Lizdeikiečiai unikaliame prezidentiniame simpoziume apie Europos tapatybę

Skirmantė Petraitienė
,
direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Dešimt Radviliškio Lizdeikos gimnazijos mokinių spalio 25 d. turėjo unikalią galimybę dalyvauti prezidentinėje diskusijoje Vytauto Didžiojo universitete (VDU). Lizdeikos gimnazija, įžvelgdama nuolat kylančias Europos problemas, kartu su dar penkiomis Europos mokyklomis parengė projektą „Stipriname Europos vertybes“, kuris buvo finansuotas „Erasmus+“ programos lėšomis.

 

Europa šiuo metu susiduria su dideliais iššūkiais, verčiančiais susimąstyti apie Europos tapatybę, apgalvoti, kokios yra Europos vertybės ir kas yra Europa. Todėl ir kilo idėja išsamiau pasigilinti į šias temas ir dalyvauti veiklose, kurias finansuoja „Erasmus+“ programa, pasidalyti savo įžvalgomis su kitų Europos šalių jaunimu diskusijose, debatuose, viešuosiuose pristatymuose ir kitose praktikose.

Kai sužinojome apie VDU organizuojamą renginį – penkių prezidentų (Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Estijos ir Rumunijos) diskusiją, iš karto nusprendėme dalyvauti. Tai ne tik paįvairino, praplėtė mūsų projekto veiklų turinį, bet ir buvo unikali galimybė gyvai pamatyti Europos šalių prezidentus, išgirsti jų nuomonę, kas yra Europa. Diskusiją vedė VDU prof. R. Zemkauskas, paruošęs prezidentams klausimus, kurie nagrinėjami būtent mūsų projekto veiklose.

 

Kiekvienas prezidentas pristatė savo pamąstymus apie Europos tapatybę įvairiais aspektais: geografiniu, kultūriniu ir politiniu, apžvelgė, kaip mes formuojame Europos vertybes ir kas yra atsakingi už jų formavimą. Prezidentai atsakinėjo į klausimus ir išsakė savo įžvalgas apie dabartines Europos ir pasaulio problemas. Karštos diskusijos buvo nukreiptos į žiauriausią dabartinę situaciją – karą Ukrainoje. Diskusijų metu kalbos krypo į švietimą ir žinias, kurios ypač reikalingos tinkamiems sprendimams ir bendroms vertybėms formuoti.

 

Puikią kalbą (vaizdo įrašas) pristatė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen, atkreipdama dėmesį į Lietuvos lyderystę šiame sudėtingame Europos politikos etape ir vykstant karui Europoje. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis (vaizdo įrašas) taip pat minėjo žinias ir švietimą bei bendrą visų Europos ir ne tik Europos šalių susivienijimą siekiant bendrų tikslų. Ukrainos prezidentas ne kartą paminėjo Baltijos šalių, Lietuvos, Lenkijos lyderystę, palaikant ir remiant Ukrainą, sprendžiant politines problemas Europoje ir pasaulyje.

 

Ši patirtis praplėtė lizdeikiečių žinias ir privertė dar giliau pamąstyti, kas yra Europa, kas ją kuria ir kas atsakingas už jos vertybių formavimą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.