Linksmieji mėnesio penktadieniai Šakiuose

Dovilė Kazakauskienė
,
Šakių vaikų l.-d. direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Šakių vaikų lopšelis-darželis – vienintelė mieste ikimokyklinio ugdymo įstaiga, kurioje gyvuoja didelė dviejuose pastatuose įsikūrusi bendruomenė, 21 grupėje ugdoma daugiau nei 360 vaikų, dirba beveik 100 darbuotojų. Kadangi tai reorganizuota įstaiga, sujungus du miesto darželius, kuriamos naujos bendros įstaigos tradicijos, bet stengiamasi išlaikyti sėkmingas tęstines veiklas ir renginius, kurie sujungtų abiejų pastatų bendruomenes, įtrauktų į prasmingas ir smagias ugdomąsias veiklas.

 

Jau antrus metus kiekvieną mėnesį visa bendruomenė įsitraukia į smagią, neįprastą veiklą. Apie 2021 metais vykusias veiklas galite paskaityti mūsų straipsnyje. 2022 metais taip buvo smagūs, aktyvūs, pilni struktūrinių permainų, tačiau veiklūs ir prasmingi daugelyje sričių. Bent vieną penktadienį kiekvieną mėnesį skirdavome smagiai veiklai, taip per metus turėjome dvylika linksmų penktadienių.

 

Sausio mėnesį – besmegenių diena. Ne visada pavyksta pasidžiaugti sniegu net žiemą, tad vaikams buvo be galo smagu sniegą turėti grupėje, jį pasigaminti, liesti, lipdyti. Taip pat šią dieną nebūtina besmegenius tik gaminti. Kūrybingos mokytojos ne tik juos su vaikais lipdė, bet ir organizavo įvairius judrius ir aktyvius „besmegeniškus“ žaidimus.

 

Vasario mėnesį vyko „Šešėlių diena“. Šią dieną mes priderinome prie įstaigos ikimokyklinio ugdymo programos. Šešėlių teatras, spektakliai, žibintuvėliai ir žaislų šešėliai buvo dažniausios veiklos grupėse. Darbuotojai taip pat pristatė pamokantį šešėlių spektaklį „Saulė ir mėnulis“.

 

Kovo mėnesį per linksmąjį mėnesio penktadienį viskas vyko atvirkščiai. Šią dieną vaikai ir valgė, ir miegojo, ir skaitė atvirkščiai, ir rengėsi atvirkščiai, ir skaitė, rašė atvirkščiai. Smagu, kai grupėje nusistovėjusios taisyklės tampa be ribų ir galima kažką nuveikti kitaip, nei įprasta kasdienybėje.

 

Balandžio penktadienį skyrėme mylimiausios knygos dienai. Vaikai nešėsi knygas iš namų, susidomėję vartė knygeles grupėje, lauke, skaitė prieš miegą, vyko pas kitos grupės draugus susipažinti su grupėje esančiomis knygų bibliotekėlėmis.

 

Gegužę per linksmąjį penktadienį viską skyrėme Saulei. Šią dieną daugelis dėvėjo geltonus drabužius, piešė saulę, kūrė saulės erdvinius statinius, ir tiesiog žiūrėjo į dangų, laukdami, kada ji vėl šildys ir džiugins.

 

Birželį į vasarą bendruomenė iškeliavo sutikdami „Spalvoto automobilio dieną“. Mašinų būna didelių, mažų, dviračių, keturračių. Viską tą dieną reikėjo aptarti. Taisykles vertėjo prisiminti ir kaip per kelią pereiti, ir šviesoforo spalvas pakartoti, ir garažą mašinoms pastatyti. Veiklų buvo pilna visa diena.

 

Liepą, kadangi ji buvo tikrai karšta, vieną penktadienį planavome džiaugtis vandens diena. Deja, suplanuotą penktadienį, kaip tyčia, iš dangaus pasipylė daug vandens, tad šiek tiek netradiciškai vandeniu džiaugėmės grupėse.

 

Rugpjūtį džiaugėmės akmenėlio diena. Akmenėliai grupėje, akmenėliai smėlyje, akmenėlių bokštai, akmenėlių piešiniai, džiugino visus, nors ir labai negausiai prieš pat rugsėjį į darželį susirinkusius vaikus.

 

Rugsėjį buvo viena iš sėkmingų naujų mokslo metų pradžios dienų „Šiandien piešiu lauke“. Spalį vyko sėkminga ir džiugi „Skėčių ir guminių batų diena“ Apie šią penktadienio dieną ir iš jos išplėtotą tėvelių parodą, aprašėme plačiau čia.

 

Lapkritį vieną penktadienį skyrėme „Eksperimentų dienai“. Galvojat, kad šiai dienai reikia daug priemonių ar cheminių medžiagų? Tikrai ne! Kartais užtenka saldainių, skutimosi putų, balionų ar sodos, kartais – tiesiog vienkartinių servetėlių. Smagiausi eksperimentai tą dieną vyko grupėje, kur patys vaikai vieni kitiems pristatė savo su tėveliais aptartus eksperimentus.

 

Gruodžio vieną penktadienį skyrėme „Kalėdinio megztinio dienai“. Gaila, kad tokius šaunius megztinius tenka dėvėti taip trumpai. Ir dažniausiai kitais metais, vaikai juos išauga, tad tai buvo puiki proga jais pasidžiaugti ir pradžiuginti vieni kitus.

 

Metai skuba greitai. Tad prasminga, stabtelėti ir peržvelgti netradicinių veiklų akimirkas. Dalinamės su jumis, ne dėl to, kad norime pasigirti, o dėl to, kad mums buvo tikrai smagu ir tikime, kad pasisemsite vieną kitą puikią idėją.

 

2023 metus norime skirti emocijų pažinimui, tad šiais metais mokslo metų mėnesiais skirsime vienos emocijos pažinimui. Sausį skirsime „Laimei“. Plačiau apie mūsų veiklas galite skaityti mūsų svetainėje www.sakiudarzelis.lt ir mūsų socialinėje erdvėje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.