Mažos rankelės saugo Žemę

Jovita Liaučienė
,
Skuodo vaikų lopšelio-darželio mokytoja ekspertė
Rita Pilibaitienė
,
logopedė ekspertė

Vienas iš žmonijos globalių tikslų – išsaugoti Žemę ateitiems kartoms. Ekologijos, tvarumo, saikingo vartojimo temos įgauna pagreitį ir tampa labai svarbiomis sritimis žmonių gyvenime. Šiandienos ikimokyklinio ugdymo turinyje svarbią vietą turėtų užimti mažųjų gamtosaugos nuostatų formavimas.

 

Skuodo vaikų lopšelyje-darželyje skiriamas didelis dėmesys šiai temai. Kiekviena grupė turi atliekų rūšiavimo konteinerius, vaikai mokomi rūšiuoti atliekas, su jais diskutuojama, kaip svarbu palaikyti tvarką savo aplinkoje, kaip svarbu tausoti savo daiktus ir žaislus. Jie skatinami išaugtus rūbus padovanoti mažesniems, vietoj plastikinių žaislų rinktis žaidimus gamtoje.

 

Ekologinis ugdymas šiais mokslo metais įtrauktas į ugdymo prioritetų sąrašą. Tačiau apie rimtus dalykus galima kalbėti linksmai, o veikti kūrybiškai. Jau treti metai, kai žiemos pabaigoje organizuojame kūrybinius projektus, susijusius su antrinių žaliavų naudojimu kūrybai. Taip gimė projektas „Geltona. Žalia. Raudona“, misterija „Metų laikai“, o šiais metais Skuodo miesto bendruomenei pristatėme teatralizuotą pasirodymą „Žemės pabudimas“.

 

Skatinome projekte dalyvauti vaikus, tėvelius, mokytojus, o įvaizdžiams kurti pasitelkti antrines žaliavas. Šį kartą projektas buvo skaitlingiausias – į sceną lipo 41 dalyvis (28 vaikai, 6 mamos ir 7 mokytojos). Paklodinės medžiagos atraižas panaudojome angelų kostiumams, šiukšlių maišus – plaukams, o grindų pakloto likučius – sparnams. Drugeliai pasipuošė sparnais iš senų užuolaidų: mokytojos su vaikais juos papuošė piešiniais ir senos užuolaidos virto nuostabiais sparneliais. Gėlės pasipuošė įspūdingomis kepurėmis – žiedais. Juos mokytojos sukūrė iš dėvėtų suknelių medžiagos, krepinio popieriaus. Patys spalvočiausi – kaukai, naminukai, laumės ir aitvarai – savo įvaizdžiams naudojo senus karolius, ardytus siūlus, panaudotus veltinukus, sagas, medžiagų atraižas, senus nėrinius. Žemės įvaizdis sukurtas iš burbulinės plėvelės pakuočių ir nedidelių popieriaus likučių, o karūna – iš nebenaudojamų plastikinių gėlių puokščių.

Į projektą įsitraukė skirtingų poreikių ir gebėjimų turintys vaikai. Pasiruošimas buvo smagus, repeticijos linksmos, bendrystė nuostabi.

 

Džiaugiamės, kad vizualizacijoms savo nuostabias nuotraukas mums padovanojo mūsų bendruomenės fotografės A. Pėčienė ir D. Pauliuvienė. Nuostabūs mūsų krašto vaizdai sustiprino projekto kvietimą būti atsakingais naudojant gamtos išteklius, saugojant savo aplinką. Dideli darbai prasideda nuo mažų žingsnelių…

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.