Man gera, kai moku padaryti pats

Natalija Zabolevičienė
,
 l.-d. „Atžalėlės“ vyr. mokytoja

Dažnai atsitinka taip, kad suaugusieji neįvertina vaikų noro kažką nuveikti savarankiškai ir daro „meškos paslaugą“, t. y. neigiamą poveikį vaiko poreikių tobulėjimui. Vaikai iš prigimties labai smalsūs ir nuolat rodo iniciatyvą viską daryti savarankiškai. STEAM metodas atkreipia dėmesį į tai, kad būtent praktikuodami vaikai įgauna naujų dar nepatirtų žinių, iš to ir mokosi atsiranda patirtis. Viena iš sudėtingiausių veiklų vaikams – išmokti savarankiškai rišti batraiščius. Mažieji nuolat sako: „Aš nemoku“.

 

„Bitučių“ grupės vaikai nuolat skatinami, motyvuojami viską bandyti daryti savarankiškai. Vaikams buvo sukurta metodinė priemonė, kuri padėjo jiems įgauti žinių, praktikos, kaip rišti mazgą ir užrišti batraiščius. Juk savarankiškumas – tvirtos, savimi pasitikinčios ir laimingos asmenybės bruožas. Kiekvienas iš mūsų norime, kad mūsų vaikai suaugę būtų sėkmingi, aktyviai siekiantys užsibrėžtų tikslų, besidžiaugiantys savo pasiekimais, o svarbiausia – laimingi. Turime nepamiršti, kad pagrindiniai vaikų protiniai bei elgsenos įpročiai susiformuoja dar prieš pradedant eiti į mokyklą. Kuo vėliau, tuo sunkiau tampa juos pakeisti, taigi padėti vaikui ugdytis savarankiškumą turėtume pradėti nuo pat mažų dienų. Savarankiškumo ugdymas ne tik darželyje, bet ir namuose, pagalba namų ruošoje leis vaikui pasijusti svarbiam ir reikalingam, suvokti, kad visų indėlis yra svarbus ir siekiant bendro tikslo – švarių namų – visi turi dirbti kartu. Tai padės mažyliui po truputį suprasti, kad visuomenė veikia labai panašiai: darželyje ar kitoje aplinkoje visi taip pat turime savo vaidmenis, užsibrėžtus tikslus ir dirbame jų siekdami.

 

Dirbdama darželyje pastebiu, kad tėveliai vaikams sako: „Tavo draugas apsirengia pats, o tave dar turiu aprengti aš“ ir kt. Geriausia, ką galite padaryti, tai kantriai būti šalia ir pagirti ar paskatinti, kai mažajam pritrūksta kantrybės, nuolat rodyti vaikui pavyzdžius, paaiškinti, pamokyti. Svarbu suprasti, kad kiekvienas vaikas tam tikros srities gebėjimus atskleidžia labai individualiai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.