Mokomės netradicinėse erdvėse

Jolanta Liubeckaitė

Grupė klubo „Mes – gimnazistai“ narių su manimi, vadove Jolanta Liubeckaite, lankėsi naujame privačiame Vilniaus muziejuje MO, kurį įkūrė mokslininkai Danguolė ir Viktoras Butkai ir kuris iškilo buvusio kino teatro „Lietuva“ vietoje. Klausėmės gidės pasakojimo apie pirmąją parodą „Visas menas apie mus“. Čia eksponuojami 1960–2018 m. meno kūriniai. Ekspozicijoje, suskirstytoje į keturias dalis: „Esmės ir universalumo paieškos – abstrahuota gamta ir abstrakcija“, „Didžiosios dramos ir mitai“, „Praeinantis kasdienis gyvenimas“, „Kintanti realybė ir kontrolės praradimas“, galima išvysti mūsų istorijos laikotarpius – pokarį, sovietinį atšilimą, brežnevinį sąstingį, pertvarkos įvykius, su Sąjūdžiu grįžusią nepriklausomybę, šių dienų aktualijas. Tapyba, grafika, videomeno kūriniai, instaliacijos, tarpdisciplininiai darbai perteikia tai, kas būdinga Lietuvos menui ir krašto žmonėms.

 

Antrajame muziejaus aukšte susipažinome su karališka (taip nuotraukų rinkinį pristato MO muziejaus kolekcijos ir parodos kuratorė, dailėtyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė Raminta Jurėnaitė) nuotraukų paroda „Praeinantis kasdienis gyvenimas“. Čia eksponuojami žymiausių Lietuvos fotografijos mokyklos atstovų – Antano Sutkaus, Aleksandro Macijausko, Algimanto Kunčiaus – ir jaunesniosios kartos fotomenininkų, idėjinių jų priešininkų, vadinamosios nuobodulio fotografijos autorių – Alfonso Budvyčio, Algirdo Šeškaus, Remigijaus Pačėso, Gintauto Trimako – darbai. Nuotraukų paroda kalba apie kasdienį gyvenimą, bėgantį laiką.

 

Jolantos Liubeckaitės, Akvilės Višniauskaitės nuotraukos

Muziejaus skaitykloje galėjome pavartyti daugybę meno leidinių, pamatėme jaunų dailininkių Dovilės Bagdonaitės ir Julijos Linkutės parodą „Meno pauzė“ – ant sienos piešiniais išreikštą ironišką požiūrį į save ir kūrybą, paskaitinėjome Dovilės pirmąją poezijos knygą, susipažinome su autorių kūrybos aplanku.

Apžiūrėjome ir muziejaus kiemelyje esančias skulptūras, išsaugotas kino teatro pavadinimo „Lietuva“ raides, grožėjomės dailininkų Birutės Žilytės ir Algirdo Steponavičiaus freskos fragmentu, esančiu Naujųjų Valkininkų „Pušelės“ sanatorijoje, skaitmeniniu būdu perkeltu ant muziejaus bistro sienos, parduotuvėlėje įsigijome suvenyrų su MO simbolika, fotoreprodukcijų.

 

Toliau ekskursijos maršrutas vedė į „Prospekto galeriją“, kur buvo eksponuojami Sigito Baltramaičio (Vokietija), Vytenio Jankūno (Jungtinės Amerikos Valstijos) ir Dariaus Kuzmicko (Jungtinės Amerikos Valstijos) darbai. Šie menininkai savo kūrybinį kelią pradėjo Lietuvoje ir iš jos išvyko dešimtajame XX a. dešimtmetyje. Visus autorius parodoje jungia kartojimo metodas, manipuliavimas atvaizdais. S. Baltramaitis, neatskleisdamas nei kelionės tikslo, nei priežasties, vaizduoja nuolat besikartojantį kasdienybės veiksmą – žingsniavimą senais traukinio pabėgiais. Vytenis Jankūnas įamžino savo kasdienes keliones Niujorko metro maršrutu. Parodos pristatyme rašoma: „Kadaise pats dalyvavęs „inscenizuotose paveiksluose“, šiandien autorius tas inscenizacijas aptinka savo atsitiktinių pakeleivių mikrojudesiuose… Kiekvienas baigtinis atspaudas, sugėręs į save daugiasluoksnę kelionės patirtį, pakartoja tai, kas įvyko vakar ir kas bet kokiu atveju įvyks rytoj.“ Trečiasis parodos autorius – Darius Kuzmickas – fotografuoja pinhole technika. Jo darbuose niekas niekur nekeliauja, bet, pasitelkdamas kelias ekspozicijas, fotomenininkas sukuria ritmišką statiško objekto vaizdą.

 

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos atrijuje išvydome jaunosios kartos menininkės Jolitos Vaitkutės instaliaciją „Pabudę iš knygų“, kuri sukurta naudojant atvirose lentynose esančias knygų nugarėles. Į bibliotekos lankytojus žvelgia aštuonios žinomos ir Lietuvai nusipelniusios asmenybės: poetas Bernardas Brazdžionis, visuomenininkė ir publicistė Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, kalbininkas Jonas Jablonskis, semiotikas ir lingvistas Algirdas Julius Greimas, archeologė Marija Gimbutienė, filosofas Stasys Šalkauskis, rašytojas, filosofas Vydūnas, prozininkė, dramaturgė Žemaitė.

Štai tokia ir buvo mūsų mokymosi kitose erdvėse kelionė, kurią vertėtų pakartoti vėl ir vėl…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.