Mokymasis per patyrimą daugiakultūrėje aplinkoje su „Nordplus Junior“ programa

Edita Rumbutė
,
projekto koordinatorė, Vilniaus r. Pagirių g-jos anglų kalbos mokytoja

Kuo ypatinga „Nordplus“ programa?

 

2022–2023 mokslo metais Vilniaus r. Pagirių gimnazija vykdė tarptautinį „Nordplus Junior“ projektą „Experiential learning in multicultural environment“ (liet. „Mokymasis per patyrimą daugiakultūrėje aplinkoje“). Gimnazijos bendruomenei ši projekto su „Nordplus“ programa patirtis buvo pirmoji ir todėl nepamirštama! Gimnazija, nors ir naujokė šioje veikloje, ryžosi tapti projekto koordinatore, na o projekto partneriai buvo Aarhus miesto Danijoje Skovvangskolen mokykla ir Estijos Tartu Forselius mokykla. „Nordplus“ programa remia (daliniu projektų finansavimu) Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą, šių šalių kalbų mokymąsi, kultūrų pažinimą ir bendras edukacines veiklas. Projektų metu mokyklų atstovai gali keliauti vieni pas kitus ir dalyvauti edukacinės ir kultūrinėse veiklose drauge. Projekto „Mokymasis per patyrimą daugiakultūrėje aplinkoje“ metu buvo numatyti trys tarptautiniai susitikimai šalyse partnerėse. Pirmasis jų įvyko pas mus Lietuvoje. Gruodžio mėnesį įvyko partnerių susitikimas Estijoje, o gegužės mėnesį – Danijoje.

Rudens spalvomis nusidažęs susitikimas Lietuvoje

 

Besisvečiuojantys Estijos ir Danijos mokiniai ir mokytojai mokėsi lietuvių kalbos pagrindų, kartu lyginome estų, lietuvių ir danų kalbas, šokome kepurinę, dainavome lietuviškas populiarias dainas, mokėmės gaminti lietuviškus valgius ir gaminti tautinių spalvų papuošalus. Neaplenkėme naujausių technologijų taikymo ugdymosi metu: kūrėme filmus ir animaciją, pasitelkdami mobiliąsias aplikacijas ir kitas naujoves. Danijos ir Estijos mokytojai stengėsi labiau pažinti mūsų gimnazijos veiklas per pamokų stebėjimą, bendrų sporto ir kitų užsiėmimų vedimą. Šį tarptautinė savaitė buvo nepamirštama projekto dalyviams. Užsimezgė tvirti draugystės ryšiai, kuriuos toliau plėtojome projekto metu.

Kalėdų dvasia alsuojantis susitikimas Estijoje

 

„Nordplus Junior“ programos projekto dalyvių komanda viešėjo pas projekto partnerius iš Estijos Tartu Forselius mokykloje 2022 m. gruodį. Įspūdžiais dalijasi biologijos mokytojas Tedas Laurinaitis:

„Savaitė Estijoje buvo kupina veiklų ir užsiėmimų: kartu su Forselius mokyklos bendruomene paminėtas jų gimtadienis, aplankytas Narvos miestas ir pilis, taip pat Estijos nacionalinis muziejus bei šalia esantis apverstas namas ir daug kitų veiklų nuveikta mokykloje: mūsų mokiniai šv. Kūčių ir Kalėdų tradicijomis pasidalino su estais ir danais, tuo tarpu danai mums organizavo žaidimus ir senių besmegenių lipdymo konkursą. Mokytasi ir estų kalbos, pažintos mūsų skirtingos, bet kartais ir labai panašios kultūros.

 

 projekto dalyvių nuotraukos

„NordPlus Junior“ projektas – vienas geriausių dalykų, įvykusių šiais mokslo metais. Tokios žaibiškai greitai prabėgusios savaitės, pripildytos išvykomis, įdomių vietų lankymu, įvairių pamokų stebėjimu, dideliu estų svetingumu ir kolegų danų draugiškumu dar nebuvau turėjęs. Tai – nuostabi patirtis, leidusi visapusiškai pamatyti ir susižavėti Estija, pažinti jos švietimo sistemą, pamatyti, kaip greitai skirtingų šalių mokiniai užmezga draugystę bendrose veiklose ir pasisemti vertingos kultūrinės bei pedagoginės patirties – ačiū už tokias galimybes ir tegyvuoja tokie projektai, kaip NordPlus!”

Pavasariu pulsuojantis susitikimas Danijoje

 

Mokinių dienoraštis:

„Pirmoji diena Danijoje. Šiandien susipažinome su Danijos švietimo sistema, lankėmės šeimininkų mokykloje, turėjome galimybę pasigaminti ir paragauti tradicinių daniškų patiekalų!”

 

„Antroji diena. Šiaurės ir Baltijos šalys draugauja!: Šiandien partnerių iš Estijos vedamų užsiėmimų diena, todėl klausėmės pristatymo apie mokyklą bei Estijos istoriją, mokėmės estų kalbos ir netgi sukūrėme trumpą vaidinimą! Po pietų lankėmės Aarhus dailės muziejuje. Grįžome kupini įspūdžių!!”

 

„Trečioji diena. Šiandien visą dieną praleidome atrakcionų ir pramogų parke Djurs Sommerland. Tiek mokiniai, tiek mokytojai tikrai turės ką prisiminti! Nuolat kalbame angliškai, tai tobulėjame kasdien, o dar yra kiek daniškų žodžių išmokome!”

 

„Ketvirtoji diena. Šiandien lietuvių vedamų veiklų diena. Rengėme Vilniaus r. Pagirių gimnazijos pristatymą, organizavome Kahoot viktoriną apie trijų projekte dalyvaujančių šalių įdomius faktus, žaidėme komandinius žaidimus! Buvo linksma! Papietavę vykome į Aarhus buriavimo mokyklą, kur turėjome galimybę išbandyti irklentes bei baidares. Visą popietę veiklos ant vandens ir vandenyje. Kas gali būti geriau!”

 

„Penktoji diena Danijoje. Po pusryčių Skovvangskolen mokykloje ir atsisveikinimo, suvenyrų išdalinimo, patraukėme į Aarhus senamiesčio muziejų. Įdomu tai, kad senamiestis yra uždaras miestelis, kuris yra iš atkurtų pastatų, kuriuos galima aplankyti. Vėliau buvo paskutiniai visos grupės pietūs kartu! Projektas baigiasi, tačiau mūsų nuotykiai Danijoje dar ne:). Labai visų pasiilgsime!”

 

„Grįžtame namo. Projekto metai prabėgo taip greitai. Buvo smagu ir įdomu. Dabar ne tik labiau pažįstame mūsų Šiaurės ir Baltijos šalių regioną, jo geografiją, istoriją ir kalbas, bet ir turime tikrų draugų Estijoje ir Danijoje.”

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.