Lietuvos gimnazistų hakatone „TechHero 2019“ – idėjos tobulesnei mokyklai

Kūrybingi ir technologijomis besidomintys gimnazistai iš Lietuvos rinkosi į antrus metus Vilniaus licėjuje organizuojamas techninės kūrybos varžybas „TechHero 2019“. „Kur žiovauja ir klausosi, kur rašo ir kur kalbasi, kur buvo nuobodu, dabar bus išmanu“, – tokią užuominą gavę mokiniai per 4 valandas kūrė prototipus, padedančius gerinti pamokų kokybę ar tobulinti mokyklos aplinką. Visais klausimais nuo mechanikos niuansų iki idėjos verslumo išgryninimo dalyviams padėjo Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) dėstytojai ir patyrę inžinieriai iš kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“.

Šiemet techninės kūrybos varžybose Vilniaus licėjuje susitiko 14 komandų iš įvairių Lietuvos miestų gimnazijų: Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Utenos, Elektrėnų ir Vilniaus, jos rungėsi dėl kūrybiškiausios, inovatyviausios komandos vardo. Šia iniciatyva siekiama tarp mokinių skleisti praktinio mokymosi idėjas ir jų populiarumą, leidžiant pritaikyti turimas žinias praktikoje, padaryti naudingas kitiems ir taip prisidėti prie visapusiškai turtingos Lietuvos kūrimo.

Per renginio atidarymą Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius pabrėžė, kad šis renginys yra vienas pirmųjų žingsnių būsimiems šalies specialistams, kurie, galbūt, sugalvos ką nors unikalaus ir jiems pavyks ateityje įgyvendinti savo idėjas. Jis džiaugėsi, kad ši iniciatyva tampa vis svarbesnė Vilniaus licėjaus bendruomenei, ir tikisi, kad ateityje ji bus ir toliau organizuojama.

„Šios jaunų ir talentingų mokinių varžybos – tai pirmas bandymas pasimatuoti inžinerijos profesiją, kuri yra įdomi ir kūrybiška. Kiekvienas tyrėjas gali įsitikinti, kad inžinierius gyvenime du kartus to paties darbo nedirbs. Nesvarbu, koks jis bebūtų – mechanikos, elektronikos, statybų, transporto, aplinkos, ši profesija yra itin kūrybiška. Džiugu, kad skatinamas jaunų žmonių kūrybiškumas, kuriama erdvė savo idėjas paversti realybe ir įgyvendinti inovatyvius sprendimus, galinčius tapti perspektyviais startuoliais“, – teigė renginyje dalyvavęs VGTU Studijų prorektorius Romualdas Kliukas.

 

Pagrindinį prizą – droną ir 3 mėnesių narystę visai komandai VGTU „LinkMenų fabrike“ – laimėjo Vilniaus Žvėryno gimnazijos mokiniai, galėsiantys toliau plėtoti hakatone sukurtą prototipą ir galbūt paversti jį tikru produktu. Komanda sukūrė įrenginį pavadinimu „Mokinio darbo vietos ergonomika“, kuris pasitelkus išmanųjį telefoną padės mokiniams ir mokytojams palengvinti kai kuriuos mokymosi procesus. Šis prietaisas pagelbės kovojant su neleistinu mobiliųjų telefonų naudojimu per pamokas, praneš mokytojui, kad mokinys prašo pagalbos, gebės įkrauti telefoną. Taip pat komanda paminėjo ir tolesnes tokio įrenginio galimybes: su juo būtų galima lengviau balsuoti per pamokas ar žymėti mokinių lankomumą.

 

Varžybose visiems mokiniams netrūko fantazijos – pristatytos idėjos išsiskyrė unikalumu ir kūrybiškumu. Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazija pagamino įrenginį, kuris reaguotų į apšvietimą ir reguliuotų klasėje esančias lempas, kad mokiniams būtų patogu mokytis. Taip pat visus nustebino Vilniaus licėjaus komandos kūrinys – išmanieji suolai, Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazijos sukurtos išmaniosios kėdės, KTU inžinerijos licėjaus – apyrankės kurtiesiems, galinčios padėti integruotis į pamokas. Komisijos narius pralinksmino Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos „garintojų medžiotojas“ ir Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos taisyklingos laikysenos ugdymo įrankis.

 

„TechHero 2019“ dalyviams talkino mentoriai, mokiniams patarimų ir pagalbos negailėjo VGTU „LinkMenų fabriko“ mechanikos laboratorijos vedėjas Ričardas Lesčinskas, VGTU Elektronikos fakulteto prodekanas doc. dr. Dainius Udris, „Fima“ inžinieriai Erminas Ambrasas ir Mindaugas Rušinskas.

Antrus metus iš eilės renginio partneris ir globėjas – VGTU „LinkMenų fabrikas“. Vilniaus licėjaus bendruomenė tikisi, kad šis renginys taps kasmete tradicija, skatins techninės kūrybos kultūrą, žadins išradėjus.

 

***

Vilniaus Gedimino technikos universitetas – inovatyvi aukštoji mokykla, ugdanti kūrybiškus ir kvalifikuotus specialistus. Naujausiuose „QS World University Rankings 2019“ reitinguose VGTU patenka tarp 2,1 proc. geriausių pasaulio universitetų ir yra techniškųjų universitetų lyderis Baltijos šalyse. VGTU užtikrina šiuolaikines, į darbo rinką orientuotas studijas ir atlieka daugybę įvairių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbų. Universitete veikia moderniausias Rytų Europoje Civilinės inžinerijos mokslo centras ir didžiausia Lietuvoje mobiliųjų programėlių laboratorija. Turėdamas daugiau kaip 480 partnerių tarp užsienio aukštųjų mokyklų, VGTU suteikia plačias tarptautinių studijų ir praktikų galimybes.

 

Daugiau informacijos teikia: Kristina Lazickienė, Viešosios komunikacijos direkcija, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, el. p. kristina.lazickiene@vgtu.lt, tel. (8 5) 251 2396, +370 629 62 992.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.