Mikrobų nebijau – ką daryti aš žinau

Aurelija Statkevičienė
,
Vilniaus l.-d. „Pušaitė“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja

Vilniaus lopšelio-darželio „Pušaitė“ „Kačiukų trobelės“ grupės vaikai ir pedagogai dalyvavo konkurse „Mikrobų nebijau – ką daryti aš žinau“. Tai paskatino atidžiau pažvelgti į švarą ir asmeninę higieną, nes sveikame kūne – sveika ir siela. Šis konkursas įkvėpė kurti teigiamas nuostatas į asmens higienos, sveikatos, fizinio aktyvumo išsaugojimą, stiprinimą ir puoselėjimą. Jaustis saugiais ir laisvais, atsiskleisti saviraiškai, suprasti asmens higienos ir fizinio aktyvumo naudą sveikatai ir saviugdai. Su vaikais vykdėme įvairias veiklas: piešėme save, kalbėjome, kas slypi mūsų viduje, sėjome ir sodinome daržoves, vaistažoles ir jas prižiūrėjome, kalbėjome, ką daryti, kad mūsų dantukai būtų sveiki ir gražūs. Veiklos vyko ne tik grupėje, bet ir kitose darželio teritorijos vietose – kieme, darže, gėlyne. Užaugus vaistažolėms, jas skynėme, džiovinome ir gėrėme įvairias arbatėles. Daug laiko praleidžiame lauke tyrinėdami, matuodami, stebėdami. Vaikams prasmingiausia ir geriausia ugdymo priemonė – pažintinė praktinė veikla. Šis metodas leidžia lengvai suprasti ir įsiminti ugdomąją medžiagą, vaikams suteikia daug teigiamų emocijų.

Atlikdami eksperimentą, matėme kaip mikrobai „pabėga“ nuo muilo. Eksperimentui reikėjo:

  • pieno;
  • juodų maltų pipirų;
  • vandens su skystu muilu;
  • lėkštės ir dubenėlio.

 

Eksperimento eiga:

  1. Į lėkštę įpylėme pieno ir įbėrėme pipirų, kurie simbolizuoja bakterijas (ir kitus blogiukus, sukeliančius ligas). Nemaišėme!
  2. Paprašėme vaikų įkišti ir ištraukti pirštą – jis buvo lipte aplipęs bakterijomis!
  3. Purviną pirštuką vaikai nusivalė ir kruopščiai nuplovė muiluotame vandenyje, tuomet vėl įkišo į pieną su bakterijomis…
  4. Bakterijos kaipmat pabėgo į šalis!

 

Aptarėme, kad plaunant rankytes reikia nepamiršti kiekvieno pirštuko, delniuko ir rankytės viršaus, nes netyčia likęs mikrobas gali sukelti pilvuko skausmą. Po šių veiklų atsirado ir naujas grupės ritualas: kiekvieną kartą, kai prausiame rankytes, dainuojame ir dainelę, kad mikrobai greičiau pabėgtų „Prausiam, prausiam rankytes, kad jos būtų švarios“.

 

Kalbant apie mikrobus nepamiršome ir burnos higienos, aiškinomės kodėl pavalgius labai svarbu išsiskalauti burnytę, kad netyčia neapsigyventų Ėduoniukas su Bakteriuku.

Kasdien su vaikais prisimename, kad labai svarbu ne tik prausti rankytes, valyti dantukus, skalauti burnytę, valgyti daug vaisių ir daržovių, bet ir daug laiko praleisti lauke.

 

Visiems kartu daug lengviau visko išmokti, nes tik per patirtį atsiranda įgūdžiai ir žinojimas. Tyrinėdami visa, kas mus supa, susipažįstame su aplinka, sužinome, ko galime tikėtis, kokie pavojai mūsų tyko ir būti viskam pasiruošus. Mūsų grupės šūkis – nėra blogo oro, yra tik bloga apranga.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.