„Mėlyni marškiniai, žali šortai“

Vilma Gapšienė
,
projekto darbo grupės narė, atsakinga už projekto sklaidą

Šiaulių „Saulės“ pradinė mokykla nuo 2020 m. rudens koordinuoja tarptautinį švietimo mainų fondo „Erasmus+“ projektą „Mėlyni marškiniai, žali šortai“ (angl. „Blue shirts green shorts“). Šio projekto įgyvendinimui mokykloje suburta darbo grupė, kuri su dideliu entuziazmu ir atsakomybe, žingsnis po žingsnio, nuosekliai įgyvendina suplanuotas veiklas. Nuo projekto pradžios praėjo dar labai nedaug laiko, tačiau, susitelkus visai „Saulės“ pradinės mokyklos bendruomenei, nuveikta nemažai įdomių ir prasmingų darbų.

 

Projekte dalyvauja penkios šalys: Lietuva, Ispanija, Italija, Slovėnija ir Turkija. Gaila, kad dėl pandemijos COVID-19, kol kas su kolegomis galime bendrauti tik virtualioje aplinkoje, bet tai tikrai netrukdo gražiam ir prasmingam bendradarbiavimui.

 

Sausio 28 dieną visos šalys, jau trečią kartą susitiko šiltam dalykiškam pasikalbėjimui virtualioje aplinkoje. Susitikime mūsų mokyklos projekto koordinatorė, anglų kalbos mokytoja Ilona Ragažinskienė, ne tik pristatė, kokie darbai visų laukia ateinantį mėnesį, bet ir trumpai apžvelgė besibaigiančio pirmojo pusmečio nuveiktus darbus. Mokytoja Ilona priminė, kad šalys partnerės projektą pradėjo kurdamos savo mokyklų plakatus, kampelius, skirtus projektui, mokiniai kūrė projekto logotipą ir rinko nugalėtoją (juo tapo Italijos „Drugelis“). Spalio mėnuo buvo skirtas mokinių fiziniam aktyvumui, sveikos gyvensenos skatinimui, kiekviena šalis siekė mokiniams suteikti kuo daugiau informacijos, kodėl reikia saugoti gamtą nuo užterštumo kenksmingomis medžiagomis. Vaikai iš įvairių buitinių atliekų gamino judriems žaidimams atlikti reikalingas priemones, o savo sukaupta patirtimi dalijosi su Italijos, Turkijos, Slovėnijos ir Ispanijos partneriais, kviesdami juos prisijungti ir žaisti drauge. Naujieji draugai aktyviai ir su dideliu susidomėjimu bei gera nuotaika žaidė mūsų mokyklos mokinių sugalvotus žaidimus, kūrė savo ir dalijosi vieni su kitais.

Mokiniai ir mokytojai daug diskutavo aiškindamiesi, kaip žmogaus veikla yra susijusi su atliekų susidarymu ir suprato, kad didėjant žmonių poreikiams visų rūšių gėrybėms, vis daugiau gaminama vienkartinio naudojimo daiktų, daugelis namų apyvokos reikmenų dažnai keičiami, prekėms apipavidalinti ir įpakuoti naudojama vis daugiau įvairių medžiagų. Didėjant vartojimui, plečiantis reklamai, buitinių atliekų lavina auga labai sparčiai. Vaikai sužinojo, kad daugelis nereikalingų antrinių žaliavų netaps šiukšlėmis, jeigu mokėsime jas tinkamai panaudoti dar kartą, todėl visa mokyklos bendruomenė pabandė nereikalingus daiktus prikelti antram gyvenimui. Vaikų ir tėvų rankose plastikas, popierius ir metalas virto daiktų saugojimo dėžėmis, taupyklėmis, žaislais ar žaidimais, interjero detalėmis. Išradėjai gavo kūrybinės motyvacijos, įgyvendino daug naujų idėjų, patyrė gerų emocijų, nes pakartotinis atliekų naudojimas taupo gamtos išteklius ir saugo bei puoselėja aplinką.

 

Kalėdiniu laikotarpiu „Saulės“ pradinės mokyklos bendruomenė, iš antrinių žaliavų kūrė netradicines eglutes, mokytoja Jurgita sukūrė nuostabias kalėdines atvirutes, kurias išsiuntėme savo partneriams, linkėdami gražių ateinančių metų ir galimybės kuo greičiau pasimatyti gyvai.

 

Sausio 28 dienos susitikimo metu, „Saulės“ pradinės mokyklos mokiniai pakvietė savo draugus iš Italijos, Ispanijos, Turkijos ir Slovėnijos į virtualų susitikimą, kuris planuojamas vasario mėnesio pabaigoje. Kad susitikimas būtų įdomus ir prasmingas, mūsų mokyklos vaikai, drauge su mokytojais, sugalvojo klausimyną kiekvienai šaliai ir paprašė atsakyti į pateiktus klausimus klimato kaitos, gamtos saugojimo tema. Šalys susitarė, kad apklausoje dalyvaus po penkiolika kiekvienos šalies 34 klasių mokinių, o susitikimo metu bendraus po penkis atstovus iš kiekvienos šalies. Mokiniai labai laukia šio susitikimo, nes įdomu ne tik pasimatyti ekranuose, bet ir pasitikrinti savo anglų kalbos žinias, susirasti naujų draugų.

 

Džiaugiamės koordinuodami tarptautinį švietimo mainų fondo „Erasmus+“ projektą „Mėlyni marškinėliai, žali šortai“, nes tai suteikia mums galimybę tobulinti anglų kalbos įgūdžius, patirti daug malonių išgyvenimų, mokytis kurti, bendradarbiauti, siekti tikslų. Mokiniai noriai domisi aplinkosaugos klausimais, įsitraukia į ekologines veiklas, tobulėja jų bendrakultūrinė kompetencija. Visi labai laukiame galimybės nuvykti vieni pas kitus, pasidalyti gerąja patirtimi, susirasti naujų draugų, pasisemti patirties.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.