Marijampolės lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ saugi ugdymosi aplinka, draugiški ir laimingi vaikai

Diana Grabauskė
,
socialinė pedagogė

Kiekvienas vaikas yra nepakartojama kūrybinė laboratorija su nežabota fantazija, kurios skrydis beribis ir nesuvaldomas. Ikimokyklinio amžiaus vaikas – laisvas, spontaniškas, žaismingas, tad jam reikalinga saugi, turininga ir teikianti džiaugsmą aplinka.

 

Kurdami saugią ugdymosi aplinką ir stiprindami emocinę vaikų sveikatą įgyvendinome prevencinį projektą „Saugi ir draugiška ugdymosi aplinka, sveiki ir laimingi vaikai“, jo vadovė esu aš, Diana Grabauskė. Darželio mikroklimatas priklauso nuo daugelio veiksnių. Vienas iš jų yra draugiškas, tolerantiškas, pagarbus tarpusavio bendravimas, kurio vaikai mokosi ne tik šeimose, bet ir bendraudami su bendraamžiais darželyje. Draugystė vaikams padeda augti, pažinti pasaulį, atskleisti save, leidžia kartu smagiai leisti laiką, dalytis paslaptimis, patirtimi ir patarimais, suteikia daugybę progų ir drąsos įgyvendinti įvairius sumanymus ir įsitraukti į įdomias veiklas.

 

Projektas prasidėjo prevenciniu praktiniu užsiėmimu „Emocijų atpažinimas – kelias į draugystę“. Nuotaikingai ir šurmulingai nusiteikę vaikučiai drauge su grupių mokytojomis rinkosi muzikos svetainėje, kur jų laukė ikimokyklinio ugdymo mokytoja Virginija Pajaujienė ir aš, socialinė pedagogė Diana Grabauskė. Su ugdytiniais kalbėjome apie spalvų ir jausmų pažinimą. Mokytoja Virginija pristatė drauge su „Bitučių“ grupės vaikučiais parengtą metodinę priemonę „Spalvų Monstriukas“, kurią pasitelkus buvo lengviau ir įdomiau pažinti spalvas ir jausmus.

 

Lapkritį pasitikome linksmu, siautulingu ir labai draugišku renginiu „Draugiški ir laimingi vaikai“, per kurį sulaukėme svečių iš Marijampolės lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“. Vaikams kalbėjau apie draugystės svarbą, pabrėžiau gražų ir pagarbų bendravimą su bendraamžiais, pagalbą vienas kitam, skaičiau pamokančią pasaką apie Mėnulio ir Saulės draugystę. Per renginį „Bitučių“ (mokytoja Virginija Pajaujienė) atlikėjos susirinkusiesiems atliko dainą „Gerą draugą aš turiu“, „Jūreivėlių“ (mokytoja Gileta Neimonienė) ir „Grybukų“ (mokytoja Virginija Pažėrienė) grupių vaikučiai vaidino pamokančią situaciją apie draugystę, deklamavo eilėraščius, šoko draugystės šokius. Mūsų draugai „Ąžuoliuko“ lopšelio-darželio ugdytiniai atvyko su pasirodymu ir įteikė nuostabų paveikslą. Na, o renginio pabaigą vainikavo „Gerų draugių susitikimas“ ir šurmulingi šokiai, į kuriuos vaikus įtraukė „Opa“ šokių kolektyvo vadovė Jolita Lukšienė. Vaikai išsiskirstė džiugiai nusiteikę, linksmi ir laimingi.

 

Glaudus tėvų, pedagogų ir specialistų bendradarbiavimas gerina vaiko savijautą ir ugdymosi proceso kokybę. Gautos projekto lėšos suteikė galimybę suorganizuoti tėvams susitikimą su lektore Ona Misiukevičiene, lyderystės konsultante, LQ programų instruktore, socialine pedagoge eksperte, edukologijos magistre. Per susitikimą lektorė skaitė pranešimą tėvams tema „Susitarimai ir taisyklės – investicija į vaiko ateitį. Ar tikrai?“. Dalyvaudami institucijos bendruomenės renginiuose, paskaitose ir akcijose tėvai įtraukiami į aktyvų vaiko ugdymą.

 

Projektą užbaigėme grupiniais užsiėmimais „Pažink save ir šalia esantį“. Priešmokyklinio ugdymo „Jūreivėlių“ ir „Grybukų“ grupėse aptariau emocijų atpažinimą ir tinkamą jų raišką. Įvardindami emocijas vaikai analizavo, kaip jaučiasi, kai skaudu, kas džiugina ir kas teikia liūdesį, kas sukelia pyktį. Bendraudami grupėje vaikai mokėsi išklausyti, palaikyti, padėti vieni kitiems, kad grupėje vyrautų sutarimas ir draugystė. Ypatingą dėmesį skyrėme emociniams ir socialiniams įgūdžiams, vaikų bendravimui ir bendradarbiavimui, siekėme sukurti saugią ugdymosi aplinką, kuri yra tiesiogiai susijusi su vaiko sveikata ir saugumu.

 

Draugiška ir saugi aplinka turi įtakos sėkmingam vaiko ugdymuisi ir laimingai vaikystei. Deramai ugdyti vaikus galima tik ten, kur yra sukurta pasitikėjimo ir saugumo erdvė. Mums svarbu, kad kiekvienas vaikas išeidamas iš darželio išsineštų ir pačius gražiausius prisiminimus iš tų dienų, kurios buvo praleistos drauge su bendraamžiais žaismingoje ir draugiškoje aplinkoje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.