perduotas iš kartos į kartą.

 

Prieš pradėdami užklasinio skaitymo pamoką bibliotekoje bet kurios klasės mokiniams galima priminti, kad archeologai, kasinėdami Egipte, aptiko viršum vieno faraono rūmų durų auksu išpuoštą užrašą „Vaistinė sielai“. Pasirodo, kad egiptiečiai sielos vaistinėmis vadino bibliotekas. Tad visų Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos IGA ir IIGB klasių mokinių apsilankymas naujoje Šiaulių r. viešojoje bibliotekoje, įkurtoje mieste prie Ventos, t. y. Kuršėnuose, – puiki vaistinė sielai.

 

Tik įžengus į Šiaulių r. viešąją biblioteką, nuskamba bibliotekos darbuotojos, visą pamoką globojusios mus, Aptarnavimo skyriaus vedėjos Jonitos Filinskės ištartas sakinys: „Žodžiai knygų medžiuose – gyvybės medis bibliotekoje.“ Šis sakinys – tarsi nuoroda ne tik į skaitančio žmogaus augimą, stiprybę, bet ir į jo išmintį, įgytą per patirtį ir skaitant. Juk skaitantis mokinys, anot mūsų, mokytojų, – tarsi medis. Prižiūrimas ir mūsų laistomas suformuoja vainiką ir išskleidžia savo šakas. Tik mokinys, nepaleidžiantis knygų iš rankų, geba atskleisti savo kalbos, apsiskaitymo ir sielos grožį.

 

 

Beje, pamoka netradicinėje erdvėje – bibliotekoje – puiki dovana ir pramintas kelias ne tik skaitančiam, bet ir neskaitančiam arba nuo knygos bandančiam bėgti mokiniui. O Šiaulių r. viešoji biblioteka ir jos naujos erdvės kultūrinei pažintinei veiklai labai tinkančios. Mat ši biblioteka – dabar pati šiuolaikiškiausia ir moderniausia LR biblioteka, kurioje sukaupta daugiau negu 30 tūkst. įvairiausių leidinių. Tiesa, biblioteka turi ant stogo po atviru dangumi įrengtą ir netradicinę poilsio bei kultūros erdvę, t. y. terasą. Be to, naujoji biblioteka – su apžvalgos aikštele, iš kurios lankytojams atsiveria Kuršėnų miesto panorama. Ypač maloniai mokinius nuteikia ir vidinis bibliotekos kiemelis su lauko amfiteatru.

 

Pamokas galima vesti keliose bibliotekos erdvėse grupėmis. Dirbome po 8 mokinius grupėje, o bibliotekos darbuotojos buvo puikios mokytojo pagalbininkės ir darbo organizatorės. Bibliotekoje mokiniai keitėsi ir veiklomis, ir erdvėmis. Net nepajuto, kad prabėgo pamoka. Pasak mokinių, ypač įdomios pamokos dalys, organizuotos bibliotekos darbuotojų, vyko Šviesuolių, Kraštotyros, Žaidimų erdvėse. Jose gimnazistai gilino savo žinias apie kraštiečius, o bibliotekininkės šiems negailėjo prizų.

 

Gimnazistai liko maloniai nustebinti apsilankę ir bibliotekos informacinių leidinių fonde, kuriame – ne tik laikraščiai, žurnalai, bet ir vartotojų prieigai prenumeruojamos naujos svetainės BNS, Delfi plius, 15 min, solidžios duomenų bazės – „EBSOO Publishing“, „Naxos music library“ ir kt. Skaitykloje įrengtos ir kelios kompiuterizuotos darbo vietos su nemokama belaide interneto prieiga. Mokiniai ypač domėjosi Jaunimo kūrybos ir inovacijų erdve, kurios laboratorijoje gausu žaidimų ir interaktyvios įrangos. Ypač smagu išbandyti „Samsung“ kamerą, filmuojančią ir fotografuojančią 360 laipsnių kampu, bei platformą su trimačiais virtualios realybės akiniais.

 

Mokiniams bibliotekoje įsiminė ir susitikimas su LR Seimo nare Rima Baškiene, jos padėjėja Ada Grakauskiene ir Šiaulių r. viešosios bibliotekos direktore Ingrida Klupšaite.

 

Baigiantis pamokai, apsilankėme dar vienoje erdvėje – biblioterapijos salėje, kur išbandėme multisensorinę erdvę, t. y. ramybės oazę, skirtą atsipalaidavimui. Be to, apžiūrėjome ir savo gimnazijos dailės mokytojos metodininkės Žygintos Ivanavičienės darbų parodą, eksponuojamą naujojoje bibliotekoje Kuršėnuose.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.