Mano sveikuoliška šeima

Jau aštunti metai Šiaulių lopšelis-darželis „Dainelė“ yra įtrauktas į Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklą ir vykdo ilgalaikį sveikatinimo projektą „Sveikoje bendruomenėje – sveikas vaikas“. Šio projekto tikslas – bendruomenės sveikatos stiprinimas ikimokyklinėje įstaigoje ir namuose.

Vadovaudamiesi projekto veiklos programa, pasitelkę kūrybiškumą, komandinio darbo patirtį, bendradarbiaudami su tėvais, socialiniais partneriais, organizuojame puikius sveikatinimo renginius įstaigoje ir mieste. Tai leidžia vaikus, tėvelius ir visą bendruomenę įtraukti į sveikatinimo veiklas. Vaikai, dalyvaudami bendrose veiklose, atlikdami jiems patinkančias įvairias užduotis, diskutuodami, žaisdami, daug geriau supranta ir įsimena sveiko gyvenimo būdo privalumus.

 

Siekdami pasidalyti gerąja patirtimi apie sveikos gyvensenos taikymą šeimoje, įstaigoje organizavome Šiaulių miesto ikimokyklinių įstaigų pedagogų ir vaikų pažintinę konferenciją „Mano sveikuoliška šeima“. Kvietėme diskutuoti šiomis temomis: sveikos mitybos taikymas šeimoje ir įstaigos bendruomenėje, judėjimo džiaugsmas ir aktyvaus laisvalaikio būdai, tinkamas darbo ir poilsio režimas – vaiko sveikatos garantas.

Pasidalyti sveikatos ugdymo idėjomis atvyko vienuolika sveikuoliškų komandų iš Šiaulių miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Dauguma dalyvių rinkosi antrąją probleminę sritį ir kalbėjo apie aktyvius laisvalaikio būdus bei judėjimo džiaugsmą. Įsitikinome, kad vaikai nemoka slėpti jausmų – jie itin pasitikėjo savimi, drąsiai išsakė mintis, pasakodami apie aktyvų laisvalaikį su šeima. Tai dar kartą įrodo, kad tėvų įtaką formuojant vaikų sveikos gyvensenos įpročius yra svarbi ir būtina. Tėvai turėtų rasti kuo daugiau laisvo laiko bendram, aktyviam šeimos laisvalaikiui, nes ikimokykliniame amžiuje labai svarbu formuoti sveiko gyvenimo nuostatas, kalbėti apie sveikatos problemas ir įtvirtinti vaikų požiūrį, kad sveikata yra viena svarbiausių vertybių žmogaus gyvenime.

 

Pranešimus vaikai pristatė naudodami vieną pažangiausių šiuolaikinių technologijų – interaktyviąją lentą. Ji Šiaulių lopšelių-darželių „Dainelė“, „Rugiagėlė“, „Žiburėlis“ ugdytinių, tėvų ir pedagogų komandinį darbą padarė produktyvesnį ir veiksmingesnį.

Suprasdami, kad vaikai mokosi ne tik iš tėvų, bet ir iš lopšelio-daželio darbuotojų, konferencijos dalyviams pristatėme įstaigos bendruomenės narių aktyvaus laisvalaikio praleidimo būdus. Manome, kad fiziškai aktyvus, besidomintis sveiku gyvenimo būdu darbuotojas savo pavyzdžiu įkvepia vaikus ir moko juos suprasti, jog sveikai gyventi – paprasta ir natūralu.

 

Šiaulių lopšelių-darželių „Pasaka“ ir „Rugiagėlė“ ugdytiniai įdomiai ir išradingai pristatė, kaip sveikos mitybos principai taikomi šeimoje ir įstaigos bendruomenėje. Mažieji pranešėjai vaidino, dalijosi sveikuoliškų kokteilių receptais. Žaisminga pranešėjų apranga visus pozityviai nuteikė tolesnei veiklai.

Iš pirmo žvilgsnio atrodančios trapios dvi Šiaulių lopšelio-darželio „Klevelis“ mergaitės įrodė, kad tinkamas darbo ir poilsio režimas tikrai yra sveikatos garantas. Išklausius jų pranešimą neliko abejingų dėl baseino teikiamos naudos žmogaus organizmui. Visi dalyviai suprato – grūdintis vandeniu sveika, nes tai puiki susirgimų profilaktikos ir sveikatos stiprinimo priemonė.

Kad konferencija neprailgtų, kvietėme vaikus mankštintis su Kake Make, mokyti kiškučius tinkamai prižiūrėti ir valyti dantukus, žaisti su „Emocijų langeliu“, atlikti užduotis: dėlioti sveiko maisto piramidę, atskirti vaisius ir daržoves.

 

Džiaugiamės konferencijos sėkme ir suteikta galimybe vaikams atskleisti savo žinias, išradingumą, gudrumą. Kalbėdami prieš auditoriją, vaikai ugdėsi įvairias kompetencijas: įveikė bendravimo baimę, išmoko labiau pasitikėti savimi, aiškiai ir rišliai dėstyti mintis.

 

Vaida KAČERAUSKIENĖ

Priešmokyklinio ugdymo pedagogė

Dalia JOCIUVIENĖ

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.