Mokiniai stovyklavo Vilniuje

Kristina Puzarienė, Gerda Eikytė

Akmenės rajono mokiniai liepos 18–23 d. dalyvavo stovykloje „Eksperimentinė archeologija“, kuri buvo finansuojama Akmenės rajono savivaldybės biudžeto lėšomis. Stovyklos vadove buvau aš – NVŠ laisvoji mokytoja Kristina Puzarienė. Stovykloje dalyvavo 18 Akmenės rajono vaikų. Asmeninė patirtis studijuojant VU archeologijos studijų programą ir bendradarbiavimas su Lietuvos archeologais subrandino idėją suorganizuoti eksperimentinės archeologijos stovyklą, kurioje mokiniai galėtų ne tik susipažinti su eksperimentinės archeologijos metodais moksliniuose tyrimuose, bet ir ugdytų savarankiško darbo gebėjimus bei susipažintų su kultūros paveldo objektais Vilniuje ir Kernavėje.

Apsistojome Trakų raj., Paluknio aerodrome. Jo vadovė Dalia Vainienė leido iš arčiau apžiūrėti sklandytuvus, supažindino mus su jų valdymo ypatumais, papasakojo apie tai, kaip jie yra transportuojami, kaip sklandytojai bendrauja vieni su kitais. Netgi turėjome galimybę patys pabandyti juos valdyti kompiuteriniu orlaivių valdymo treniruokliu.

 

Dvi dienas praleidome Lietuvos sostinėje, kurioje turėjome galimybę susipažinti su Adomo Mickevičiaus asmenybe bei ištyrinėti Vilniaus rotušės požemius, aplankyti vieną iš buvusių žydų geto rūsių. Valstybės pažinimo centre, žaisdami komandinį žaidimą, turėjome galimybę susipažinti su Lietuvai nusipelniusiais žmonėmis, pamatyti dovanas, kurias valstybei padovanojo kitos šalys, padiskutuoti apie Lietuvai svarbius klausimus bei pamatyti interaktyvią parodą „Nepamirštos ateitys: Lietuvos šimtmečio vizijos“. Valdovų rūmų muziejaus saugyklose pamatėme, kur nukeliauja archeologinių tyrimų metu rasti radiniai. Restauratoriai papasakojo, kaip yra restauruojami rasti įvairūs medžio, metalo, medienos bei odos dirbiniai. Edukaciniams užsiėmimams eksperimentinės archeologijos bei archeologinių dirbinių rekonstrukcijų dirbtuvėse – „Amatynas“  mokiniai buvo supažindinti su odos rauginimo būdais, titnagų bei stiklo dirbinių rekonstravimu, turėjo galimybę pasigaminti apyrankes iš odos senoviniu būdu. Senųjų amatų dirbtuvėse susipažinome su skiautininkų-tekstilininkų darbu, knygrišyste, turėjome praktinę stiklo karoliukų gamybos pamoką. Po visų edukacijų dienas Vilniuje papildėme ir pasivaikščiojimais po miesto centrą, katedrą, Bernardinų sodą, nuvykome į Trakų Vokės dvaro sodybą.

 

Paskutinėmis dienomis išvykos vyko toliau nuo miesto šurmulio. Aplankėme Medininkų pilį, apžiūrėjome joje esančias ekspozicijas. Pabuvojome prie Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios, esančios Turgeliuose. Susipažinome su Paulavos respublikos istorija ir aplankėme jai priklausančius Merkinės dvaro bei 1770 m. italų architekto Karlo Spampanio pastatyto ankstyvojo italų klasicizmo rūmų griuvėsius, sutvarkytą Merkinės dvaro sodybos buvusią ledainę (maisto atsargų, dvaro dokumentų ir kitų daiktų laikymo pastatas). Grįždami į savo laikinąją gyvenamąją vietą, apsilankėme VU Bioarcheologijos tyrimų centre, kuriame turėjome įdomią ir vaikams itin patikusią edukaciją apie gyvūnų kaulus. Vakare nuvykome į Trakus, ramiam vakariniam pasivaikščiojimui ir tyliems apmąstymams. Paskutiniąją dieną, vykdami namo užsukome į Kernavę, kur dalyvavome edukacijoje apie vietovės istoriją, viduramžių miestą ir kasdienę buitį bei amatus. Kernavės muziejaus modernioje ekspozicijoje išvydome autentiškų eksponatų, susipažinome su eksponuojamų įrankių gamyba bei naudojimo būdais.

 

Kad vaikai stiprintų ryšį vieni su kitais, kiekvieną dieną stovyklos vyresnieji mokiniai rengė įvairius komandinius žaidimus, kurių metu vaikai ne tik smagiai praleisdavo laiką, bet ir išmokdavo pasitikėti vieni kitais.

 

Stovyklos dienos prabėgo greitai, tačiau grįžome pilni įspūdžių, pasisėmę naujos patirties, pamatę naujų dalykų, artimiau pažinę vienas kitą ir save.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.